سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۹ آذر ۱۴۰۰

ویژه برنامه های ایام محرم در شبکه اصالت و فرهنگ - صفحه محتوایی خبر

 

 

ویژه برنامه های ایام محرم در شبکه اصالت و فرهنگ

ویژه برنامه های ایام محرم در شبکه اصالت و فرهنگ

 

صدا و سیمای مرکز کردستان برنامه های متنوعی را برای ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین(ع) به صورت زنده و ضبطی در ساختارهای ترکیبی، پرتابل گزارشی، مستند، گزارشی، سینمایی و سخنرانی تدارک دیده است.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز کردستان:  برنامه مشق عشق به تهیه کنندگی کیوان رنجبر در 13 قسمت 45 دقیقه ای از سیمای مرکز کردستان پخش می­شود. این برنامه با ساختار تركيبي- استودیویی و  با هدف ارشادي و تربيتي  ومحتوای محرم سعی دارد تا با فرم و ساختارِ مناسب و به شکلی مستندگونه به آیین هایِ عزاداری که خاصِ منطقه کردستان است بپردازد. همچنین مبحث کارشناسی با دعوت از علمایِ اهل تسنن و اهلِ تشیع  و کارشناسان حوزه و دانشگاه درباره فلسفه قیامِ امام حسین (ع)، عاشورا واثرات آن بر جامعه ، روايت زندگي نامه يکي از ياران امام حسين (ع)، درسهای حماسه عاشورا ، واقعه کربلا ابعاد و زوایای موضوع ، ولایت و ولایت مداری  ، ظلم ستيزي و فلسفه عزاداري براي امام حسين (ع) از دیگر ایتمهای برنامه مشق عشق است.

لازم به ذکر است سیمای مرکز کردستان برنامه شیرخوارگان را در شهرهای سنندج، بیجار و کامیاران به صورت زنده به روی آنتن می فرستد همچنین در مراسم تاسوعا و عاشورا نیز همه بخشهای استان به صورت زنده پوشش داده می شود برنامه شام غریبان نیز به صورت زنده و در ساختار پرتابل گزارشی پخش می شود.

برنامه ئالای سوور (پرچم سرخ)  به تهیه کنندگی مرتضی مهتابانی در 12 برنامه  30 دقیقه ای از صدای مرکز کردستان پخش می­شود. در این برنامه نیز به اهداف و فلسفه قیام امام حسین علیه السلام و آثار و پیامدهای آن بر زندگی مسلمانان و همچنین به بررسی درسهای قیام امام حسین (ع) پرداخته می­شود همچنین مراسسم و آئینهای مردم کردستان در ایام محرم و جایگاه اهل بیت پیامر (ص) و از جمله امام حسین (ع) بررسی می شود و درگفتگو با کارشناسان و ماموستایان جنبه های مختلف قیام امام حسین (ع) را تبیین می کند

صدای مرکز کردستان در دیگر برنامه های روتین به صورت مشخص در در هر برنامه مدت زمان خاصی را به محرم و قیام عاشورا، درسهای برگرفته از زندگی امام حسین (ع)، فلسفه شهادت، و جایگاه امام حسین در میان مردم کردستان تهیه و پخش می کند و همچنین برنامه های مربوط به تاسوعا و عاشورا و همچنین شام غریبانو نماز ظهر عاشورا را پوشش می دهد.

همچنین واحد اطلاعات و اخبار مرکز کردستان نیز به تهیه گزارشها، اخبار، کلیپها، برنامه های ویژه و ... مرتبط با ایام محرم می پردازد. همچنین صدا و صیمای مرکز کردستان مراسم روز عاشورا و تاسوعا را به صورت زنده به مدت سه ساعت به روی آنتن می فرستد. لازم به ذکر است با توجه به ارادت خاصی که مردم کردستان به اهل بیت پیامبر (ص) از جمله امام حسین (ع) دارند در سایر برنامه های ایام محرم نیز به صورت موضوعی به شرح و چگونگی و تبیین قیام امام حسین(ع) پرداخته می شود