سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۴۰۰

بهره برداری طرح توسعه پوشش دیجیتال در خراسان رضوی - صفحه محتوایی خبر

 

 

بهره برداری طرح توسعه پوشش دیجیتال در خراسان رضوی

طی مراسمی از بزرگترین طرح توسعه پوشش دیجیتال و سیگنال رسانی زمینی ایستگاه های تلویزیونی در استان خراسان رضوی رونمایی شد.

عبدالعلی علی عسکری معاون توسعه و فناوری رسانه در این مراسم گفت: در عصر رسانه ها و ارتباطات رفتن جمهوری اسلامی ایران به سمت رسانه های نوظهور و نوین از ضروریاتی است که فشار های بین المللی را خنثی می سازد.

وی افزود: امروز در زمانه جنگ رسانه ای که  آمریکا و دیگر مدعیان حقوق بشر فشار هایی بر سازمان های جهانی مانند سازمان ماهواره ای اینتل ست برای قطع سیگنال رسانی به جمهوری اسلامی و استفاده از فضا و ماهواره ها که حق همه مردم دنیا ست، بر ما  می آورند، سازمان صدا و سیما توانسته با تولید و ساخت فرستنده های متعدد این فشار ها و تحریم ها را به فرصت هایی تبدیل و جبهه جدیدی را خلق کند که هم اکنون ما شاهد سیگنال رسانی دیجیتالی در استان خراسان رضوی با پوشش نود درصدی هستیم.

عسکری ادامه داد، این فناوری بسیار گران و آرام اما با اقتدار و جدیت است که جهادی افتخار آفرین را برای ملت ما  رقم زده است .

alt

حجت الاسلام و المسلمین نهاوندی مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به جنگ نرم و سپس جنگ سخت فرهنگی و تحریم های دشمنان گفت: با همت و تلاش معاونت فنی سازمان و سخت کوشی همکاران فنی خراسان رضوی و بهره گیری از فضا های مدرن، سیستم آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و بدون تردید این طرح یکی از بزرگترین اقدامات فنی مرکز در 10 سال گذشته بوده است. اجرای طرح توسعه پوشش دیجیتال، استان را در یک امنیت سیگنال رسانی قاطع قرار می دهد و هوشمندی و هوشیاری استفاده از این فن آوری های نوین را به همراه دارد. وی تعهد مالی این طرح را بیش از 18 میلیارد تومان عنوان نمود و اظهار امیدواری نمود تا پایان سال با تامین بودجه، فاز دوم توسعه پوشش دیجیتال نیز محقق شود.

شایان گفتن است توسعه پوشش دیجیتال استان خراسان رضوی در ایستگاه های فرستنده پر قدرت جوادالائمه ( شهرستان های گناباد، بجستان، زاوه، رشتخوار، بردسکن، کاشمر، مه ولات، فردوس، سرایان و بخش هایی از خواف و تربت ) و ایستگاه پرقدرت کلات سفید ( شهرهای تربت جام وتایباد)، ایستگاه  شهید مدرس (شهر های نیشابور، تربت حیدریه و تحت جلگه) و ایستگاه سر بداران (شهرهای سبزوار، جوین، خوشاب و برخی نقاط  استان خراسان شمالی) صورت گرفت.

با این توسعه پوشش امکان دریافت 20 شبکه تلویزیونی و 14 شبکه رادیویی از طریق سامانه دیجیتال در استان خراسان رضوی امکان پذیر و پوشش دیجیتال به حدود 90 درصد رسید.

 همچنین از پروژه تایباد به مبلغ دو میلیارد تومان به منظور افزایش قدرت فرستنده های برون مرزی بهره برداری شد.

alt

alt