جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

از تلاش برای ثبت جهانی مریوان تا همصدایی کردستان برای برگزاری جشنواره تولیدات مراکز - صفحه محتوایی خبر

 

 

از تلاش برای ثبت جهانی مریوان تا همصدایی کردستان برای برگزاری جشنواره تولیدات مراکز

از تلاش برای ثبت جهانی مریوان تا همصدایی کردستان برای برگزاری جشنواره تولیدات مراکز

 

برنامه تلویزیونی «سروستان» سهشنبه شب با حضور استاندار کردستان و نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی، از شبکه «شما» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سهشنبه شب 31 مردادماه با حضور دو نفر از نمایندگان مردم استان کردستان در مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

محسن بیگلری نماینده سقز و بانه و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و منصور مرادی نماینده مریوان و سروآباد و عضو کمیسیونبرنامه، بودجه و محاسبات مجلس، مهمانان برنامه بودند.

عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان هم دیگر مهمان این برنامه بود که این بار در برنامه حضور داشت.

بیگلری آغازگر گفتوگوی این هفته «سروستان» بود که با اشاره به روستایی بودن خود اظهار کرد: هیچ وقت خودم را جدا از روستانشینان نمیدانم و همیشه جویای احوالشان هستم ولی شاید نتوانیم به همه روستاها سرکشی کنیم.

وی افزود: همیشه از طرق مختلف حتی فضاهای مجازی، خبرهای مربوط به روستاهای حوزه انتخابیه خودم را رصد میکنم ولی باید بگویم حال روستانشینان ما چندان خوب نیست و کمبودهای زیادی دارند.

 

تنها 40 درصد راههای روستاهای کردستان آسفالت شده است

نماینده مردم سقز و بانه در خانه ملت خاطرنشان کرد: 2 هزار کیلومتر راه روستایی در کردستان وجود دارد که فقط 40 درصد آنها آسفالت شده است.

استاندار کردستان هم در ادامه این بحث با اشاره به توجه جدی دولت یازدهم به آسفالت راههای روستایی عنوان کرد: تا پایان سال گذشته 600 کیلومتر از راههای کردستان آسفالت شده و امسال هم 20 درصد بودجه عمرانی به حوزه راه اختصاص یافته تا به میانگین کشوری برسیم.

وی ادامه داد: هزینه راهسازی در کردستان بالاست چون بیشتر مسیرها کوهستانی هستند ولی این دلیل نمیشود که خدمترسانی به مردم را متوقف کنیم.

منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی هم در اینباره عنوان کرد: من هم اصالتی روستایی دارم و ارادت خاصی به روستائیان دارم اما باید بگویم مشکلات زیرساختی روستاها زیاد است و عقب‌‌ماندگیهای بسیاری را در این مناطق شاهد هستیم به طوری که رشد منفی در خیلی از روستاهای کردستان دیده میشود.

وی افزود: مشکلات روستانشینان سبب شده بسیاری از آنها به شهرها و البته حاشیه شهرها مهاجرت کنند و همین امر آسیبهایی به همراه داشته است.

 

اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه روستایی در برنامه ششم

مرادی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه یک میلیارد و پانصد میلیون دلاراز محل صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی در روستاها اختصاص یافته و امیدواریم به این ترتیب تا حدی از مشکلات روستانشینان حل شود.

بیگلری در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به ظرفیتهای گسترده گردشگری، کشاورزی و معدنی کردستان گفت: بازارچههای مرزی این استان از جمله پتانسیلهایی هستند که میتوانند مشکلات اقتصادی چندین شهر کردستان را حل کنند.

وی ادامه داد: لازم است ظرفیتهای مختلف استان فعال شده و از آنها در راستای توسعه اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 70 درصد مردم کردستان شهرنشین هستند گفت: با این حال بسیاری از همین افراد تعطیلات آخر هفته را در روستاها میگذرانند و به زمینهایشان سرکشی میکنند بنابراین میتوان از ظرفیت روستاها برای توسعه استان بهره برد.

زاهدی استاندار کردستان هم در ادامه این بحث خاطرنشان کرد: شیلات از دیگر ظرفیتهای استان محسوب میشود و این، تنها یکی از پتانسیلهاست.

وی گفت: سعی داریم منطقه اورامان را به عنوان منطقه فرهنگی ویژه در یونسکو به ثبت برسانیم زیرا این شهر نماد اصلی معماری کردستان است، همچنین برنامهای اتخاذ شده تا خانههای روستاییان به عنوان محل اسکان گردشگران در نظر گرفته شود.

 

مریوان به عنوان شهر ویژه فرهنگی در یونسکو ثبت میشود

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها شهر مریوان در حال ثبت جهانی به عنوان شهر جهانی تولید کلاش (کفش گیوه) است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با بودجهای 600 میلیون تومانی در حال راهسازی در استان هستیم گفت: البته راهسازی در کردستان به صورت فازهای مختلف حتی در حد پنج کیلومتر اجرایی میشود زیرا نمیتوانیم یک جاده چند ده کیلومتری را به یک باره ببندیم.

زاهدی با بیان اینکه مطالعات احداث خط آهن از آذربایجان غربی به سمت کردستان در حال انجام است عنوان کرد: ساخت فرودگاه شهر سقز هم در دستور کار است و عملیات عمرانی آن حدود 38 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مناقصه ساخت برج مراقبت و دیگر ابنیه آن هم به زودی برگزار میشود.

منصور مرادی دیگر مهمان برنامه «سروستان» هم با اشاره وضعیت بیکاری در کردستان گفت: مجمع نمایندگان استان در تلاش است از ظرفیت بخش خصوصی به منظور سرمایهگذاری در روستاهای کردستان استفاده کند زیرا معتقدیم توجه به روستاها و خودکفایی آنها، موجب توسعه و پیشرفت شهرها، استانها و سراسر کشور میشود و به این ترتیب، مهاجرت دوباره به روستاها هم محقق میشود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات خانه ملت با بیان اینکه نبود صنایع تبدیلی در کردستان سبب خامفروشی محصولات کشاورزی و دامی شود عنوان کرد: 80 درصد محصول توتفرهنگی کشور در کردستان تولید میشود ولی به دلیل نبود زیرساختها و صنایع تبدیلی، با سود بسیار کم برای کشاورزان به فروش میرسد.

وی ادامه داد: بیشتر فارغالتحصیلان دانشگاهی کردستان در روستاها زندگی میکنند اما بیکار هستند و با سختی در حال کشاورزی هستند.

گفتوگوی تلفنی با ابوالقاسم اماناللهی مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان بخش دیگری از برنامه «سروستان» بود.

 

تلاش جمعی دستگاههای کردستان برای برگزاری باشکوه جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما

وی با اشاره به برگزاری بیستمین دوره جشنواره تولیدات مراکز استانی صدا و سیما طی شهریورماه امسال در کردستان عنوان کرد: مهمانانی از اقصی نقاط ایران مهمان ما خواهند بود و این مسئله به یقین در صنعت گردشگری و اقتصاد استان تاثیرگذار است.

اماناللهی افزود: امیدواریم بتوانیم میزبان خوبی برای مهمانان این جشنواره باشیم و ظرفیتهای کردستان را به خوبی معرفی کنیم.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان با بیان اینکه استانداری نقش مهمی در شکلگیری این جشنواره خواهد داشت گفت: استانداری و سازمان برنامه کردستان برای برگزاری هرچه باشکوهتر جشنواره تولیدات مراکز استانها سنگ تمام گذاشتهاند که از کمکهای آنها تشکر میکنیم.

زاهدی استاندار کردستان هم در این زمینه اظهار کرد: امیدواریم استان ما نمره بیست را از جشنواره بیستم تولیدات مراکز استانی صدا و سیما اخذ کند.

وی گفت: برای برگزاری باشکوه این جشنواره همه امکانات استان را بسیج کردهایم و جلسات متعددی با دستگاههای ذیربط از جمله نهادهای نظارتی داشتهایم تا هماهنگی لازم وجود داشته باشد.

زاهدی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ظلم بزرگی که به کردستان شده این است که تصور رایج، نا امن بودن این استان است اما میتوانم بگویم امنترین منطقه کشور را داریم.