سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

احیا هنرهای اصیل در مستند « میراثی از سناباد » - صفحه محتوایی خبر

 

 

احیا هنرهای اصیل در مستند « میراثی از سناباد »

احیا هنرهای اصیل در مستند « میراثی از سناباد »

احیا هنرهای اصیل در مستند « میراثی از سناباد »

 مستند «میراثی از سناباد » به تهیه کنندگی سید علی اصغر امیری نسب  در سیمای خراسان رضوی تولید شد .

 این مستند در 28 قسمت 15  الی  25 دقیقه ای  به معرفی و عرضه  صنایع دستی  و هنرهای اصیل خراسانی  که یا منسوخ شده و یاد و نشانی از آن ها باقی نمانده  و یا در حال منسوخ شدن است ، می پردازد .  هنرهایی مانند نوار دوزی، گل‌دوزی، ارغوان‌ بافی، پوستین‌ دوزی، ساخت زیورآلات سنتی، انگشتر سازی، چارق ‌دوزی، گره ‌چینی، مسگری، آینه‌کاری، اجسام سنگی، گیوه‌ دوزی، شعربافی، صحافی سنتی، دباغی سنتی، طلاکوبی روی فلزات، گلیم‌بافی، کاشی اسلیمی یا سنتی،ساز سازی سنتی اصیل مشهد، نمدمالی و سنگ هر کاره که توسط آخرین بازماندگان این هنرها هنوز زنده نگه داشته شده‌اند و یا از بین رفته اند .

 در این مستند  با اساتید و هنرمندان پیشکسوت  به عنوان  آخرین بازماندگان این هنرهای اصیل گفتگو می شود، کسانی که دوام حیاتشان با احیا هنرهای اصیل گره خورده است .

  گفتنی است  اکثر صنایع دستی اصیل در حال فراموشی، به یادگار مانده از زمان امام رضا (ع) و ورود ایشان به منطقه سناباد است. نام  مستند  سناباد  نیز برگرفته از دهکده‌ای از توابع نوقان و طوس است که امام رضا(ع) وارد آنجا شده است و با وجود تأثیرگذاری سنا باد، محله‌های نوغان و آب کوه مشهد به عنوان محل‌ غسل دادن و تشییع امام رضا(ع) در رونق مشهد آن زمان نقش داشته است، اما در حال حاضر فقط نامی از سنا باد و نوقان باقی مانده است. گفتنی است فاز دوم مستند «میراثی از سناباد» در مرحله پیش تولید است .

 عوامل این مستند عبارتند از : کارگردان : الیاس صادق زاذده ، مدیر نور پردازی و تصویر برداری : یوسف سبحانی ،  مدیر صدابرداری : مجید اشرف زاده  ، مدیر تولید:علی عباس پور ، مجری طرح موسسه تولید فیلم تصویر سازان هنر هفتم .