سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

آرشیو پویا، موثر در خلق ایده های نو - صفحه محتوایی خبر

 

 

آرشیو پویا، موثر در خلق ایده های نو

 گفتگو با مدیر آرشیو و کتابخانه مرکز قزوین به بهانه کسب رتبه برتر در سال 1393

سید عزت ا... ضرغامی رئیس رسانه ی ملی با اهدای لوح سپاسی به خانم پروین تقوایی مدیر آرشیو و کتابخانه ی صدا و سیمای مرکز قزوین از تلاش های این مدیریت در سال 93 بخاطر کسب رتبه ی اول در بین مراکز استان ها تشکر و قدردانی نمود.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز قزوین، در بخشی از متن پیام تقدیر رئیس رسانه ی ملی آمده است: در آستانه ی گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری، بدین وسیله ضمن ارج نهادن به همت والایتان با اهدای این لوح سپاس از اهتمام، تعامل و تلاش خالصانه ی سرکار عالی به عنوان مدیر آرشیو و کتابخانه ی نمونه ی سال 93 صمیمانه تشکر و قدردانی می شود.

به همین مناسبت مصاحبه ای با سرکار خانم تقوایی ترتیب داده که توجه شما را بدان جلب می کنیم.

لطفاً خودتان را معرفی کنید و از سوابق شغلی تون بفرمائید.

به نام خدا تقوایی هستم لیسانس مدیریت دولتی،  از سال 1381 وارد سازمان شدم  و از سال 1388 تا کنون با سمت های مشاور مدیر کل در امور بانوان و خانواده و مدیر آرشیو و کتابخانه در خدمت مجموعه صدا و سیمای مرکز قزوین می باشم.

alt

مهمترین اقدامات آرشیو در زمان مدیریت شما چه بوده است؟

علاوه بر فعالیت های روتین، شاخص ترین فعالیت آرشیو این مرکز از زمان انتصاب اینجانب، تکمیل و اجرای نرم افزار گنجینه برای منابع آرشیو سیما بود که به حق از فعالیت های ماندگار در آرشیو مرکز محسوب می گردد این طرح در طول مدت 4 ماه و با فعالیت شبانه روزی و بی وقفه  9 نفر از همکاران محترم به صورت فشرده اجرایی شد و بعد از آن نیز تکمیل و بهره برداری از نرم افزار سیمرغ آرشیو و کتابخانه به صورت همزمان در سال 1392 از دیگر فعالیت های مهم آرشیو و کتابخانه مرکز می باشد نرم افزار سیمرغ تحت وب بوده و امکان جستجو بر اساس فیلد های مختلف و امانت مکانیزه را برای کاربران فراهم می کند .

 

برتری و مزیت آرشیو مرکز قزوین نسبت به سایر مراکز چه بوده ؟ و اینکه چه عاملی موجب کسب رتبه برتر مدیریت آرشیو و کتابخانه مرکز قزوین شد؟

در دهمین همایش سراسری آرشیوها و کتابخانه ها که 1 و 2 آبان ماه سال جاری در زیباکنار برگزار شد مدیریت آرشیو و کتابخانه این مرکز به جهت تلاش در جهت ارائه خدمات آرشیوی مبتنی بر فناوری های نوین و الزامات اجرایی گذر از آنالوگ به دیجیتال در آرشیو مورد تقدیر ریاست محترم سازمان قرار گرفت.


اهمیت آرشیو و کتابخانه چقدره و جایگاه این مجموعه در پشتیبانی از معاونت های برنامه ساز کجاست؟

غنی بودن آرشيوها و كتابخانه ها در پشتيبانی از فرايند برنامه سازی ( کاهش هزينه و زمان و ايجاد آرامش فكری ) موثر است . منابع آرشيوی در ارتقای كمی و كيفی، الگوبرداری، و خلق ايده های نو نقش مهمی دارند. لذا ارائه خدمات مناسب آرشيوی مي تواند تأثير مطلوبی بر برنامه سازی داشته باشد. در سازمان صدا و سيما، آرشيوها و كتابخانه ها  وظايفی چند برعهده دارند: ايجاد امكان دسترسي و استفاده برنامه سازان در توليد برنامه ها؛ ارائه خدمات به قسمت پخش يا اصطلاحاً آنتنِ صدا و سيما، به شكلی كه در مواقع لزوم منابع مورد نياز را براي پخش آماده نمايد و حفاظت بهينه و نگهداری مواد در شرايط استاندارد، به نحويكه از آسيب های احتمالی  در امان باشند.

 

آیا طرح و ایده ی جدیدی برای نوآوری در حوزه آرشیو و کتابخانه دارید ؟

قطعا بستر سازی آرشیو این مرکز با چشم انداز دیجیتال و افق های پیشرو از مهم ترین طرح های اولویت دار خواهد بود.

 

و سخن پایانی؟

ضمن تشکر از راهنمایی ها و حمایت های دلسوزانه مدیر کل محترم مرکز، از شما همکاران ساعی روابط عمومی مرکز نیز متشکرم.