سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

سیمای خراسان رضوی در جستجوی هویت سنگ نگاره های استان - صفحه محتوایی خبر

 

 

سیمای خراسان رضوی در جستجوی هویت سنگ نگاره های استان

 مستند علمی اجتماعی «موزه های ماندگار» با هدف معرفی سنگ نگاره های استان خراسان رضوی در منطقه طرقبه و  شاندیز در 3 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شده است.

سنگ نگاره ها یا هنرهای صخره ای شناسنامه یا سندهای دست اولی هستند که نمادی از هویت ملی هر دیار محسوب می شوند، آنها کهن ترین آثار هنری و تاریخی بجا مانده از مردمان کهن هر دیارند که در خود اسرار نامکشوف فراوان دارند. از طریق آنها می توان به راحتی تمامی کارکردهای زیستی پر رمز و راز انسان های ادوار کهن را رصد و مطالعه کرد.

این آثار بهترین سامانه هایی بوده اند که انسان های کهن از طریق آنها توانسته اند ادامه حیات بدهند و با یکدیگر و جوامع بشری سخن بگویند.

سنگ نگاره های استان خراسان رضوی در منطقه طرقبه شاندیز که موضوع این مستند است، بیشتر تشکیل شده از تصاویری چون بز کوهی، شیر، پلنگ و فیل  و در مواردی پرندگان و صحنه های شکار که اغلب در دره های شیب دار و محل های صعب العبور پیشتر، سیر، جن گو و چشمه سرخ قرار دارند. این سنگ نگاره ها دارای قدمتی چهار هزار ساله تا 40 هزار ساله اند. در این برنامه سنگواره ها از نظر نوع و قدمت از طریق نریشن و کارشناس برنامه به عنوان یک سند تاریخی بررسی می شوند.

alt

در این برنامه سعی شده توجه مسئولان و متولیان میراث فرهنگی استان در حفظ و نگهداری فیزیکی این آثار که به حق سند تاریخی و هویت هر ملت و کشوری محسوب می شود، جلب شود.

عوامل این مستند عبارتند از: تهیه کننده: احمد روئینی؛ کارگردان و مونتور: سعید برزگر؛ دستیار تهیه: زنده جانی؛ تصویربردار: مصطفی موسوی؛ صدابردار: سید حسین تاکامی؛ کارشناس برنامه: حسین بازوبندی.