سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

روز پزشک و تجلی کارآمدی نظام درمانی ایران - صفحه محتوایی خبر

 

 

روز پزشک و تجلی کارآمدی نظام درمانی ایران

روز پزشک و تجلی کارآمدی نظام درمانی ایران


دکتر دارابی به مناسبت روز پزشک، یادداشتی را با محوریت تلاش پزشکان ایرانی در جریان شیوع کرونا منتشر کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، یکم شهریور به نام روز پزشک در ایران نامگذاری شده، روزی برای تجلیل از تلاش پزشکانی که در راه سلامت و آرامش جامعه، با فداکاری و از خود گذشتگی گام در میدان علم و عمل گذاشته‌اند.
به این مناسبت دکتر علی دارابی استاد دانشگاه و مدرس علم ارتباطات یادداشتی را منتشر کرد.
وی در ابتدا با بیان اینکه یکم شهریور مصادف با بزرگداشت فیلسوف، طبیب، حکیم و دانشمند بزرگ جهان اسلام "ابوعلی سینا" می‌باشد آورده است: ابوعلی سینا نابغه زمان خود بود و از هوش سرشاری برخوردار بود. گفته‌اند در ۱۸ سالگی همه علوم را آموخته بود و روزی به شاگردش جوزانی گفته بود در تمام مدت عمر، چیزی بیش از آنچه که در هجده سالگی می‌دانسته نیاموخته است؛ بیش از ۲۰۰ مقاله و آثار را منسوب به او می‌دانند. "شفا و قانون" دو اثر گرانقدر است که قانون را انجیل پزشکی و برخی دایره‌المعارف پزشکی نامیده‌اند. منابع اصلی، علم پزشکی تا قرن ۱۸ در اروپا از همین "قانون" بوده است.
دکتر دارابی در ادامه به شرایط ویژه این روزها و ماه‌ها پرداخته و خاطرنشان کرده است: امسال گرامیداشت روز پزشک در ایران با ویروس کرونا و تلاش‌های جهادی کادر سلامت و درمان کشور گره خورده است. بیش از ۱۴۰ نفر از کادر درمان و سلامت کشور در جریان کرونا جان باخته اند و جمع زیادی مبتلا شده‌‌‌اند؛  جامعه پزشکی و کادر سلامت ایران در جریان کرونا نمایشی از کارآمدی، توانایی و برخورداری ایران از زیر ساخت‌های قوی در مقابله و مهار کرونا را در منظر جهانیان به نمایش گذاشت.
در ادامه یادداشت این استاد ارتباطات آمده است: جامعه پزشکی و کادر سلامت و درمان کشور در دوران جنگ و دفاع مقدس خدمات بزرگی را ارائه کردند که بدلیل حضور و مسئولیت هایی که در دوران جنگ داشتم از نزدیک شاهد خدمات و ایثارگری آنان در بیمارستان‌های صحرایی و خط مقدم جبهه بودم.
دکتر دارابی در پایان با بیان اینکه حوزه سلامت و پزشکی کشور از جمله افتخارات بزرگ ایران بعد از انقلاب اسلامی است که چتر خدمات خود را بر روستاها و مناطق محروم هم گسترانده آورده است: برابر نظرسنجی های معتبر در میان گروه های مرجع "استادان دانشگاه و پزشکان" رتبه نخست را در میان مردم دارند. این جایگاه و منزلت بس شایسته و محتاج حفاظت و مراقبت است؛ روز پزشک را به همه پزشکان میهن عزیزمان ایران و همه کادر سلامت و درمان کشور تبریک می گوییم.