سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

از فیلم تلویزیونی پلاگ رونمایی شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

از فیلم تلویزیونی پلاگ رونمایی شد

از تله فيلم " پلاگ " كار مشترك رسانه ملي و وزارت نيرو رو نمايي شد .

اين تله فيلم با هدف به تصوير كشيدن تلاش شبانه روزي مهندسان جوان ايراني در احداث سد كارون 4 توليد شده است . ‌

در توليد اين فيلم صداوسيماي مركز چهارمحال بختياري و شركت توسعه منابع آب وزارت نيرو مشاركت كرده اند. در تله فيلم " پلاگ " تلاش مهندسان و كارشناسان وزارت نيرو براي آبگيري سد عظيم كارون چهار به تصوير كشيده شده است. "پلاگ " به موانعي گفته مي شود كه براي آب گيري سد بر سر راه آب راههاي اين سازه بزرگ قرار مي گيرد .

 معاون امور استان‌های صداوسیما در مراسم رونمایی از فیلم تلویزیونی «پلاگ» با موضوع آبگیری «سد کارون 4»، اظهار کرد: همه‌ی کارهای ما (ساخت سریال و فیلم تلویزیونی) در قبال چنین پروژه‌های بزرگی کافی نیست؛ حتی یک کار کوتاه نیز می‌تواند از یک مجموعه‌ی چندین قسمتی تاثیرگذارتر باشد.

دکتر کیومرث طهماسبی که در مراسم پایانی رونمایی از فیلم تلویزیونی «پلاگ» سخن می‌گفت، در سخنانی درباره‌ی ساخت برنامه‌ها، گزارش‌ها و پروژه‌های عظیم تلویزیونی، گفت:

alt

انتظار دارم دوستان در صدا و سیمای استان‌ها نسبت به کارهای کوتاه غفلت نکنند؛ به طوری که یک گزارش خبری خوب در بخش خبری 14 یا 21 می‌تواند تاثیرگذار باشد. این گونه گزارش‌ها یقینا ما را خود اتکاتر می‌کند به گونه‌ای که زمانی که مردم عظمت و بزرگی کار مهندسان جوان کشور را می‌بینند، پمپاژ امید و روحیه در آن‌ها بیشتر می‌شود.

او در ادامه با اشاره به سال «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» خاطرنشان کرد: در این راستا یقینا وظیفه‌ی ماست که بتوانیم برای همه‌ی جامعه این شعار را در اشکال مختلف عملی کنیم و ساخت این گونه تله‌فیلم‌ها یکی از این کارهاست؛ البته این فیلم به هیچ عنوان نتوانسته است گوشه‌ای از عظمت و بزرگی کارهای این مهندسان را نشان دهد.

طهماسبی در تکمیل سخنانش افزود: اما چه می‌شود، لنزها و دوربین‌های ما همین اندک بضاعت را دارد اما همین دوربین می‌تواند خون‌ دل‌هایی را که برای چنین پروژه‌های بزرگی خورده می‌شود را نشان دهد.

معاون امور استان‌های صداوسیما با اشاره به هدف تله‌فیلم «پلاگ» خاطرنشان کرد: این فیلم قبل از اینکه عظمت پروژه‌ی سد کارون را نشان دهد، به دنبال این بود که بگوید ما هر آنچه داریم می‌توانیم از خودمان طلب کنیم و متکی به دیگران نیستیم.

او با اشاره به اینکه سد کارون 4 در صنعت آب تا به امروز یکی از دستاوردهای بی‌نظیر در کشورمان است، خاطرنشان کرد: در طول نظام اسلامی، یقینا بسیاری از این کارها را در گوشه گوشه‌ی کشورمان دیده‌ایم که متاسفانه به خوبی نتوانسته‌ایم اینها را به شکل مناسب و درست خود ارائه دهیم تا دیگران با آن آشنا شوند و به وجود آورندگان این دستاورد افتخار کنند.

 او در پایان سخنانش با بیان اینکه سد کارون 4 یکی از افتخارات بی‌نظیر کشورمان است، خاطرنشان کرد: شاید این موضوع برای کسی که به هیچ عنوان در این پروژه‌ی عظیم و تاریخی کشور از نزدیک نقشی نداشته، قابل درک نباشد اما باید بگویم به مهندسان، کارگران، کارشناسان کشورم افتخار می‌کنم که چنین یادگار بزرگی را برای ما به یادگار گذاشتند.

در بخش دیگری از این مراسم دکتر ذبیحی، قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه ساخت تله ‌فیلم «پلاگ» عرصه‌ نویی را در سینمای ایران باز کرد، خاطرنشان کرد: ما کمتر فیلمی داریم که بتواند تلاش‌ها و سازندگی ایران را به تصویر بکشد؛ البته ممکن است مستند باشد اما فیلم تلویزیونی که اینگونه بتواند هیجان ایجاد کند به نظر من جایی و راه نویی را برای سینمای ایران باز کرده است.

او با اشاره به اینکه تاکنون هیچ‌گونه فیلمی در این راستا ندیده است، افزود: این فیلم از جنبه‌های هنری بحث‌های مختلفی دارد و من به عنوان مخاطب آن می‌گویم هیجان در این فیلم بسیار برجسته بود؛ به گونه‌ای که مخاطب را به دنبال خود می‌کشاند. همچنین در بسیاری از فیلم‌ها کمتر شاهد خودباوری بودیم اما در این فیلم خودباوری بسیار برجسته بود.

دکتر ذبیحی در ادامه با اشاره به اینکه فیلم «پلاگ» نمونه‌ای از تلاش‌ها و مجاهدت مهندسان ایرانی بود که فعل توانستن را معنی کرد، افزود: اگر بخواهیم همه‌ی این تلاش‌ها را تبیین و مستند کنیم و به اطلاع و سمع مردم برسانیم، جا برای کارهای گسترده فراوان است و این یکی از شاخه‌های آن بود.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به سد کارون 4 که اولین بار به دست مهندسان ایرانی ساخته شد، ضمن قدردانی از تلاش‌های مهندسان خاطرنشان کرد: خیلی جا دارد که تلاش‌ها و کارهایی که در کشور برای این پروژه‌ها صورت گرفته با ساخت مستند نشان داد و کارهای بزرگی انجام داد. در این زمینه کار خیلی صورت نگرفته است و جای کار فراوان دارد.

او با بیان اینکه دنیا از همه‌ی نوع ابزاری برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کند، هم در جهت صحیح و هم ناصحیح، افزود: شاید یک بخشی از این که برخی از جوانان ما چشم و دلشان به آن سمت آب‌هاست به دلیل فناوری و تکنولوژی آن‌ها باشد اما باید بگویم امروز با این دستاوردهایی که در کشور اتفاق افتاده است به ویژه آب و برق کارهای بزرگی رخ داده است که به صد در صد تکنولوژی و فناوری سدسازی دست پیدا کرده‌ایم.

دکتر ذبیحی با بیان اینکه این دستاوردها باید فیلمسازی و مستندسازی در قبالشان صورت بگیرد تا نتیجه‌ی دسترنج جوان‌های این مرز و بوم عرضه شود، افزود: به عنوان مثال سینمای دفاع مقدس یکی از این‌ها بود که خیلی هم جا برای کار کردن دارد، اما بعد از دفاع مقدس در عرصه‌ی ساختن ایران عزیز و قطع کردن رگه‌های وابستگی کارهای خوبی صورت گرفت که قابل درک است که با ساخته شدن این گونه فیلم‌ها باید از تلاش کسانی که حتی جان خودشان را برای ساخت این پروژه‌های عظیم از دست داده‌اند، قدردانی کرد. از همین جا برای کسانی که جان خودشان را برای ساخت پروژه عظیم سد کارون از دست داده‌اند قدردانی و طلب رحمت و مغفرت می‌کنیم.

در این مراسم حسن جوهرچی، میرطاهر مظلومی، اکبر دانیالی،‌ شهرام ابراهیمی، مصطفی عبدالمحمدی، حسین تبریزی کارگردان این تله‌فیلم و علمی‌فر به عنوان تهیه‌کننده حضور داشتند.

در پایان این مراسم از حجت‌اله رحیم‌زاده (مدیر کل صدا و سیمای مرکز چهار محال و بختیاری)، مصطفی علمی‌فر (تهیه‌کننده)، حسین تبریزی (کارگردان)، امیر خنده جام (مدیر روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب‌های ایران)، غلامحسین مقیمی (رییس ارتباطات شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران) و سهیل شریفی (کارشناس سمعی بصری) تقدیر شد.