جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

«مردمانی از جنس کویر» به شبکه مستند می‌روند - صفحه محتوایی خبر

 

 

«مردمانی از جنس کویر» به شبکه مستند می‌روند

«مردمانی از جنس کویر» به شبکه مستند می‌روند

«مردمانی از جنس کویر» به شبکه مستند می‌روند

مجموعه مستند «مردمانی از جنس کویر» با نگاهی متفاوت به شهر مقدس قم و با تمرکز بر مسائل مردم شناسی این شهر در طول ۲ سال ساخته شده است که از امروز ساعت ۱۸ از شبکه مستند روی آنتن می رود.

سید محمد صادق جعفری کارگردان مستند با اشاره به پخش مجموعه مستند «مردمانی از جنس کویر» از شبکه مستند گفت: این مجموعه با ساختار مستند محض و بیانی شیرین که ترکیبی از طنز و جدی است از امروز ساعت ۱۸ از شبکه مستند پخش می شود و در ۷ قسمت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه به مردم شناسی قم می پردازد

وی ادامه داد: موضوعات این مجموعه شامل آداب و رسوم، گردشگری مذهبی، مشاغل قم، مهاجرت و جمعیت، توسعه شهر قم، ساختار محلات در قم و باورهای دینی است که هر قسمت به عنوان یک فیلم مستند مستقل ساخته شده است.

این مستندساز با اشاره به ویژگی های این مجموعه یادآور شد: ما در این مجموعه تلاش کردیم که نگاه عمیق تری به مردم و شهر قم داشته باشیم و از ساختارهای کلیشه ای اینگونه مستندها دوری کنیم. آنچه در این مجموعه برای ما اهمیت داشت ارائه تصویری متفاوت و جذاب از شهر قم بوده است. البته اولویت تولید این مجموعه ارائه اطلاعات با ساختاری جذاب برای مخاطب عام است. مثلا نریشن این فیلم که توسط مهدی نادری بیان شده شباهت چندانی با نریشن هایی که معمولا در تلویزیون می شنویم، ندارد.

جعفری ادامه داد: نریشن در این مجموعه با لهجه شیرین قمی و طنز بیان می شود و خود نریتور به یک شخصیت در فیلم تبدیل شده است. در این مجموعه ۴ شخصیت مختلف به شکل غیر مستقیم اطلاعاتی در مورد بازی های محلی، غذاها، آداب و رسوم، ازدواج و... می دهند. در همین قسمت شاهد برگزاری یک مراسم عروسی در میان کلکوها و همچنین شاهد درست کردن نوعی آبگوشت محلی هستیم.

جعفری در پایان اظهار کرد: گفتگو با کارشناس در این مجموعه کمتر جایی دارد و به جای مصاحبه که معمولا مخاطب را خسته می کند با افراد در شرایط مختلف همراه می شویم و به این شکل مخاطب را وسط یک ماجرا قرار می دهیم. این مجموعه چهره تازه ای از شهر قم به مخاطب ارائه می دهد. در این فیلم علاوه بر ابعاد شناخته شده قم برای مخاطب به ابعاد ناشناخته این شهر نیز پرداخته می شود.  

عوامل تولید این فیلم عبارتند از: کارگردانی: سید محمد صادق جعفری، محسن سخا، تصویربرداران: محمد حدادی، بهروز بادروج، پژوهش: سید محمد صادق جعفری، محسن سخا، حسن قره گوزلو، بامداد لاجوردی، صدابردار: علی تاجیک، شاهرخ گودرزی، گوینده گفتار متن: مهدی نادری، طراح تیتراژ و موشن گرافیک: آنا امیرحسنی، تدوین: سید محمد صادق جعفری، محسن کردستانی، معصومه کیانی، تهیه کننده: محسن سخا، نویسندگان: سید محمد صادق جعفری، محسن سخا.