سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

به بهانه هفدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی صدای خراسان رضوی: رادیو مشهد از گذشته تا کنون - صفحه محتوایی خبر

 

 

به بهانه هفدهمین سالگرد افتتاح شبکه استانی صدای خراسان رضوی: رادیو مشهد از گذشته تا کنون

تاریخچه رادیو مشهد

شهر مشهد تا سال 1327 فاقد رادیو محلی بوده است و مردم اغلب رادیو تهران یا ایران را که به سختی شنیده می شده را می گرفته اند. در سال 1327 لشگر 12 خراسان با استفاده از فرستنده ای که در اختیار داشت، شب های یک شنبه هر هفته یک ساعت برنامه رادیویی با نام « رادیو لشگر » پخش می کرد. اجرای همه قسمت ها به صورت زنده بوده است. این برنامه در محدوده مشهد هم به زحمت و توام با پارازیت شنیده می شد.

در سال 1328 لشگر 12 خراسان موافقت کرد که فرستنده خود را در اختیار اداره انتشارات و تبلیغات بگذارد که آن زمان توسط استاندار وقت، صدرالاشراف تشکیل و مسئولیت آن بر عهده عبدالحسین آموزگار و سردبیر روزنامه آفتاب شرق قرار گرفته بود.

سر انجام در 12 دی ماه 1328، رادیو مشهد طی مراسمی کار خود را آغاز کرد. اتاقی در باشگاه افسران که با پتو فرش شده بود به عنوان اولین استودیوی پخش آماده شد. رأس ساعت 4 بعد از ظهر فرستنده 75 واتی لشگر که پرقدرت ترین فرستنده موجود در خراسان بود به کار انتشار امواج حامل صدا بر روی موج کوتاه ردیف 5/36 متر در فضای شهر پرداخت. این رادیو بعدها تعطیل شد و مجدداً در سال 1332 آغاز به کار کرد.

alt

رادیو مشهد ابتدا روزانه 2 ساعت برنامه داشته است که شامل اخبار، گفتار مذهبی، گفتار اجتماعی و موسیقی از ساعت 16 تا 18 بود. اخبار این رادیو با گیرنده قوی تری از اخبار ظهر رادیو تهران گرفته می شد و پس از بازنویسی، مجدداً در ساعت 16 یا 16:30 ( بر حسب فصول سال ) از این رادیو خوانده می شد.

امکانات فنی این رادیو شامل یک تقویت کننده 75 واتی، یک میکروفون و 2 دستگاه گرامافون بود و تا مدتها چون برق شهر در طول روز در نوسان بوده است، معمولاً ضبط برنامه ها در ساعات 14 تا 16 و یا 21 تا 23 صورت می گرفته و اغلب پخش برنامه ها با مشکلاتی مواجه شده است. بعدها در سال 1334 بنا به نیاز، روزانه نیم ساعت برنامه کردی به برنامه ها اضافه شد. به دلیل افزایش مراکز فرستنده های رادیویی در سایر کشورهای جهان و تداخل فرکانس های مختلف، به تدریج کیفیت صدا در نقاط مختلف استان رو به کاهش نهاد و در نتیجه لزوم نصب و راه اندازی فرستنده های مختلف در سطح استان احساس شد.

در سال 1355 رادیو مشهد روزانه 11ساعت برنامه تولید می کرد. در سال 1356 تولید و پخش برنامه های این مرکز روزانه به 16 ساعت رسید. پس از پیروزی انقلاب تحول کیفی و گسترش پوشش جغرافیایی صدای مرکز خراسان شدت یافت.

 

افتتاح شبکه استانی صدای خراسان رضوی

با افتتاح شبکه های استانی صدا و سیما در دوم اردیبهشت ماه سال 1375 مصادف با عید سعید قربان « شبکه استانی صدای خراسان » راه اندازی شد.

شبکه استانی صدای خراسان رضوی یکی از شبکه های موفق استانی از نظر تولید، پخش و حضور در شبکه های سراسری و استانی و درخشش در جشنواره های مختلف استانی، ملی و بین المللی است.

شبکه استانی صدای خراسان رضوی در دهم آبان سال گذشته 24 ساعته شد و هم اکنون در تمامی ساعات شبانه روز افتخار خدمتگذاری به مردم شریف مشهد و شهرستان های استان و زائران حریم ملکوتی رضوی را دارد.

برنامه های شبکه استانی صدای خراسان رضوی در جشنواره های برگزار شده ملی با کسب جایزه های متعددی برای بیشترین حضور در شبکه ها، بهترین گویندگی، بهترین تهیه کنندگی، بهترین صدابرداری، بهترین نویسندگی، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری و برنامه هایی با ساختارهای مسابقه، ترکیبی، نمایشی و گزارشی و برنامه های ابداعی و ساختارهای نوین توانسته افتخاراتی را در این بخش به دست آورد.

 

پوشش رادیویی  شبکه استانی صدای خراسان رضوی

حوزه معاونت فنی صدا و سیمای خراسان رضوی، با دارا بودن 7 فرستنده رادیویی پرقدرت و کم قدرت در 5  فرستنده رادیویی با نام های فرستنده شهید هاشمی نژاد (فرکانس 684 کیلوهرتز)، سبزوار (فرکانس 1107 کیلوهرتز)، باجگیران ( فرکانس 603 کیلوهرتز)، کاشمر (فرکانس801 کیلوهرتز) و تایباد (فرکانس1494 کیلوهرتز) (گفتنی است در سال های اخیر فرستنده شهید هاشمی نژاد افزایش قدرت نیز داشته است) پوشش شبکه های رادیویی را به عهده دارد.


 

 پوشش شبکه های رادیویی اف ام و متوسط


موج متوسط

(پوشش منطقه ای)

موج اف ام

( پوشش جمعیتی )

سراسری

استانی

جوان

قرآن

معارف

ورزش

فرهنگ

 

سراسری

استانی

پیام

اقتصاد و سلامت

90%

95%

36/95%

13/89%

06/85%

77%

16/82%

46/66%

64/71%

03/52

89/50%

 

 شبکه استانی  صدای خراسان رضوی  هم اکنون از طریق ماهواره عرب ست یا بدر قابل در یافت است .