جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

«گنجینه» مرکز مهاباد تماشایی شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

«گنجینه» مرکز مهاباد تماشایی شد

«گنجینه» عنوان مجموعه مستندی است که در 4 قسمت 45 دقیقه ای با موضوع اجتماعی و احیای آداب و رسوم فلکلور محلی منطقه در سیمای مرکز مهاباد تولید می شود.

این مجموعه به صورت یک اثر فرهنگی سعی نموده مجموعه تصویری فاخر به عنوان یک سند تاریخی در ردیف منابع و ماخذ تهیه نماید تا هم از بین رفتن این آثار جلوگیری شود و هم مورد استفاده نسل جدید و  نسل های بعدی قرار گیرد.

«زایه له (صدای زنگ کاروان)» عنوان قسمتی از این مجموعه است که با موضوع ادبیات شفاهی و فلکلور مناطق کردنشین آذربایجان غربی تهیه می شود.

«بیت و حیران» بخشی از ادبیات این منطقه است که شامل منظومه های شعر و ابیاتی عامیانه با مضمون عرفانی، عاطفی و حماسی می باشد. مستند «زایه له» سعی در ثبت و ضبط مجموعه نواهای فلکلور و سنتی کردی را دارد قبل از اینکه سرایندگان کهنسال این آثار به نقطه پایانی برسند.

«زه ماوه ند» (عروسی) عنوان قسمتی دیگر از این مجموعه است که ازدواج دختری از منطقه اورامانات (کردستان) را با پسری از اطراف ارومیه (آذربایجان غربی) به تصویر می کشد که در آن بیننده با آواها و نواها، موسیقی، لباس، گویش و آداب و رسوم این مناطق آشنا می شود.

«کارده نگ (آوای کار)» نیز قسمت دیگر این مجموعه به آواها و نواهایی که روستائیان و عشایر مناطق کردنشین استان آذربایجان غربی در زمان انجام کارهایی نظیر کاشت و برداشت مزرعه، خرمن کوبی، دوشیدن شیر، مشک زنی، لالایی ها و ... سر می دهند می پردازد.

این مستند به منظور بازسازی و احیای آوازهای عامیانه و سنتی منطقه که به عنوان بخش بسیار گرانبهایی از فولکلور و یکی از ارکان اساسی ادبیات شفاهی اقوام بوده و قسمتی از فرهنگ غنی ایران زمین را تشکیل می دهند در سیمای مرکز مهاباد تولید می شود.

«ته ون (بافته)» عنوان قسمت دیگری است که به بررسی و کاربرد رنگها، طرح و نقش در آثار دست باف سنتی منطقه می پردازد.

نشانه شناسی نقوش دست باف هایی نظیر کلاه های کردی، گلیم، سجاده، فرش و ... و همچنین نگاهی به چگونگی پیدایش بافتن در دوران باستان از اهداف تهیه این مستند است.

تهیه کننده، کارگردان و تدوینگر: علی قادری/ نورپرداز و مدیر تصویربرداری: عبدالقادر طه زاده/ نویسنده: محمد صالح ملکی / محققین: عزیز ولیانی، سلیمان بشیری، سواره فتوحی، علی قادری/ صدابرداران: حسین مولودی، امید لال، وریا گلزاریان / دستیاران نور و تصویر: خالد آب خضر، حسن زارع منبر /میکس صدا: محسن محمدزاده / دستیاران پشتیبانی و هماهنگی تولید: سرور حسن نژاد، سیدحسن سید محمدی، هژار بنایی.

alt

alt