سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰

تولید مستند "برکه خورشید" در مرکز گلستان - صفحه محتوایی خبر

 

 

تولید مستند "برکه خورشید" در مرکز گلستان

تولید مستند "برکه خورشید" در مرکز گلستان

تولید مستند

مستند کاسپین (برکه خورشید)، عنوان برنامه ای است که در سیمای گلستان تهیه و تولید شده است.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز گلستان، خزر به عنوان بزرگترین دریاچه دنیا با تنوع زیستی، منابع نفتی و شیلاتی غنی خود از نظر استراتژیک به یکی از مهمترین نقاط جهان در مستندی به نام برکه خورشید به تصویر می آید.

این مستند به تهیه کنندگی و کارگردانی ناهید یزدی با هدف معرفی دریای خزر و پتانسیل های گیاهی و جانوری آن به زودی از شبکه های سراسری پخش می شود.

برکه خورشید با تاکید بر اهمیت حفظ و نگهداری تنوع زیستی دریای خزر و حساسیت و شکنندگی محیط زیست دریای خزر به جهت بسته بودن، بهره برداری های بی رویه از منابع آن و انباشته شدن آلاینده های مختلف، که این دریا را با بحران اکولوژیک روبه رو نموده ساخته شده است.

کارساخت این برنامه از سال 1389 از طریق همکاری ارگان های مرتبط به منظور حفاظت، ترمیم و استفاده عاقلانه ازدریای خزر و زیست بوم های آن در گلستان آغاز شد و سرانجام پس از4 سال تلاش به پایان رسید.

سیمای گلستان برکه خورشید را در یک قسمت 35 دقیقه ای تولید کرده است و در این میان تولید مستند های علمی نشانگر گامی عمده به جلو در تکامل مفهوم حفاظت از طبیعت است؛ اهمیت آن در این قرن که رشد صنعتی و انفجار جمعیت، فشار هرچه بیشتری بر منابع طبیعی وارد می آورد، بیش از پیش آشکار می شود.

حمید رضا اسماعیل پور، حسین صفری و ایوب ابری تصویربرداری آن را، رمضان صفری مدیر تولید، گرافیست ابراهیم هوشیار، پژوهشگری راحله بهرامعلی نژاد و  فاطمه مرزبان تدوین این برنامه را بر عهده داشتند.