جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

آشنایی با رصدخانه مراغه و هنرهای بختیاری در نگارستان "شما" - صفحه محتوایی خبر

 

 

آشنایی با رصدخانه مراغه و هنرهای بختیاری در نگارستان "شما"

مستند "رصدخانه مراغه" و "دسترنگ" سه شنبه 6 اسفند ماه از شبکه شما پخش خواهد شد.

مستند رصدخانه مراغه با نگاهي به پيشينه ستاره شناسي در ايران به تهیه کنندگی و کارگردانی حسين پورستار در صدا و سیمای آذربایجان شرقی تهیه و تولید شده است.

این مستند که همزمان با روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی ساعت 13:30 از شبکه شما پخش می شود به شخصيت این دانشمند شهیر ایرانی و چگونگي احداث بزرگترين بنياد علمي (رصد خانه مراغه) در قرن هفتم می پردازد.

هدف از توليد اين مستند ارائه اطلاعات مفيد در خصوص تاريخچه ستاره شناسي در ايران و نيز چگونگي احداث بزرگترين بنياد علمي ستاره شناسي در قرن هفتم به همت خواجه نصيرالدين طوسي است.

مستند رصدخانه مراغه براي ارائه اطلاعات پيرامون تاريخچه و بناي رصدخانه (كه در حال حاضر چيزي از آن در دست نيست)، از سه قالب مختلف زنده، بازسازي و انيميشن، استفاده كرده است.

همچنین قسمت اول مستند "دسترنگ" که در شبكه استاني سيماي مركز چهارمحال و بختياري توليد شده است در این روز ساعت 23:30 از شبکه شما پخش خواهد شد.

این مستند با بررسي و شناخت صنايع دستي يا در زبان محلي "دسترنگ" و در مستندي با همين عنوان، به معرفي و كالبد شكافي فرهنگ منطقه، با هدف احياي صنايع دستي درحال منسوخ شدن و جلوگيري از زوال هنرهاي در دست فراموشي استان پرداخته شده است.

لباس بختياري، وريس، شيردنگ، بهون، قفل چالشتر، گيوه، نمد، چوقا، گليم بختياري، فرش اولاد، سنگ تراشي، آهنگري، خاتم كاري و سبدبافي از موضوعاتي است كه به آنها پرداخته مي شود.

گفتنی است قسمت دوم و پایانی مستند دسترنگ هفته آینده در همین روز و ساعت برای علاقمندان از شبکه شما پخش خواهد شد.

alt

alt