سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۶ آذر ۱۴۰۰

از شبکه‌ استانی تا شبکه جهانی - صفحه محتوايي گزارش

 

 

گزارش

از شبکه‌ استانی تا شبکه جهانی

از شبکه‌ استانی تا شبکه جهانی


از شبکه‌ استانی تا شبکه جهانی

 

چندی پیش شاهد برگزاری مسابقات لیگ والیبال ملت‌های جهان 2019 به میزبانی ارومیه و اردبیل بودیم؛ مسابقاتی که با استقبال پر شور تماشاگران والیبال و درخشش تیم والیبال کشورمان همراه بود. این در حالی بود که همکارانمان در صداوسیمای آذربایجان غربی و اردبیل از مدت‌ها قبل با تمهیداتی که اندیشیده ‌بودند از آمادگی خوبی برای مخابره لحظه به لحظه اخبار و تصاویر این مسابقات بودند، به گونه‌ای که  نقش پر رنگی در پوشش و انعکاس مطلوب این رقابت‌ها داشتند.

 

لحظه‌هایی که با شبکه آذربایجان غربی ماندگار شد

به همین منظور صداوسیمای آذربایجان غربی این رویداد مهم ورزشی را در بیش از  دو هزار 790 دقیقه بدون قطعی صدا و تصویر با تلاش عوامل گروه ورزش شبکه سه سیما به‌صورت زنده پوشش داد و آن را برای بیش از یک میلیارد مخاطب در سراسر دنیا منعکس کرد.

رادیو چی‌چست با تولید و پخش هزار و 115 دقیقه برنامه و گزارش زنده مسابقات تلاش کرد تا به‌صورت کامل هر سه دیدار تیم ملی والیبال کشورمان را برای مخاطبان پخش کنند. همچنین برنامه‌های «سلام یاشایش»، «سئوگی سارایی»، «ایستگاه ورزش»، «عصر جوانی»، «بیر آخشام بیرسلام»، پخش آنونس‌های مختلف و گزارش زنده والیبال برنامه‌هایی بودند که رادیو آذربایجان غربی برای پوشش این رویداد مهم ورزشی قبل و حین برگزاری مسابقات تدارک دیده‌بود.

سیمای آذربایجان غربی نیز با هزار و 500 دقیقه برنامه‌های مختلف و متناسب با حال و هوای مسابقات والیبال و آماده‌سازی استودیو ویژه لیگ ملت‌ها و تدارک ویژه‌برنامه‌های ورزشی «اولدوز» و «پایتخت والیبال» به تعداد هفت برنامه 60 دقیقه‌ای با رویکرد پرداخت به مسابقات، حاشیه‌ها و حضور مردم به این مهم پرداختند. همچنین پخش برنامه «ائویمیز»، «ساغ یاشا»، گزارش روز به‌صورت روزانه، ارتباط زنده قبل از مسابقات از ورزشگاه غدیر ارومیه، دعوت از رئیس فدراسیون والیبال، پیش‌کسوتان والیبال استان، مدیرکل ورزش و جوانان استان، اطلاع‌رسانی از طریق زیرنویس و تیزر مسابقات و ارسال زنده سیگنال ارسالی مرکز به شبکه‌های سه، ورزش و استانی از سایر فعالیت‌های معاونت سیمای مرکز به منظور پوشش و اطلاع‌رسانی این مسابقات بود.

معاونت خبر هم که فعالیت‌هایش را از چند هفته قبل از شروع این مسابقات شروع کرده ‌بود، گزارش‌های متنوعی را در بخش‌های خبری بر روی آنتن برد. در این میان، مصاحبه با استاندار آذربایجان‌غربی و مسئولان ورزشی استان، تشریح چگونگی برگزاری مسابقات، معرفی شهرستان ارومیه به عنوان پایتخت والیبال آسیا، اطلاع‌رسانی در سایت، خبرگزاری، کانال پیام‌رسان سروش و سایر شبکه‌های اجتماعی از جمله اقدامات واحد خبر به این مناسبت به شمار می‌رود. در مجموع معاونت خبر مرکز آذربایجان غربی با تولید 31 گزارش تلویزیونی و رادیویی برای پخش از شبکه استانی و ارسال 30 خبر مکتوب و 27 گزارش به تهران و ارتباط با شبکه‌های ورزش، یک و خبر و ... توانست اطلاع‌رسانی شایسته‌ای در انعکاس این رویداد مهم داشته باشد که نتیجه آن 177 خبر با عناوین مکتوب، گزارش‌های تلویزیونی و رادیویی و برنامه تولیدی بود.

همکاران حوزه فنی مرکز هم همچون همیشه با حمایت و پشتیبانی فنی از سایر همکاران بخش‌های دیگر توانستند نقش پررنگی در انعکاس مطلوب مسابقات لیگ والیبال ملت‌های 2019 به میزبانی مردم آذربایجان غربی داشته‌باشند. حوزه فنی مرکز با بسیج تمام امکانات و ایجاد مسیرهای متفاوت سیگنال از ورزشگاه شش هزار نفری غدیر ارومیه، هماهنگی با سازمان برای ارسال واحد سیار HD از تهران به ارومیه و ارسال تصویرHD  واحد سیار به مرکز از چهار مسیر متفاوت ( دو خط فیبر نوری، دو خط مایکرویو پرتابل، یک خط (SNG ) امکان پخش مسابقات ورزشی برای شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی سراسری و بین‌المللی را فراهم کرد.

گفتنی‌است که طراحی، ساخت تیزر مسابقات و توزیع در کانال‌ها و صفحات اینستاگرام پر مخاطب، طراحی صفحه ویژه مسابقات در وب سایت مرکز، بارگذاری ویدئو بازی‌ها، آخرین اخبار، پوستر و اینفوگرافیک، گزارش تصویری و آخرین نتایج و جدول مسابقات، تولید 10 پوستر و اینفوگرافیک بازیکنان تیم ملی، اعلام محل پخش زنده مسابقات در پارک‌ها و سینماها و توزیع در اینستاگرام و تلگرام با بیش از 568 هزار و 500 بازدید‌کننده، برگزاری مسابقه پیامکی پیش‌بینی نتایج بازی‌ها با ساخت سه تیزر، به روز رسانی لحظه به لحظه نتایج مسابقات در سایت مرکز و انتشار بیش از50 پست در کانال سروش از اقدامات فضای مجازی صداوسیمای آذربایجان غربی به مناسبت برگزاری مسابقات لیگ والیبال ملت‌های جهان در ارومیه بوده است که از 24 تا 26 خرداد برگزار شد.

 

اردبیلی‌ها هم میزبانان خوبی بودند

در حالی ادامه رقابت‌های لیگ والیبال ملت‌های جهان در هفته چهارم از تاریخ 31 خرداد تا دوم تیر به میزبانی اردبیل برگزار شد که همکاران مرکز اردبیل از مدت‌ها قبل برای پوشش هر چه بهتر این رقابت‌ها از آمادگی کاملی برخوردار بودند.  به همین منظور از چندی پیش نشست کمیته اطلاع‌رسانی رقابت‌های لیگ والیبال ملت‌های جهان برگزار شد؛ نشستی که ملااحمدی مدیرکل مرکز اردبیل که مسئول کمیته اطلاع‌رسانی برگزاری این رقابت‌ها نیز بود، با تأکید بر اطلاع‌رسانی سریع، دقیق و گسترده رویدادهای هفته چهارم این رقابت‌ها گفت: تبلیغات شهری، نصب تصاویر و نمادهای ورزشی، مشارکت دادن مردم، هماهنگی با شبکه‌های مختلف، تبلیغات و اطلاع‌رسانی در فضای مجازی و ارتباط زنده با شبکه‌های مختلف صداوسیما و بخش‌های مختلف خبری و برگزاری مسابقات پیامکی در قالب برنامه‌های صداوسیما از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی این رویداد مهم ورزشی است که به خوبی صورت گرفته‌است.

افزون بر این صداوسیمای اردبیل برای پوشش مناسب این مسابقات، برنامه‌های ویژه‌ای در حوزه‌های سیما، صدا و خبر به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی و نیز تحلیل فنی تیم‌ها و مسابقات تدارک دیده‌است. ضمن اینکه این رقابت‌ها با سه روش پایدار فیبر نوری، مایکروویو پرتابل و خط برگشتی از شبکه ورزش، شبکه سه سیما، شبکه استانی سبلان و رادیو اردبیل با بهترین و استانداردترین شکل به‌صورت HD پخش زنده دارد.

گفتنی است که این مسابقات لیگ والیبال ملت‌های جهان در هفته چهارم با حضور تیم‌های ملی ایران، پرتغال، استرالیا و فرانسه از 31 خرداد تا دوم تیر به میزبانی اردبیل در حال برگزاری است.