سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

استانی که عابربانک دولت ولی هنوز منتظر فاینانس است - صفحه محتوایی خبر

 

 

استانی که عابربانک دولت ولی هنوز منتظر فاینانس است

استانی که عابربانک دولت ولی هنوز منتظر فاینانس است

 

برنامه این هفته «سروستان» شبکه شما، نمایندگان مردم استان بوشهر حضور یافتند و به بیان ظرفیت‌ها، استعدادها و کمبودهای این خطه از کشورمان پرداختند.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سه‌شنبه شب 23 آّبان با حضور نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

حجت‌الاسلام عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم و عضو کمیسیون انرژی خانه ملت و سید کمال‌الدین شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان و عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی مهمانان این برنامه بودند.

شهریاری در آغاز برنامه با بیان اینکه بوشهر، قطب انرژی کشور به شمار می‌رود با اشاره به آماری از جمعیت روستایی و شهری این استان عنوان کرد: روستاهای بوشهر معمولا سه شغل اصلی دارند؛ کشاورزی یکی از این مشاغل است که دور از سواحل و در مناطقی که زمین و آب مناسب وجود دارد صورت می‌گیرد و بیشتر محصولات هم خرما، غلات و صیفی‌جات هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از روستاییان و ساکنان استان بوشهر با دارا بودن حدود 700 کیلومتر ساحل در کنار خلیج فارس، صیادی می‌کنند و برخی از آنها هم به تجارت مشغولند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در خانه ملت با تاکید بر طراحی و اجرای طرح‌های توسعه بر اساس آمایش سرزمینی خاطرنشان کرد: این مسئله یکی از حلقه‌های مفقوده در برنامه‌ریزی کشورمان به شمار می‌رود زیرا در حال حاضر طرح‌های توسعه بر اساس شناخت ظرفیت‌ها و استعدادها، طراحی نمی‌شوند.

 

نگاه دولت به بوشهر فقط از منظر ملی است نه منطقه‌ای

وی بیان کرد: نگاه دولت به استان بوشهر از منظر منافع ملی است نه از منظر توسعه استانی؛ امروز شاهد نرخ بیکاری 18.1 درصدی در شهری مانند تنگستان هستیم ولی دولت، پارس جنوبی را به عنوان یک کارگاه تولید انرژی محصور کرده و از آن برای توسعه منطقه‌ای متوازن بهره نمی‌برد.

شهریاری ادامه داد: دولت باید در کنار طرح‌های ملی، به سودآوری برای مردم محلی هم بیندیشد تا شاهد توسعه پایدار و متوازن در همه مناطق باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد و اشتغال‌زا، زمینه‌ساز رفع مشکلی بیکاری است گفت: ظرفیت‌های تولیدی مانند نیروگاه بوشهر و پارس جنوبی به عنوان منبع انرژی در استان بوشهر وجود دارند ولی دولت باید علاوه بر نگاه ملی، نگاه منطقه‌ای هم به آنها داشته باشد.

 

بوشهر توان صادرات محصولات کشاورزی به خارج از کشور را دارد

وی خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی تولیدی در بوشهر می‌تواند بازارهای خارجی را هدف بگیرد ولی زیرساخت‌های صادراتی مناسب در این زمینه وجود ندارد.

شهریاری با بیان اینکه برخی تعاونی‌های مردمی در کنار اسکله‌ها موجب شده‌اند دست دلالان کوتاه شود گفت: به این ترتیب خرمای تولیدی ذخیره می‌شود تا در موعد مناسب به بازارهای داخلی و بین‌المللی عرضه شوند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان با بیان اینکه برخی شهرهای تأمین‌کننده نفت و گاز کشور امروز به مناطق فراموش شده تبدیل شده‌اند خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم بوشهر و شهرهای نفت‌خیز آن به این سرنوشت دچار شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بوشهر جزو پنج استان اولویت‌دار در بحث فاینانس برای توسعه راه‌آهن است.

 

برخی روستاهای بوشهر به خاطر نبود اشتغال خالی از سکنه شده‌اند

حجت‌الاسلام عبدالحمید خدری هم در این برنامه گفت: مهاجرت از روستاهای شمال بوشهر به شهرها روندی صعودی دارد و برخی از آنها خالی از سکنه شده‌اند ولی روستاهای ساحلی به دلیل اشتغال ساکنان به صیادی، هنوز پابرجا هستند.

وی افزود: هنوز آنطور که انتظار می‌رود، شاهد اهتمام به بهبود وضعیت روستاها نیستیم در حالیکه این مناطق در بوشهر، ظرفیت‌های زیادی دارند.

خدری با بیان اینکه از همه روستاهای بوشهر بازدید کرده است گفت: حتی برخی روستاها وجود دارند که یک خانواده در آنجا زندگی می‌کند ولی ظرفیت‌های اشتغال‌زایی بالایی دارند که از جمله آنها می‌توان به صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد.

نماینده مردم بوشهر، گناه و دیلم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی و صنایع دستی از سوی دولت می‌تواند زمینه را برای تشویق روستاییان و زنان خانه‌دار برای ورود به عرصه‌های اقتصاد مقاومتی فراهم می‌کند.

 

حتی ماهی و میگوی عسلویه را از خارج استان می‌خرند!

وی تصریح کرد: عسلویه منطقه‌ای پر ظرفیت در بوشهر است که بسیاری از خریدهای مورد نیاز آن از خارج استان صورت می‌گیرد در حالیکه همین مسئله می‌تواند بسیاری از ظرفیت‌های شغلی را فعال کند؛ خرید ماهی و میگو از استان‌های دیگر آن هم در استانی که نزدیک خلیج فارس واقع است، مشکلی است که در این منطقه مشاهده می‌شود ولی مسئولان به آن توجهی نمی‌کنند.

خدری با اشاره به آمار 12 درصدی بیکاری در استان بوشهر گفت: این آمار به هیچ وجه زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: وظیفه دولت‌هاست که طرح‌های توسعه را برای همه مناطق به صورت متوازن اجرایی کنند.

وی با بیان اینکه جزیره خارک در دوران دفاع مقدس به تعداد روزهای جنگ بمباران شده و حجم گسترده‌ای از نفت خام ایران از همین جزیره صادر می‌شود گفت: با این همه ظرفیت و سابقه، بیکاری در این جزیره بیداد می‌کند و جوانان بیکار، گلایه‌های زیادی در این زمینه دارند.

خدری افزود: بخش زیادی از بودجه کشور از طریق فروش نفت تأمین می‌شود که این نفت از استان‌هایی مانند بوشهر صادر می‌شود، اگر نگاهی منطقه‌ای به این مسئله وجود داشت، الان بوشهر از نظر شاخصه‌های توسعه دچار عقب‌ماندگی نبود.

 

بوشهر چشم انتظار فاینانس برای توسعه راه‌آهن!

نماینده مردم بوشهر، گناه و دیلم در خانه ملت ادامه داد: استان بوشهر موقعیتی استراتژیک دارد و به عنوان عابربانک دولت شناخته می‌شود، دولت لااقل این عابربانک و منبع درآمد را برای خودش هم که شده حفظ کند.

وی تصریح کرد: چرا توسعه جاده‌ها و راه‌آهن در همه استان‌ها حرکتی پیش‌رونده دارد ولی بوشهر در این زمینه باید منتظر فاینانس باشد؟

خدری با بیان اینکه خواسته‌های مردم شهرها و روستاهای بوشهر، شامل نیازهای اولیه‌ای همچون آسفالت خیابان‌هاست گفت: بارها در قالب نطق و تذکرات پیش از دستور، این موارد را یادآوری کرده‌ایم ولی توجه نمی‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: نیمی از بیماران بوشهر برای درمان به استان فارس مراجعه می‌کنند و سوال ما این است که چرا مراکز درمانی مناسب و کافی در بوشهر ایجاد نشده است؟

وی ادامه داد: لایحه منطقه آزاد بوشهر طی هفته آینده در مجلس مطرح خواهد شد، طرحی که جزو لاینفک توسعه استان به شمار می‌رود.

خدری با بیان اینکه با وجود ذخایر و ظرفیت‌های اقتصادی فراوان، جزو استان‌های محروم هستیم گفت: باید گفت مدیران مطالبه‌گر در بوشهر حضور ندارند و همین مسئله سبب می‌شود کمبودها به مسئولان ارشد نظام منتقل نشود؛ نیروگاه هسته‌ای بوشهر ظرفیت تولید مقادیر زیادی آب شیرین دارد اما هنوز مشکل آب شرب در بوشهر داریم که جای سوال است.

سری جدید برنامه تلویزیونی «سروستان» سه‌شنبه شب‌ها ساعت 18 با حضور نمایندگان مردم استان‌های مختلف در خانه ملت روی آنتن شبکه «شما» و همان شبکه استانی می‌رود؛ سامانه پیامکی 30000909 نیز برای دریافت انتقادات، پیشنهادات و سوالات مخاطبان از مهمانان در نظر گرفته شده است.