سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۴۰۰

روایت مقاومت به قیمت جان در مستند پدخندق - صفحه محتوایی خبر

 

 

روایت مقاومت به قیمت جان در مستند پدخندق

مستند پدخندق در 26 قسمت 20 دقيقه‌اي به  تهيه‌كنندگی و كارگردانی بهنام نوروزي توسط صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویر احمد توليد مي شود.

نوروزي در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص دلايل و هدف از توليد اين مستند گفت: پدخندق حماسه‌يي بود كه در تاريخ 4 تیر ماه سال 1367 در جزيره مجنون توسط رزمندگان استان كهگيلويه و بويراحمد خلق شد. حماسه‌يي كه در آن رزمندگان در جاده‌يي خاكي در آب‌هاي جزيره مجنون جاده را از پشت سر خود قطع كردن كه مبادا عقب‌نشيني نمايند زیرا اين عقب‌نشيني در آن شرايط خاص منجر به سقوط اهواز و سوسنگرد می شد. بنابراین اين روز، روز بسيار مهمي در استان كهگيلويه و بويراحمد بود زیرا در يك روز، سرنوشت حدود 160 رزمنده كه در دژ و جاده خندق به اسارت و يا به شهادت رسيده بودند بلاتكليف مانده بود تا بالاخره در فيلمي كه عراق پخش كرد، مردم متوجه شدن كه تعداد 80 نفر از آنها اسير و مابقي به درجه رفيع شهادت نائل شده‌اند .

وي افزود: يكي ديگر از دلايلی كه من به سراغ ساخت اين مستند رفتم جذابيت اين موضوع به لحاظ دراماتيك بود، اينكه يك تيپ، تصميم مي‌گيرد جاده‌ي پشت سر خودش را قطع نمايد و تا پاي جان مقاومت كند.

alt

از آنجا که هيچ وقت به لحاظ فرهنگي روي اين موضوع كار نشده بود، ما با اين مستند سعي كرديم كه حرف دل و رشادت‌هاي رزمندگان تيپ 48 فتح استان كهگيلويه و بويراحمد كه بخشي از دلاور مردي‌هاي فرزندان اين مرز و بوم است را به مخاطبان در سطح كشور بشناسانيم.

وي بيان داشت:‌ بخاطر پراكنده بودن افراد بازمانده و خانوادة شهداي اين واقعه، بخش‌هاي تحقيقاتي‌ اين پروژه از سال 89 شروع شد. يعني در قالب يك تيم پژوهشي افراد آزاده و خانواده شهداء شناسايي و با يك گروه 5 نفره نزد تك‌تك بازماندگان و خانواده‌هاي شهدا رفتيم و فيلم گرفتيم و هر چه اعم از عكس، خاطرات، وصيتنامه و دست ساخته‌هاي آن‌ها در اسارت بود را اسكن كرديم و براي هر كدام از آنها يك فايل ساختيم و بعد در قالب طرحي به شبكه دنا ارائه دادیم و در نهایت  تصويب شد.

نوروزي با بيان اينكه در شهريور 90 فيلمبرداري بخش‌هاي مستند آغاز شد و  گروهي به نگارش فيلمنامه‌هاي صحنه‌هاي بازسازي اين مجموعه پرداختن ادامه داد:‌ در همين حين نيز طراحي و ساخت ماكت دكور دژ و جاده خندق با توجه به طراحي‌هاي اين رزمندگان ساخته شد كه پس از ساخت ماكت براي يافتن لوكيشن در بسياري از شهرهاي جنوبي ايران كه خشكي، آب و نيزار را در كنار هم داشته باشد، گشتيم كه بالاخره بخاطر انفجارها و مسائل امنیتي شهرك سينمايي دفاع مقدس را مناسب‌ترين جا براي ساخت دكور يافتيم و پس از اخذ مجوز از انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس در يك دوره 4 ماهه به ساخت دكور در شهرك سينمايي مشغول شدیم  و در تير ماه امسال نيز فيلمبرداري صحنه‌هاي جنگي و بازسازي اين مستند انجام شد كه اكنون هم در مرحله تدوين است.

وي تصريح كرد:‌ تدوين اين مجموعه حدود 6 تا 8 ماه به طول مي‌انجامد كه روي هم رفته فكر كنم به ياري خداوند تا 6 ماه ديگر آماده پخش باشد.

وي در خصوص چگونگي توليد اين مستند گفت:‌اين مستند در دو بخش مستند و بازسازي فرمت full HD و با دوربين X3 فيلمبرداري شده است كه در قسمت‌هاي مستند آن سعي كرده‌ايم به سبك مستند واريته نزديك شويم و در قسمت‌هاي بازسازي آنهم به شكل داستاني سعي شده كه از حركت‌هاي ريل و تراولينگ و ديگر تكنيك‌هاي سينما و تلويزيوني استفاده نمائيم و در صحنه‌هاي درگيري نيز در پاره‌ايي مواقع از دوربين روي دست استفاده نمائيم كه در كل تركيب صحنه‌هاي جنگي بازسازي و صحنه‌هاي مستند و ادغام آنها مي‌تواند داراي ريتم دايناميكي باشد.

گفتني است در ساخت اين مجموعه فرهاد پاکدل (مشاور هنري)، محمود داربام (مسئول روابط عمومي)، کیوان یوسفی (فيلمبردار بخش‌هاي مستند)، هوشنگ غفوری (فيلمبردار بخش‌هاي بازسازي جنگي)، هادی افشار (صدابردار)، مهدی اعظمی (طراح صحنه مستند)، شهرام نوروزی (طراح صحنه صحنه‌هاي جنگي)، محسن شاهسوند (مدير توليد مستند) وحید سیفی (مدير توليد صحنه‌هاي جنگي)، محمد فولادی (عكاس و تصويربردار پشت صحنه مستند) نسیم افشاری (عكاس و تصويربردار پشت صحنه بازسازي) آذین صالح پور (گريمور زن) محمد اسمانی (گريمور مرد) محمود فولادی (مدير تداركات مستند)، مهدی کرمی (مدير تداركات بازسازي)، حمید رسولیان (مسئول جلوه‌هاي ويژه)، مجید دوستی (مسئول جلوه‌هاي ويژه كامپيوتري)، جلال ساعدپناه (دستيار اول كارگردان صحنه‌هاي مستند) امیر مسعود اصلاح (دستيار اول كارگردان صحنه‌هاي جنگي) فرامرز اسمی (برنامه‌ريز و دستيار دوم)، معصومه گنجی ئی (منشي صحنه صحنه‌هاي مستند)، مریم راز (منشي صحنه صحنه‌هاي جنگي)، بهنام نوروزي، حسن بهرامي (نویسندگان مستند) بهنام نوروزي،‌ سولماز غلامي (نويسندگان صحنه‌هاي جنگي)، صبا كمالي، سامره رضايي، فاطمه حق‌جو (بازيگران صحنه‌هاي جنگي مستند) مسعود شريف، محمدعلي پيرسبزي، امير نوروزي، مسعود كشاورز، مسعود دشتي، اردلان فني و...( بازيگران صحنه‌هاي جنگي) همكاري مي كنند.

alt