سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰

به مناسبت سالگرد افتتاح شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی - خاوران سه ساله شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

به مناسبت سالگرد افتتاح شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی - خاوران سه ساله شد

 در پی تصویب هیات محترم وزیران در تابستان سال 1383 مبنی بر تفکیک استان خراسان به 3 استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی؛ در شهریور ماه 1384 صدا و سیمای خراسان جنوبی رسما راه اندازی و افتتاح گردید. در این جلسه که در محل سالن اجتماعات استانداری و با حضور " معاون وقت امور مجلس و استانها "، نمایندگان وقت مردم استان در مجلس شورای اسلامی و کلیه مدیران کل ادارات و روسای سازمان های استان برگزار گردید، آقای "قاسم قنبری" و پس از کمی بیشتر از یک سال یعنی در آذر ماه سال 1385 آقای "نورالدین جعفری" به عنوان مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی منصوب گردیدند .

برنامه ريزي، هدايت، توليد و پخش برنامه هاي تلويزيوني متناسب با ويژگي هاي قومي، جغرافيايي، منطقه اي و علمي استان مسئوليت خطير واحد توليد سيماي مركز تعیین و در اين راستا و به منظور خدمت رساني هر چه بيشتر به مخاطبان استان، پيگيري لازم جهت راه اندازي سيماي محلي خراسان جنوبي آغاز شد تا اینکه با توليد و پخش برنامه"مقدمه"به صورت زنده از تاريخ 1386/08/09 سیمای محلی بطور آزمايشي کار خود را آغاز نمود و همزمان با دومين سفر رياست محترم جمهور به استان و با حضور معاون توسعه و فناوري سازمان در تاريخ 1386/08/17 رسما افتتاح و راه اندازي گرديد.  

alt

همزمان با آغاز فعاليت اين واحد بلافاصله تلاش برای تولید برنامه متناسب با نیازهای بومی منطقه با ارائه و بررسی 26 طرح تلويزيوني در شوراي طرح و برنامه سيماي مركز آغاز شد كه تعداد 21 طرح در اين شورا به تصويب رسيد.

تولید تله فیلم چشمه آهوان، سریال داستانی ابتدای حرکت، انیمیشن های؛ حیوانات میوه ای، مترسک، ماجراهای جنگل دوستی و مزرعه بی بی نمونه هایی از اولین تولیدات سیمای محلی خراسان جنوبی هستند.

 ارتقاء سیمای محلی به سیمای استانی

در ادامه و با نمایان شدن استعدادها و توانمندی های شبکه و البته پیگیری های به عمل آمده، شبکه محلی به سیمای استانی ارتقاء یافت و پخش آزمایشی آن از تاریخ 1389/04/20 آغاز شد و در 26 تیرماه سال 1389 همزمان با ولادت فرخنده امام سجاد (ع) بیست و هشتمین شبکه سیمای استانی کشور با نام «خاوران» با حضور ریاست محترم سازمان صدا و سیما و معاونین وی  استاندار  نماینده ولی فقیه در استان  مشاهیر و مفاخر و سایر مسئولین استانی در خراسان جنوبی افتتاح شد. رئیس سازمان صدا و سیما در آیین افتتاح شبکه استانی خاوران در خراسان جنوبی با اشاره به نقش برجسته شبکه خاوران در توسعه همه جانبه استان خراسان جنوبی گفت: این شبکه متعلق به همه مردم استان است و باید همچون آئینه ای شفاف انعکاس دهنده فرهنگ، اعتقادات، آداب و رسوم و همچنین مطالبات عمومی آنان باشد.

افتتاح آپلینک و پخش ماهواره ای شبکه

در امتداد افتتاح پخش ماهواره ای مراکز کشور، در تاریخ 1389/11/21 و در آستانه یوم ا... 22 بهمن، با حضور علی عسکری معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما سیستم آپلینک و پخش ماهواره ای شبکه استانی خراسان جنوبی نیز افتتاح شد. با بهره برداری از این سیستم، شبکه خاوران در ایران و بخشی از کشورها قابل دریافت شد. همچنین در این روز 58 طرح تلویزیونی و رادیویی FM در استان به بهره برداری رسید. با بهره برداری از این طرح ها که شامل افزایش شبکه در 38 ایستگاه تلویزیونی و FM، راه اندازی 17 ایستگاه تلویزیونی و 3 سامانه کابلی بود، بخش های جدیدی از 8 شهرستان تحت پوشش برنامه های تلویزیونی و FM  قرار گرفتند. 

 افتتاح سامانه دیجیتال مرکز

در تاریخ 1390/07/06 در مراسمی با حضور معاون امور استان های سازمان صدا و سیما و مسئولین استانی محمد ثقفی به عنوان مدیر کل جدید صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی معرفی و از خدمات نورالدین جعفری مدیر کل اسبق قدردانی شد.

alt

با در دستور کار قرار گرفتن ماموریت جدید شبکه مبنی بر راه اندازی سامانه دیجیتال مرکز، تلاش ها برای پخش دیجیتال شبکه های سراسری و استانی آغاز و با فراهم شدن بستر سخت افزاری لازم در تاریخ 1390/08/04 با حضور علی عسکری معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما، سامانه تلویزیونی دیجیتال در بیرجند به بهره برداری رسید. با فاصله هفت ماهه در تاریخ 1391/03/04 سامانه تلویزیونی دیجیتال در قاین دومین شهر پر جمعیت استان نیز افتتاح گردید و مردم این شهرستان از دریافت دیجیتال شبکه های سراسری و استانی برخوردار شدند. این سامانه در ابتدا 16 کانال تلویزیونی و 11 کانال رادیویی را بصورت دیجیتال پخش می کرد. لازم به ذکر است که با راه اندازی آزمایشی سامانه دیجیتال شهرستان نهبندان در اوایل سال 92، برنامه ریزی برای دریافت سیگنال دیجیتال در تعداد بیشتری از شهرستان های استان صورت گرفته است و به زودی سامانه دیجیتال شهرستان های فردوس و سرایان نیز راه اندازی می شود.

همچنین 3 شهرستان سربیشه، درمیان و حاجی آباد نیز در بحث پوشش شبکه های دیجیتال در دستور کار قرار گرفته اند که همزمان با افتتاح ایستگاه های متوسط قدرت "گدار سربیشه و آبیز" این سامانه ها نیز راه اندازی خواهند شد و به این ترتیب حدود 80 درصد جمعیت استان زیر پوشش دیجیتال قرار خواهند گرفت.

 رتبه های برتر تولیدات سیما

کسب رتبه های برتر توسط برخی تولیدات سیمای محلی خراسان جنوبی در جشنواره های کشوری با وجود تنگناهای پرسنلی و تجهیزاتی در نوع خود کم نظیر است.

به عنوان نمونه برنامه "سفره قندی"  از این دست برنامه هاست که در شانزدهمین جشنواره تولیدات مراکز در خرداد سال 87 در شیراز موفق به کسب جایزه ویژه بخش زن و خانواده، جایزه اول تهیه کنندگی، جایزه اول طراحی دکور صحنه، جایزه اول تهیه کنندکی و جایزه اول طراحی تیتراژ شده است. همچنین "سریال عروسکی ماجراهای جنگل دوستی"با کسب بهترین تهیه کنندگی و کارگردانی و بهترین طراحی عروسک در هفدهمین جشنواره تولیدات مراکز در سال 87 ، "تله فیلم چشمه آهوان"با کسب رتبه دوم اولین جشنواره رسانه و محیط زیست در سال 89، "مستند دستان"با کسب بهترین تهیه کنندگی، کارگردانی، تدوین و تحقیق و پژوهش در یازدهمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان در سال 90 و کسب رتبه بهترین مستند در چهارمین جشنواره ملی هنر و معرفت و بهترین تصویربردار در دومین جشنواره فیلم، عکس و فیلمنامه خراسان جنوبی در سال 90 ؛ "مستند نفر"با کسب بهترین فیلم در بخش جهاد کشاورزی در دومین جشنواره فیلم، عکس و فیلمنامه خراسان جنوبی در سال 90؛ "انیمیشن امید و محیط بان"با کسب اثر برگزیده نخستین جشنواره سراسری محیط زیست در آموزه های رضوی در سال 91 و مستند "سرگیجه"با کسب رتبه دوم کارگردانی در جشنواره فیلم پاک نمونه هایی از افتخارات به دست آمده توسط سیمای نوپای خراسان جنوبی از بدو تاسیس است.

alt