سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

ابتکار تاریخی روستاییان در تقسیم آب مستند می شود - صفحه محتوایی خبر

 

 

ابتکار تاریخی روستاییان در تقسیم آب مستند می شود


مستند 40 دقیقه ای ترانه باران به تهیه کنندگی و نویسندگی طیبه فلکیان در سیمای اشراق تولید شد.

خانم فلکیان در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: آب منشاء همه هستی است به قول افلاطون آب مایعی است که همه چیز را محقق می سازد. آب مایه حیات است، وسیله طهارت، نماد برکت و افزایش روزی است و از نظر شیعیان آبهای روی زمین مهریه حضرت فاطمه زهرا(س) است.

وی افزود: اصولا ما ایرانی ها به دلیل اینکه بخشی از کشورمان خشک و کویری است همیشه دغدغه آب داشته ایم، از همین روست که همیشه به آب می اندیشیده ایم. با توجه به اهمیت مسئله کمبود آب، جیره بندی آن مسئله جدیدی نیست و در اکثر نقاط ایران کم آبی یکی از اساسی ترین مشکلات مناطق بوده، همانطور که در نواحی کویری با قنات در نقاط دیگر با ایجاد سدهای خاکی و آب انبار و... برای رفع این مشکل چاره جویی شده اما می بینیم طی سالیان روستائیان بهترین طریق استفاده و اشتراک آب را طراحی و اجرا کرده اند.

فلکیان در ادامه گفت: مطلع شدیم در منطقه " قره بوته" یکی از روستاهای زنجان- قدیم الایام طریق خاصی برای تقسیم بندی آب وجود داشته و این روش نسل به نسل (همگام با به روز شدن تکنولوژی) منتقل شده و تا به حال نیز ادامه داشته است، لذا موضوع تقسیم آب در روستاهای مذکور مورد توجه قرار گرفت. بنابراین برای شناخت بیشتر از تاریخچه این نوع مشارکت و تقسیم بندی نیاز به تحقیق بود اما با توجه به اینکه در این زمینه هیچ تحقیق مکتوب و کتابخانه ای وجود نداشت ناچار به تحقیق میدانی پرداختیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز زنجان، تصویربرداری مستند ترانه باران اردیبهشت سال جاری آغاز و در خرداد ماه به اتمام رسیده است و در حال حاضر مراحل تدوین را می گذراند.

گفتنی است برخی از عوامل برنامه عبارتند از: تصویر بردار/ سعید حسنی- صدابردار/ حسن امینی- نریتور ناصر ممدوح.

alt

alt