جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

آبی مثل آسمان - صفحه محتوای سیما

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

آبی مثل آسمان

آبی مثل آسمان


Loading the player...

تهیه کننده : ژاکلین سپهری

کار گردان : حسین بیات

مجری : مریم کلیوند

تصویربردار : سهراب آذین

ساخت برنامه های کودک ونوجوان همواره از دغدغه های صداوسیما بوده است و اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه ی ساخت این برنامه ها در مرکز کرمانشاه داشته باشیم می بایست به سالهای قبل از 1355 برگردیم.

برنامه ی آبی مثل آسمان که از نظر می گذرانیم خاص رده سنی نوجوان یعنی(11 تا 17 سال) میباشد. مدت این برنامه 20 دقیقه تولید و پخش آن دوبار در هفته است و (آبی مثل آسمان)نامی است که برای آن در نظر گرفته شده است.زیرا همه ما میدانیم که رنگ آبی تاثیر فراوان بر آرامش روح و روان و کاهش اضطراب دارد و کلمه ی آسمان از آن جهت که خداوند آن را در نظر ما زمینیان آبی رنگ آورد تا بر روان و دیدگان ما تاثیر مثبت داشته باشد.اما از آنجا که دوره ی نوجوانی دوره ای بسیار پرتلاطم پر از تشویش بایدها و نبایدها و از سویی آمال و آرزوهای این دوره ی به ظاهر ساده اما پیچیده از زندگی انسانهاست می تواند با این نام خود را برعکس آنچه که ذات این دوره است آرام نشان دهد  و توجه او را به راهنمایان و آنها که دوستش میدارند معطوف دارد و البته که در راس این دوستداران ذات لایزال (پروردگار بی انتهاست).

پلاتوی این برنامه در فضایی شادو فانتزی با دکوری مناسب در استودیو ارائه می گردد. همچنین از عنصر گرافیک نورپردازی مناسب و تصاویر نمایشی مناسب در ارائه ی آیتم ها استفاده گردیده .همچنین از عنصر موشن گرافیک در ارائه برخی آیتم ها به منظور بهتر شدن کار و ارائه صحیح مفاهیم استفاده گردیده .برخی آیتم های دیگر نیز خارج از استودیو ضبط شده که با استفاده از وله های گرافیکی مناسب هریک از آنان در لابلای پلاتوی برنامه گنجانده خواهد شد.

نکته ی قابل توجه در این برنامه استفاده از تصاویر نمایشی و زبان نمایشی و نیز ساختارهای گرافیکی من جمله موشن گرافیک و حضور نوجوانان و پرهیزاز گزارش گرایی صرف می باشد.البته لازم به توضیح است که کلیه ی این آیتم ها با توجه به محدودیت زمانی برنامه (20 دقیقه) به فراخور حال وتناسب زمانی در لابلای پلاتوی آن استفاده خواهد شد. در کلیت آیتم ها توجه به سلامت جسمانی و روانی نوجوان در اولویت قرار گرفته است.مطلبی که گاه بی توجهی به آن از سوی نوجوان و یا والدین صدمات جبران ناپذیری به او(نوجوان)خواهد زد.

همچنین اجازه ی حرف زدن ابراز وجود کردن واظهار نظر کردن نوجوانان همراه با دوستی دو سویه با والدین معلمان و همراهان آنان به شکل کارشناسی شده و غیرمستقیم از دیگر مزایای این برنامه خواهد بود.

سال تولید: تابستان 96