جهش تولید | چهارشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۹

آغاز تصویربرداری رسمی فصل دوم سریال " جلال " در تبریز - صفحه محتوایی خبر

 

 

آغاز تصویربرداری رسمی فصل دوم سریال " جلال " در تبریز

 

طی آیینی در سالن همایش های مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان آذربایجان شرقی ، تصویربرداری فصل دوم سریال تاریخی "جلال" در تبریز آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در این آیین با اشاره به اینکه جنگ ترکیبی، باورها و داشته‌های ما و گذشته پرافتخار ما را هدف قرار داده است، گفت : ملت جدا شده از هویت خود در برابر هر بادی آسیب پذیر است.

مهندس مرتضی صفری با بیان اینکه تولید سریال‌های تاریخی در سطح استانی و ملی برای حفظ میراث معنوی و مفاخر کشور امری ضروری است، افزود : در حوزه دانش و حکمت علامه های بزرگ و آیات عظامی داریم که باید حداقل یک فیلم سینمایی خوب در مورد آنها ساخته شود و اگر میراث معنوی یک کشور حفظ نشود، کشور آسیب پذیر می‌شود.

وی پرداخت به ژانر تاریخی را در برهه کنونی لازم و ضروری دانست و تصریح کرد : از دوره صفویه تا انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، شما یک خط سیر واحد از مقابله جانانه مردم آذربایجان در برابر رژیم های متجاوز و دولت های بیگانه را مشاهده می کنید که هر کدام برای نسل های آتی این کشور، درس آموز است و باید ثبت این صحنه ها در تاریخ مورد توجه اصحاب رسانه و برنامه سازان قرار گیرد.

مدیرکل صدا و سیمای آذربایجان شرقی در ادامه به جایگاه استراتژیک استان پرداخت و ادامه داد : آذربایجان در کریدور ارتباط ایران و غرب آسیا با اروپا بوده و به دلیل همین موقعیت و روحیه فرهنگ پروری مردم آذربایجان، رویدادهای فرهنگی و علمی مهم کشور برای اولین بار در این منطقه بروز کرده است و حیف است در این میان اسمی از بزرگانی چون استاد شهریار، پروین اعتصامی، میرزا حسن رشدیه، محمدعلی خان تربیت و جبار باغچه بان و دکتر مبین نبریم که هر کدام می توانند سوژه و سناریوی ده ها قسمت سریال تلویزیونی با درام های پرکشش باشند.

مهندس صفری خاطر نشان کرد : این منطقه مهد دانش قدیم و نوین است و در حوزه علوم دین و حکمت، مهد تربیت عرفای بنام، علامه ها و آیات عظام تقلید بوده و در حوزه علوم جدید، خاستگاه دانشمندان بزرگ در شاخه های مختلف علمی است و حیف است از عارف کامل شمس تبریزی، بزرگانی چون علامه ها طباطبایی، امینی و جعفری، آیات عظام مرعشی نجفی، میرزا جواد تبریزی، میرزا جواد ملکی تبریزی و در علوم دینی از نوابغی چون پروفسور هشترودی نام نبرم و این زیبنده ما نیست که بعد از گذشت 41 سال از انقلاب کار فاخر و قابل قبول نمایشی برای شهید باکری و شهید تجلایی و دیگر سرداران آذربایجان تولید نکرده ایم.

وی روایت تاریخ پر از حماسه آذربایجان را وظیفه اصحاب رسانه دانست و اضافه کرد : هر مبلغی که در این مسیر هزینه می شود، نه هزینه، بلکه سرمایه گذاری است . با شناختی که از فضای رسانه ای و روحیات نسل جوان داریم، اگر در زمینه رویداد های تاریخی و مفاخر آذربایجان، کار هنری و ماندگار تولید نشود ، نسل آینده بدون شناخت از این حماسه ها، آینده این کشور را می سازند. در حالیکه آینده، بدون تجربیات و افتخارات گذشته، امکان انحراف بیشتر می شود .

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود سریال جلال را سریالی با موضوع محلی در قواره ملی عنوان کرد و گفت : این سریال در بستر یک داستان عاطفی و زیبا، بخشی از تاریخ مبارزات مردم آذربایجان را بر علیه رژیم ستمشاهی پهلوی روایت کرد. شخصیت جلال در این سریال، نماینده تمام آزاده مردان آذربایجان بود که به مرور در مکتب انقلاب تربیت می شود و در نهایت به اوج پختگی در مبارزه انقلابی می رسد. نقطه عطف این سریال، روایت قیام 29 بهمن 1356 تبریز بود. اما در دل این سریال، شما حماسه شیرزنان آذربایجان، از خودگذشتگی پزشکانی چون دکتر مبین، ظرفیت اقتصادی و هنری قالی آذربایجان، شیوه معیشت پاک مردم آذربایجان و ده ها موضوع فرعی دیگر را می بینید که گفتن از آنها، اثربخشی نشان دادن آنها را در دل یک داستان پر کشش ندارد.

ایشان با بیان اینکه سریال جلال هم از نظر موضوع ( انقلاب اسلامی، ظرفیت های اقتصادی، فرهنگ و هنر آذربایجان) و هم از نظر ویژگی های فنی و هنری، اثر تحسین شده ای است که 6 جایزه از جشنواره تولیدات مراکز استانها در سال 1398 کسب کرد ادامه داد : تدبیر معاونت امور استانهای سازمان صدا و سیما در استفاده از ظرفیت های هنرمندان هر استان برای تولید آثار نمایشی فاخر و پخش از شبکه های سراسری ملی و بین المللی بسیار خوب و با یک نگاه بلندمدت و از منظر جذب سرمایه گذار و گردشگر و به تبع آن رونق نسبی اقتصادی و فرهنگی، نفس این حضور ارزشمند است و مراکزی که چنین ظرفیتی را چه بلحاظ فنی و هنری و چه بلحاظ مشارکت و همراهی مجموعه مدیریت استان دارند، از چنین فرصت مناسبی برای حضور در شبکه های سراسری و بین المللی صدا و سیما، بهترین استفاده را می کنند.

ایشان در پایان سخنان خود سریال جلال 2 را یک رویداد فرهنگی و رسانه ای مهم دانست که داستان انقلاب اسلامی در استان آذربایجان‌شرقی را پس از 29 بهمن 56 تا پیروزی و پس از آن تا سالهای 61 و 62 روایت می کند و نقطه بارز آن روایت حضور شخصیت های برجسته انقلاب و دفاع مقدس از جمله شهید قاضی طباطبایی، شهید مدنی و شهید علی تجلایی است.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم تبریز را منشأ تمام حرکت های بزرگ انقلابی خواند و گفت : دشمنان به دنبال بی هویت کردن و به فراموشی سپردن این تاریخ پرافتخار ایران هستند و در این راستا رسالت هنرمندان و صدا و سیما در به تصویر کشیدن و ثبت مفاخر به عنوان الگوی عملی بسیار سنگین و مهم است.

دکتر محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه دشمنان می‌خواهند با تحریم اقتصادی و تهاجم فرهنگی دامنه انقلاب اسلامی را محدود کنند افزود : تاریخ پرشکوهی داریم و انقلاب بزرگی را رقم زدیم که این امواج بزرگ خوشایند استکبار نبوده و به دنبال محدود کردن دامنه نفوذ انقلاب هستند.

وی با تقدیر از دست اندرکاران سریال جلال، اظهار داشت : دشمنان در پی فراموشی تاریخی مردم هستند و با تحریم، تهاجم نظامی و فرهنگی و اقتصادی می‌خواهند دامنه این انقلاب پرافتخار را کوتاه کنند که باید از این تجربیات تاریخی گذشته برای ایستادگی در برابر استکبار استفاده کرد.

ایشان دیدگاه مورخین در مورد تبعات فراموشی تاریخ و گذشته پرافتخار یک سرزمین را یادآور شد و تصریح کرد : مردمی که به گذشته و تاریخ خود اهمیت قائل هستند، کودکان آن مثل بزرگان هستند اما ملتی که از تاریخ درس نگیرد، بزرگترها مثل کودکانند.

پورمحمدی خواستار به تصویر کشیدن تجربیات تاریخی گذشته این سرزمین شد و خاطر نشان کرد: نسل سوم و چهارم انقلاب این ایام را تجربه نکرده اند ، لذا اهمیت انتقال این تجربیات و یادآوری گذشته پر از رشادت، ایثار و جانفشانی در راه دین و میهن بیش از پیش احساس می شود.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان ساختن انسان را مهمتر از ساخت ابنیه دانست و گفت: هنرمندان علاوه بر مفاخر و اتفاقات تاریخی، نقش مادر، نقش معلم و نقش اندیشمندان را برجسته کنند چرا که دشمن برای از بین بردن یک تمدن، الگوها و اندیشمندانش را مورد تهاجم قرار می‌دهد .

وی از اقدام ارزشمند صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در تولید فصل دوم سریال جلال قدردانی کرد.

رئیس مرکز سیمای استان های رسانه ملی نیز با بیان اینکه بیش از ۳۰ سریال اجتماعی و تاریخی برای پخش از شبکه‌های سراسری تولید می‌شود گفت : فصل دوم سریال جلال داستان زندگی مادران و همسرانی است که فرزندان و عزیزان خود را در جنگ از دست دادند و عاشقانه زندگی می کنند.

سید عباس فاطمی با اشاره به اینکه سریال جلال2 از 29 بهمن 56 تبریز تا آزادسازی سوسنگرد را روایت خواهد کرد افزود : برای جلال، 5 فصل طراحی شده است ، چرا که ظرفیت بزرگی در تبریز وجود دارد و می‌توان بخشی از تاریخ تبریز و آذربایجان را در این قالب به تصویر کشید.

وی با تاکید بر اینکه این سریال اثر ماندگاری برای نشان دادن وحدت ملی و روابط عاطفی خانواده ها است، ابراز داشت: خانواده جلال یک خانواده منسجم و تراز ایرانی و انقلابی را با ظرفیت های بزرگ تاریخی به تصویر می کشد و عشق ارزشی در داستان این سریال خلق شده و تبلور آن در انقلابیون و رزمندگان به نمایش گذاشته شده است.

رئیس مرکز سیمای استانها از مرکز آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مراکز پیشرو و مسئولیت پذیر در انجام پروژه های بزرگ نام برد و خاطر نشان کرد : این مرکز ظرف دوسال گذشته توانسته است چهار سریال با بیش از ۸۴ قسمت در مرکز برای پخش از شبکه های ملی تولید کند که این کار بزرگ جای قدردانی از مدیرکل و همکاران صداوسیما را دارد.

فاطمی جلال2 را دقیق ترین نگاه به دفاع مقدس دانست و اضافه کرد : کار پیچیده‌ای برای این پروژه نشده، بلکه روایت دقیق صورت گرفته و پژوهش قوی پشتوانه فیلمنامه است.

رئیس مرکز سیمای استان های رسانه ملی با بیان اینکه باید تاریخ مبارزات را روایت کنیم و تاریخ این کشور را برای آیندگان حفظ کنیم، خاطر نشان کرد: معتقدم در مورد تاریخ کم کار کردیم لذا در برنامه 5 ساله تولیدات نمایشی ، روایت تاریخ پرافتخار گذشته استان‌ها در اولویت است .

وی در پایان تصریح کرد : این اثر ، چهارمین مجموعه فاخری است که امسال در مراکز استانها تصویربرداری آن آغاز و با توجه به مضمون ویژه ای که دارد سعی می کنیم همچون سری اول در دهه فجر و یا رمضان سال آینده از یکی از شبکه سراسری پخش کنیم.  

تهیه کننده فصل دوم سریال جلال نیز رویکرد این اثر را منطبق بر انتظارات مقام معظم رهبری دانست و گفت: در این سریال سعی خواهیم کرد بخشی از گذشته پرافتخار ایران را به تصویر بکشیم.

علیرضا جلالی با بیان اینکه این اثر نقش بسیار مهمی در تقویت وحدت ملی و همبستگی و وفاق بین اقوام ایرانی دارد افزود : چند قسمت از این سریال در خوزستان ضبط و ماجرای فتح سوسنگرد روایت می شود و دلاوریهای رزمندگان آذربایجان در کنار رزمندگان سوسنگرد در این فصل به نمایش گذاشته خواهد شد .

وی خاطر نشان کرد : بومی گرایی در تولیدات آثار نمایشی مراکز استان ها و میدان دادن به هنرمندان بومی و محلی در کنار روایت واقعیت های تاریخ انقلاب و دفاع مقدس در استان و تجلیل از حماسه سازان این عرصه ها از ویژگی‌های خوب و ممتاز سریال جلال 2 خواهد بود.

جلالی با اشاره به اینکه در این سریال شهدای محراب تبریز به خوبی معرفی می شوند و از حماسه بی نظیر و گمنام شهید علی تجلایی در حماسه سوسنگرد پرده برداری می شود ، اظهار داشت : استفاده از تکنیک های سینمایی و ویژه در تصویربرداری صحنه های دفاع مقدس از دیگر نکته بارز و مهم این سریال است که در تاریخ صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، یک نقطه عطف بسیار مهم به شمار می رود.

گفتنی است فصل جدید سریال 15 قسمتی جلال تاریخ پرتلاطم آذربایجان را از 58 تا 62 روایت خواهد کرد و داستان آن در سه استان آذربایجان شرقی، خوزستان و کمیته مشترک ضد خرابکاری موزه عبرت تهران تصویربرداری می شود و در آینده ای نزدیک از یکی از شبکه های سراسری پخش خواهد شد.