سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱۰ آذر ۱۴۰۰

افتخار آفرینی رادیو گیلان در جشنواره ABU PRIZE 2018 - صفحه محتوایی خبر

 

 

افتخار آفرینی رادیو گیلان در جشنواره ABU PRIZE 2018

افتخار آفرینی رادیو گیلان در جشنواره ABU PRIZE 2018

 

رادیو گیلان بار دیگر با نمایش «مسخ» به تهیه کنندگی و نویسندگی مهدی آذری افتخار آفرینی کرد .

جشنواره سالانه ABU PRIZE (انجمن پخش برنامه آسیا و اقیانوسیه) یکصد و پنجاه و هفت عضو از سراسر دنیا دارد و جشنواره آن در حوزه رادیو ، معتبرترین جشنواره رادیویی جهان است که به آن لقب اسکار رادیو هم داده اند .

این جشنواره ، امسال(2018) در بخش رادیو ، در هشت طبقه برگزار شد . در این دوره در طبقه نمایش رادیویی (که عالی ترین طبقه جشنواره رادیو محسوب می شود )بیش از 57 اثر از 50 کشور دنیا شرکت داشتند . این آثار از کشورهای مختلفی مانند: هندوستان، آلمان، انگلستان، هنگ کنگ، چین، ژاپن، بلژیک، رومانی و... به دفتر جشنواره رسید که پس از بررسی های اولیه و داوری های مختلف در چند مرحله، 5 اثر به مرحله نهایی راه یافت. این آثار از کشورهای هند ،چین ،ایران،ژاپن و کره جنوبی بودند. در مرحله نهایی نمایش رادیویی «مسخ» عنوان بهترین اثر جشنواره را کسب کرد .

گفتنی است که در سال 2016 و پس از 53 دوره ناکامی، نمایش رادیویی ارتعاش به تهیه کنندگی مهدی آذری از گیلان جایزه بهترین نمایش رادیویی را به خود اختصاص داد. در پنجاه و چهارمین دوره این جشنواره نیز نمایش رادیویی آخرین عکس مورد تقدیر ویژه هیات داوران قرار گرفت و در این دوره نیز تندیس بهترین نمایش رادیویی به مسخ از رادیو گیلان تعلق گرفت. این جوایز شخصیت تازه ای را برای نمایش رادیویی کشور در جهان آفریده و نگاه های جهانی را به هنر نمایش رادیویی ایران تغییر داده اند.

با کسب این جایزه ایران،جزء معدود کشورهایی است که در سه دوره متوالی موفق به کسب رتبه شده است.

نمایش رادیویی «مسخ» با شیوه ای نو ، سرگشتگی انسان معاصر را روایت می کند . این نمایش را شاید بتوان اولین نمایش در سبک «نوآر» در رادیوی جهان دانست که در قالب مدرن به نگارش در آمده است . نمایش رادیویی «مسخ» به نویسندگی،کارگردانی و تهیه کنندگی مهدی آذری و با بازی های شنیدنی صدف پیشه احسان، حسین سیری، بهرام نوری، مهدی مددکار، طاهره اسماعیلی و ابراهیم عاطفی با صدابرداری معصومه همتی به مدت 22 دقیقه تهیه شده است . برای سامان بخشیدن به این نمایش بیش از 2000 نفر ساعت،کار بی وقفه بر روی آن انجام گرفته و با برافراشته شدن پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران در این عرصه جهانی، این کار گروهی سنگین مزد خود را گرفت.

مهدی آذری متولد 1357 شهر رشت و دارای مدرک کارشناسی ارشد تولید سیما از دانشکده صدا و سیما می باشد . وی از سال 1374 با تهیه کنندگی رادیو کار خود را در صداو سیما ی مرکز گیلان آغاز کرد و با شرکت در بیش از 90 جشنواره داخلی ، بین المللی و جهانی شرکت نمود و موفق به کسب عنوان شد . جشنواره های ABU PRIZE، کاسپین،NFS، FRANCE   DRAMA در فرانسه، ساپور در ژاپن و... از جمله این جشنواره ها می باشند . لازم به ذکر است وی امسال با نمایش «اخبار جنگ » در جشنواره کاسپین و با اثر «چتر حمایت » در جشنواره تامین اجتماعی و رسانه نیز خوش درخشید.