جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

اردیبهشت آینده و به میزبانی همدان - صفحه محتوایی خبر

 

 

اردیبهشت آینده و به میزبانی همدان

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران برگزار می‌شود

اردیبهشت آینده و به میزبانی همدان

نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران اردیبهشت سال 97 به میزبانی استانداری همدان برگزار خواهد شد.
 به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، سومین نشست شورای عالی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران با حضور دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان و جمعی از مسئولان و اعضای شورای عالی این جشنواره، برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر دارابی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره ملی پویا نمایی تلویزیونی ایران اظهار کرد: یکی از موثرترین و جذاب ترین ساختارهای نمایشی، انیمیشن و پویانمایی است به خصوص اینکه مخاطب خردسال، کودک و نوجوان و برخی از جوانان و حتی بزرگسالان را در بر می گیرد.
وی با بیان اینکه مراکز استانی صدا و سیما مهد توانمندی و استعدادهای حوزه پویانمایی به شمار می‌روند افزود: در سال‌های گذشته به دلیل کم توجهی و مشکلات مالی، بسیاری از تولیدکنندگان بخش خصوصی دچار مشکلاتی شده‌اند اما در برخی استان‌ها شاهد انعقاد قراردادهای تولید انیمیشن با کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی هستیم که نشان‌دهنده ظرفیت و توانمندی‌های گسترده در مراکز است.
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه ماموریت جشنواره ملی پویانمایی راه‌اندازی جریان گسترده تولید و ساخت انیمیشن در کشور است گفت: این جشنواره جریان گسترده‌ای در حوزه تولید و ساخت انیمیشن و پویانمایی در کشور ایجاد می کند البته ایجاد رقابت سالم و سازنده میان برنامه‌سازان و تولیدکنندگان انیمیشن در کنار اشتغال‌زایی برای آنها از دیگر اهدافی است که این جشنواره دنبال می‌کند.
وی ادامه داد: اگر نمی‌خواهیم مصرف کننده صرف باشیم و همچنین علاوه بر تامین نیازهای خود بتوانیم در بازارهای جهانی هم حرفی به صورت قدرتمند ظاهر شویم، باید نگاه ویژه‌ای به توانمندی داخلی داشته باشیم.
دارابی با بیان اینکه موافقت‌نامه برگزاری جشنواره ملی پویانمایی ایران در سومین جلسه شورای عالی جشنواره میان معاونت امور استان‌ها و استانداری همدان به امضا رسید گفت: استان همدان در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است به همین دلیل در این استان دو رخداد بزرگ حوزه گردشگری رقم خواهد خورد.
معاون امور استان‌های رسانه ملی در خصوص آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران تصریح کرد: 1011 اثر در بخش ‌های مختلف به دبیرخانه ارسال شده که این مسئله، یک رکورد بی نظیر به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه نیمی از آثار غیر دولتی هستند و بخش خصوصی، شرکت‌ها و موسسات فعال در زمینه پویانمایی آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند افزود: ویژگی دیگر این جشنواره این است که بخش قابل ملاحظه‌ای از این آثار برای نخستین بار مجال ظهور و بروز یافته‌اند و به دیگر بیان، این جشنواره توانسته تا به امروز توجه طیف عظیمی از فعالان عرصه انیمیشن را به خود جلب کند.
دارابی در خصوص زمان برگزاری این جشنواره اظهار کرد: جشنواره پویانمایی تلویزیون ایران اردیبهشت سال 97 به میزبانی استانداری همدان برگزار خواهد شد.
در ادامه نشست رئیس مرکز سیمای استان‌ها گفت: معاونت امور استان‌ها با 247عنوان و مرکز پویانمایی صبا با 236 عنوان بیشترین تعداد آثار را در این دوره از جشنواره به خود اختصاص داده‌اند همچنین در بخش اصلی سریال و مجموعه 280 اثر، ‌ فیلم کوتاه و نیمه بلند 194 اثر، 15 فیلم بلند، 287 عنوان موشن گرافیک و 11 مورد جلوه‌های بصری در آثار مستند و نمایشی در جشنواره حضور خواهند داشت.
فاطمی در خصوص آثار بخش فرعی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران عنوان کرد: 65 فیلم تبلیغاتی، ‌39 عنوان‌بندی (در همه ساختارهای برنامه‌سازی)، 68 اثر هویت بصری، 113 اثر دانشجویی، 111 اثر در حوزه دینی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،‌ 155 اثر فرهنگی، ‌28 اثر در حوزه آسیب‌های اجتماعی شامل (بیکاری، اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی)، و 114 طرح و فیلمنامه (فیلم و سریال) در بخش ویژه این جشنواره حضور می‌یابند.
فاطمی در خصوص دلیل انتخاب استان همدان برای میزبانی این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری عنوان کرد: این استان در حوزه انیمیشن پیشینه خوبی دارد و استعداد بالای جوانان همدان را در این حوزه شاهد بوده‌ایم؛ بیش از 100 ساعت تولید سالانه این مرکز در حوزه پویانمایی است و امیدواریم با حضور همه اعضای شورای عالی و 30 نفر از اعضای داوران در بخش انتخاب جشنواره خوبی را شاهد باشیم.


استان همدان با همه توان آماده میزبانی نخستین جشنواره ملی پویانمایی است
نیکبخت استاندار همدان نیز در پایان این نشست ضمن تشکر برای انتخاب استان همدان به عنوان برگزارکننده جشنواره گفت: همدان به دلیل علاقه جوانان و بزرگان پویانمایی شرایط و سابقه بسیار خوب قطب پویانمایی کشور است؛ از دوستان تشکر می‌کنم که برای نخستین جشنواره پویانمایی استان همدان را انتخاب کردند.
وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری همدان آمادگی برگزاری این جشنواره را با تمام توان دارند خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که جشنواره انیمیشن می‌تواند در رشد و استعداد این حرفه تاثیرگذار باشد به خصوص اینکه این رشته می‌تواند سبک زندگی ایرانی اسلامی، امید و سر زندگی را به کودکان و جوانان منتقل ‌کند.
استاندار همدان بیان کرد: به دنبال این هستیم که در آینده نزدیک، دانشکده انیمیشن را با کمک رسانه ملی در این خطه هنرپرور راه‌اندازی کنیم
وی با اشاره به برگزاری دو اجلاس بزرگ در همدان تصریح کرد: سال 2018 همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است بر همین اساس در ماه‌های تیر و آبان 97 دو اجلاس بزرگ در همدان برگزار می‌شود؛ در تیرماه اجلاس گردشگری آسیا و در آبان اجلاس گردشگری جهانی را خواهیم داشت که در اجلاس آبان ماه همه کشورهای عضو اجلاس گردشگری که 180 کشور هستند، به همدان خواهند آمد.