جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

«جشن الفبا» ی شبکه های استانی صداوسیما برای کلاس اولی‌ها برگزار می‌شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

«جشن الفبا» ی شبکه های استانی صداوسیما برای کلاس اولی‌ها برگزار می‌شود

رسانه ملی نقش مهمی در آموزش از راه دور دارد

«جشن الفبا» ی شبکه های استانی صداوسیما برای کلاس اولی‌ها برگزار می‌شود


معاون امور استان‌های رسانه ملی گفت: به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی اجباری مدارس، امسال شبکه‌های استانی صداوسیما «جشن الفبا» را برای کلاس‌ اولی‌ها برگزار می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، دکتر علی دارابی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی اجباری مدارس اظهار کرد: بر این اساس امسال دانش‌آموزان پایه نخست تحصیلی، از برگزاری «جشن الفبا» در مدارس محروم هستند به همین دلیل و به پیشنهاد صدا و سیمای مراکز استان‌ها و با موافقت وزیر آموزش و پرورش قرار شد این جشن در سراسر کشور و به همت شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی استانی برگزار شود.
وی افزود: این جشن همواره در مدارس برگزار می‌شد ولی به دلیل شرایط ویژه امسال، تصمیم گرفته شد که شبکه‌های استانی این جشن را برای کلاس اولی‌ها تدارک ببینند و هر مرکز، متناسب با ظرفیت‌ها و اقتضائات موجود، اقدام به طراحی و تولید برنامه‌ای با این عنوان کند.
معاون امور استان‌های صدا و سیما خاطرنشان کرد: جشن الفبا برنامه‌ای است که در مراکز استانی تولید می‌شود و با مشارکت خانواده‌ها و دانش‌آموزان روی آنتن می‌رود، کلاس اولی‌ها می‌توانند بر اساس اعلام صدا و سیمای استان خود، در تولید محتوا برای این برنامه سهیم شوند و جشنی به یاد ماندنی داشته باشند.
وی در ادامه به ظرفیت‌های نهاد تعلیم و تربیت ایران اسلامی پرداخت و گفت: هزاران انسان سخت‌کوش در سمت‌ها و جایگاه‌های مختلف را بکار گرفته تا آینده‌ای روشن‌تر برای آینده‌سازان این مرز و بوم رقم بزند.
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه 5 هزار نفر از معلمان ایرانی در طول سال‌های بعد از انقلاب به شهادت رسیده‌اند گفت: این امر نشان‌دهنده پیشتازی آموزگاران ایرانی در جهاد علم و جهاد با دشمنان است.
وی ادامه داد: 15 میلیون دانش‌آموز در حال حاضر در 110 هزار مدرسه مشغول تحصیل بوده و یک میلیون کادر آموزشی در خدمت آنها هستند، مسئولیتی سترگ برای فردایی بهتر؛ معلمان و مربیان در دبیرستان‌ها و هنرستان‌های کشورمان بیش از دو هزار و 355 عنوان درسی را به دانش‌آموزان تعلیم می‌دهند که البته این تعداد درس حاکی از نوعی کمی‌گرایی و تکیه بر حفظ کردن دروس و در نتیجه در حاشیه بودن مهارت‌آموزی در نظام آموزش و پرورش است.
دارابی با بیان اینکه طبق قانون اساسی تعلیم و تربیت در ایران برای همه رایگان است خاطرنشان کرد: این قانون برای عملی کردن عدالت و رفع تبعیض وضع شده است.
معاون امور استان‌های رسانه ملی، توانایی حل مسائل و مشکلات را یکی از نشانه‌های قدرت و اقتدار یک نظام و از شاخصه‌های حکمرانی خوب برشمرد و تصریح کرد: شیوع ویروس عالمگیر کرونا در بسیاری از کشورها مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرد، در کشور ما هم این امر گریزناپذیر بود ولی با اهتمام مسولان ارشد کشور و مدیران آموزش و پرورش و مشارکت و همکاری بایسته خانواده‌ها، اگر چه مدارس تعطیل اما آموزش برقرار بوده است و در این بین صدا و سیما خدمت بزرگ و شایان توجهی برای آموزش و پرورش کشور از راه دور و برای اقصی نقاط ایران بود و صد البته فضای مجازی هم در این کار نقش‌آفرینی کرد.
وی با بیان اینکه تکنولوژی و ابزارهای متنوع و متکثر آن از جمله تلفن همراه که همراه داشتن آن برای دانش آموزان نه فقط در ایران بلکه بسیاری از کشورهای پیشرفته در شرایط عادی ممنوع بود در دوران کرونا ضروری و الزام آور شد ادامه داد: این رویکرد بدان معناست که نباید پیشرفت‌های حیرت‌انگیز علم و تکنولوژی را فقط به مثابه یک تهدید دانست زیرا این ما هم هستیم که تهدیدات را باید به فرصت تبدیل کنیم.
دارابی با اشاره به تغییرات فراوانی که شیوع کرونا در سبک زندگی، مدیریت جوامع، حکمرانی کشورها، سیاست داخلی و روابط بین‌المللی ایجاد کرده است افزود: باید این تغیرات و تحولات را به درستی شناخت و برای غلبه بر چالش های فرارو برنامه اقدام داشت؛ آموزش و پرورش ایران تا حدود زیادی در این عرصه موفق بوده اما لازم است بیشتر به فکر آینده باشیم.