سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

اختتامیه جشنواره ملی رادیویی چلچراغ شیراز - صفحه محتوایی خبر

 

 

اختتامیه جشنواره ملی رادیویی چلچراغ شیراز

نخستین جشنواره ملی رادیویی چلچراغ شیراز با شناخت نفرات برتر در حرم مطهر شاهچراغ به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها ، معاون امور استان های سازمان صداوسیما در اين مراسم گفت: این جشنواره ابتکار خوبی در معرفی حرم مطهر شاهچراغ(ع) بود و امیدواریم در سال آینده در گستره وسیعی برگزار شود.
دکتر دارابی افزود: راديو زیارت با تعمیق معرفت زیارت، معرفی اماکن زیارتی، ارتقاء فرهنگ زیارتی و ایجاد همبستگی میان اماکن زیارتی افتتاح شده و محوریت آن خراسان رضوی در مشهد مقدس و در کنار حرم مطهر امام رضا(ع) است.
وی گفت: رادیو زیارت در گام نخست با همکاری آستان‌های مقدس رضوی، آستان مقدسه حضرت معصومه (س) و آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) راه‌اندازی شده و در آینده گستره آن در کشور و جهان است.
معاون استان‌های رسانه ملی خاطرنشان كرد: امیدواریم در حوزه فنی اپلیکیشن و نرم‌افزار رادیو زیارت نیز فراهم شود تا مردم در گوشی خود از آن استفاده کنند.
وی با بیان اینکه امروز هرچه در حوزه دینی و معارفی کار کنیم بسیار کم است افزود: این دریای زلایی است که جامعه بشری محتاج آن است و باید بیش از پیش در حوزه زیارت کار کنیم.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس نيز در این مراسم با اشاره به استقبال از نخستین جشنواره ملی رادیویی چلچراغ شیراز، گفت: برگزاری این برنامه در بخش‌های تلویزیونی و فضای مجازی در دست اقدام است.
سید تقی سهرابی افزود: حدود یک دهه از سفر مقام معظم رهبری به فارس می‌گذرد که در آن سفر معنوی لقب سومین حرم اهل بیت (ع) را به شهر شیراز اهدا فرمودند.
وی گفت: از آن روز تا به امروز تلاش‌های زیادی برای تبیین جایگاه سومین حرم اهل بیت (ع) در داخل و خارج از کشور اتفاق افتاده و امروز شخصیت حضرت شاهچراغ (ع) برای بسیاری از ارادتمندان شناخته شده است.
وی ادامه داد: در ایام خاص همانند نوروز که هدف از سفر مسافران به شیراز پرسیده می‌شود، نخستین هدف را زیارت حرم نورانی و متبرک شاهچراغ (ع) می‌نامند که این نیز بر ضرورت کمک به معرفی بیش از پیش این حرم مطهر می‌افزاید.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس خاطرنشان كرد: صدا و سیما با توجه به رسالتی که داشته در موضوع سخت‌افزاری احداث استودیو برای این حرم مقدس را به انجام رساند و همچنان بخش‌های تکمیلی آن در حال انجام است که در مناسب‌های مختلف و مناسبت‌های ملی و دینی صدا و سیما از همین مکان برنامه‌های متعددی را از شبکه‌های مختلف پخش می‌کند.
سهرابی اضافه كرد: امید است به زودی، تصویربرداری سریال احمدبن موسی (ع) در شیراز کلید بخورد تا بیش از پیش بتوانیم حضرت شاهچراغ (ع) را معرفی کنیم.


تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) هم با اشاره به راه‌اندازی رادیو زیارت در اين استان گفت: روزانه بخشی از برنامه‌های رادیو فارس مربوط به شیراز و سومین حرم اهل بیت (ع) است.
ایت الله دستغیب افزود: صدا و سیما در بخش ملی و استانی حق مطلب را در مورد معرفی سومین حرم اهل بیت (ع) ادا کرده و در واقع به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفته است .
تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) افزود: در حال حاضر هزار و ۸۰۰ امامزاده در استان فارس وجود دارد که در راس آنان حرم مطهر شاهچراغ (ع) است. این امامزاده واجب‌التعظیم براساس منابع معتبر موجود، جلیل و ورع بود و انسانی با این اوصاف می‌تواند نمایانگر تمام عیار پیامبر اکرم و امیرالمومنین (ع) و سایر ائمه اطهار باشد.
نماینده مردم فارس در خبرگان رهبری بیان کرد: شاهچراغ یعنی بزرگترین چراغی که آن را تصور کنیم، این حضرت مصباح هدایت و نورانیت بود و مهم‌ترین لقب ایشان که آنچنان شهرت ندارد امین ولایت است.
دستغیب به چهلمین سال انقلاب و تشکیل نظام الهی و مردمی پس از ۱۴ قرن اشاره کرده و افزود: وظیفه رسانه ملی این است که  وقایع دوران تاریک ستم‌شاهی به ویژه پدر و فرزند عصر پهلوی که به طور قطع ننگین‌ترین صفحات تاریخ ایران را رقم زدند بازخوانی کند.
نماینده، ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز در این جلسه با قدردانی از راه‌اندازی رادیو زیارت اظهار داشت: در سال‌های گذشته شاهد فعالیت‌های خوبی بوده‌ایم.
آیت‌الله دژکام بیان کرد: در اربعین امسال حرم شاهچراغ (ع) ظرفیت جمعیت عزاداران را نداشت و در این زمینه نیاز است فضایی در بین حرم مطهر شاهچراغ (ع) و حضرت سیدعلاءالدین حسین (ع) به برگزاری تجمع‌های بزرگ مردمی اختصاص یابد.
وی با اشاره به اقامه نماز جمعه در شبستان امام خمینی حرم مطهر شاهچراغ (ع) گفت: مردم در اطراف حرم مطهر با کمبود پارکینگ روبرو هستند که در این زمینه نیاز است فکری اندیشه شود و مدیران استان و کشوری در این موضوع ورود کنند.
امام جمعه شیراز خواستار ایجاد شرایط دسترسی آسان برای زائران به حرم مطهر شاهچراغ (ع) شد و گفت: معتقدیم باید به گونه ای برنامه‌ریزی شود که دسترسی مردم با مترو نیز به حرم مطهر آسان شود و بدون شک این مساله شدنی است .
به گفته دبیر این جشنواره ۳۲۷ اثر رادیویی در هفت بخش نمایش کوتاه، آنونس، مستند، برنامه ترکیبی ،متن رادیویی، بخش مردمی و عکس با موضوع بررسی سیره و شخصیت احمدبن موسی به دبیرخانه ارسال شد. پس از داوری ۳۷اثر برگزیده و در مراسم اختتامیه از ان‌ها تجلیل شد.
در پايان این مراسم  از عوامل مستند خبری قاچاق سوخت که مورد تقدیر دفتر رئیس جمهور و رئیس رسانه ملی قرار گرفته بود، تجلیل شد.