سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

آداب عروسی در عشایر ایلام به روایت "عروس چیت" - صفحه محتوایی خبر

 

 

آداب عروسی در عشایر ایلام به روایت "عروس چیت"

مستند داستانی "عروس چیت" با موضوع فرهنگ و آداب و رسوم عروسی در ایلات استان ایلام امروز دوشنبه ساعت 23:30 از شبکه شما روی آنتن شبکه شما می‌رود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، فرهنگ و آداب و رسوم عروسی در ایلات استان ایلام در فیلم مستند بسیار جذاب و داستانی "عروس چیت" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سجاد احمدبیگی به مدت 25 دقیقه در صدا و سیمای مرکز ایلام به تصویر کشیده شده است.

فیلم مستند داستانی "عروس چیت" به بیان آداب و رسوم محلی عروسی در ایلات و عشایر استان ایلام پرداخته است.

این فیلم مستند داستانی روایتگر مراسمی است که در آن طبق آیین ها و رسوم محلی مردان و زنان ایل یک هفته قبل از برپایی مراسم عروسی در تدارک ساخت چیتی هستند که بعد از طی کردن مراحل ساخت، از آن در سیاه چادر زنان برای نشستن عروس استفاده می‌کنند. در مراسمی واقعی که در این مستند داستانی نشان داده می شود هر دو خانواده عروس و داماد با همکاری یکدیگر جایی مانند حجله عروسی را در سیاه چادر تهیه می‌کنند.

"عروس چیت" با استفاده از المان‌های محلی و بومی و پرداختن به بحث مردم شناختی یکی از رسوم عشایر استان ایلام، جذابیت‌های بسیاری برای مخاطبان دارد.

alt

نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان این مستند سجاد احمدبیگی، دستیار تهیه صمد رحیمی‌پور، تصویربردار علی رضوانی، تدوین محمدحسن قاسمی و انتخاب موسیقی نادر گهرسودی است.