جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

از ایرانگرد تا میز تدوین همراه با «هدهد 21» - صفحه محتوایی خبر

 

 

از ایرانگرد تا میز تدوین همراه با «هدهد 21»

از ایرانگرد تا میز تدوین همراه با «هدهد 21»


چهارمین قسمت برنامه تلویزیونی «هدهد 21» با حضور جواد قارایی و سهراب خسروی روی آنتن شبکه «شما» رفت.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، چهارمین قسمت برنامه تلویزیونی «هدهد 21» با موضوع بررسی بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما که شهریورماه امسال به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود، چهارشنبه شب روی آنتن شبکه «شما» رفت.
در این برنامه بعد از نمایش بخش‌هایی از مستند «ایرانگرد»، شاهد گفت‌وگو با جواد قارایی سازنده این مجموعه بودیم.
وی با اشاره به سابقه ایرانگردی و مستندسازی خود خاطرنشان کرد: مناطقی که در این مجموعه طی سال‌های مختلف شاهد پخش از شبکه‌های مختلف هستیم، با توجه به عکس‌های دریافتی، اطلاعاتی از مردم، کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست و ... انتخاب می‌شوند و بعد از بررسی کامل میدانی، انتخاب نهایی صورت می‌گیرد.
 
ایرانگرد مثل کارهای سینمایی دکوپاژ و فیلمنامه داشت
قارایی افزود: ایرانگرد مثل کارهای سینمایی دارای دکوپاژ و فیلمنامه است و حتی ممکن است بعد از بررسی‌های میدانی و گفت‌وگو با مردم محلی، این مسائل دچار تغییراتی هم بشوند.
این مستندساز با بیان اینکه ابتدا تمایل نداشتم جلوی دوربین حاضر شوم تصریح کرد: با این حال بعد از جستجوی فراوان به این نتیجه رسیدم خودم کار اجرا را هم انجام بدهم.
وی ادامه داد: از بهترین تجهیزات برای ساخت مجموعه «ایرانگرد» استفاده شده زیرا اعتقاد داریم مردم ایران و مخاطبان تلویزیون، لایق بهترین کیفیت تصاویر هستند و باید بهترین‌ها را ببینند.
قارایی با اشاره به سختی‌های ساخت این مجموعه مستند عنوان کرد: می‌توان گفت در روز چندین ساعت فیلمبرداری داشتیم تا در نهایت روزی دو یا سه دقیقه خروجی داشته باشیم و تدوین کار هم برای هر قسمت حدود یک ماه طول کشید.
ارتباط با مرکز سمنان بخش بعدی برنامه «هدهد 21» بود و پس از آن سهراب خسروی یکی از تدوین‌گران سینمای ایران به عنوان مهمان در برنامه حضور یافت.
وی در ارتباط با موضوع این بخش برنامه یعنی «ریتم» در کارهای کوتاه و بلند اظهار کرد: کیفیت تصاویر در کارها مطلوبیت چندانی ندارد هر چند از نظر کمی شاهد افزایش شبکه‌های تلویزیونی هستیم.
خسروی با بیان اینکه امروزه کانال‌های پخش آنلاین اینترنتی در اختیار همگان قرار دارند گفت: به همین دلیل تلویزیون باید تمهیدات لازم را برای رقابت درست و کامل با اینگونه کانال‌ها بیندیشد و بحث کیفیت تصویر، یک جزء مهم از این رقابت است.
این کارگردان و تدوین‌گر عنوان کرد: توجه به ریتم در سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی مسئله مهمی است که رعایت اصول و قواعد آن، موجب جذب و نگهداری مخاطبان می‌شود؛ در حقیقت ریتم مدرن امروز به ما می‌گوید چیزایی که در گذشته جزو فیلم‌ها بوده‌اند، امروزه زوائد کار تلویزیونی محسوب می‌شوند.