جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

اصغر شعاع: طی نوزده دوره گذشته گام‌های تکاملی برداشته شده است - صفحه محتوایی خبر

 

 

اصغر شعاع: طی نوزده دوره گذشته گام‌های تکاملی برداشته شده است

اصغر شعاع: طی نوزده دوره گذشته گام‌های تکاملی برداشته شده است

 

داور بخش کمیسیون پژوهش معتقد است که جشنواره توليدات مراکز استان‌ها طي نوزده دوره گذشته گام‌هاي تکاملي بلندي برداشته و توانسته است نقشي بسزا در ارتقاي محصولات رسانه‌هاي استاني ايفا کند.

اصغر شعاع داور بخش کمیسیون پژوهش در گفت‌وگو با ستاد خبری بیستمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌‌های صدا و سیما درباره سطح آثار در این دوره از جشنواره گفت: در اين دوره آثار پژوهشي بررسي شده از رشد کمّي و کيفي قابل توجهي برخوردار بوده‌اند. در بُعد کمّي نزديک به 50 درصد آثار، مربوط به بخش کاربردي و منجر به توليد بوده که اين ميزان در مقايسه با جشنواره‌هاي پيشين آمار درخور توجهي محسوب مي‌شود. 

وی افزود: اهميت اين موضوع زماني دو چندان مي‌شود که بدانيم اين رقم فقط مربوط به يک بازه زماني يک ساله بوده است. بنابراين بخش پژوهش‌هاي کاربردي و منجر به توليد در مراکز استان‌ها از روند و شتاب خوبي برخوردار است و اين همان مسيري است که واحدهاي پژوهشي مراکز بايد بر اساس مأموريت‌ها و اهداف پيش‌روي خود بيش از پيش در اين زمينه به برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري بپردازند، اما درخصوص سطح کيفي آثار نيز اگرچه شاهد رشد محسوسي هستيم که اين رشد ناشي از ارتقاي سطح دانش، توانش و شناخت پژوهشگران از مقوله برنامه‌سازي و نوع پژوهش برنامه‌اي است، هنوز سطح آثار اين حوزه با سطح مطلوب فاصله دارد؛ به نحوي که هنوز بسياري از پژوهش‌ها در قيد ساختاربندي پژوهش‌هاي آکادميک مانده‌اند و تقيد بيش از حد به اين ساختاربندي باعث مي‌شود بخش زيادي از محتواي پژوهش‌ها، کاربردي در برنامه‌سازي نداشته باشند. البته بسياري از آثار پژوهشي اين دوره واجد مؤلفه‌ها و عناصري همچون عکس و آوانگاري هستند که اينها از عناصر لازم براي يک پژوهش برنامه‌اي به شمار مي‌روند.

شعاع درباره پيشرفت آثار نسبت به سال گذشته گفت: با توجه به فاصله زماني يک ساله جشنواره نوزدهم تا جشنواره بيستم و راهيابي قريب به 200 اثر پژوهشي سال 1395 به کميسيون تحقيقات جشنواره بيستم و مقايسه آن با جشنواره گذشته، محاسبات حاکي از پيشرفت حدود صددرصدي در بخش کمّي است. 

وی ادامه داد: از منظر کيفي علاوه بر اقلام تصويري، تنوع موضوعات، تنوع روشي به‌ويژه استفاده از روش‌هاي ميداني و مردم‌نگاري از وجوه تمايز و پيشرفت آثار پژوهش برنامه‌اي اين دوره است.

داور بخش کمیسیون پژوهش در پاسخ به این پرسش که برگزاري جشنواره تا چه حد به ايجاد انگيزه در جوانان در مراکز استان‌ها کمک کرده است، گفت: همواره يکي از اهداف برگزاري جشنواره‌ها فراهم ساختن عرصه رقابت و زمينه بروز و ظهور استعدادها و توانمندي‌هاست. نگاهي گذرا به آثار چند دوره گذشته جشنواره بيانگر آن است که در بخش‌هاي مختلف جشنواره به‌ويژه در بخش تحقيقات همواره شرايطي برابر و کاملاً علمي براي رقابت آثار وجود داشته است و پژوهشگران جوان با ورود به ميدان رقابت توانسته‌اند يا با ارائه آثار فاخر حائز رتبه در جشنواره شوند و يا با رصد و آسيب‌شناسي قوت‌ها و کاستي‌هاي خود در دوره‌هاي بعدي جشنواره درخشش داشته باشند.

وی افزود: ترديدي نيست وقتي از يک سو شرايط بروز و ظهور توانمندي وجود داشته باشد و از سوي ديگر آثار در شرايط برابر و کاملاً علمي مورد بررسي قرار گيرند، انگيزه‌هاي پژوهشگران جوان دوچندان خواهد شد.

شعاع در ادامه درباره لزوم برگزاري جشنواره گفت: اساساً هر جشنواره‌اي اگر با سياست‌ها و اهداف روشن طراحي و برگزار شود و پس از آن براي نقاط قوت و ضعف جشنواره برنامه‌ريزي شود، کارآمد و اثربخش خواهد بود. 

وی اظهار کرد: جشنواره توليدات مراکز استان‌ها طي نوزده دوره گذشته گام‌هاي تکاملي بلندي برداشته و توانسته است نقشي بسزا در ارتقاي محصولات رسانه‌هاي استاني ايفا کند. دلايل متعددي برای ضرورت برگزاري جشنواره توليدات مراکز مي‌توان برشمرد؛ از جمله فراهم شدن امکان پايش کيفي توليدات و محصولات رسانه‌اي در سطح مراکز استاني؛ انگيزه‌بخشي و ايجاد فضاي رقابتي در ميان توليدکنندگان محصولات رسانه‌اي در استان‌ها؛ ايجاد فرصت و فضاي آموزش غيرمستقيم براي صاحبان آثار؛ فراهم شدن بستر مناسب جهت تجلي و ظهور استعدادها در عرصه‌هاي گوناگون و هم‌افزايي، همدلي و تعامل بيشتر ميان مديران، دست‌اندرکاران و برنامه‌سازان در جشنواره.