جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

افتتاح برنامه مستقل کرمانجی در شبکه اترک - صفحه محتوایی خبر

 

 

افتتاح برنامه مستقل کرمانجی در شبکه اترک

همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، انتظار چندین ساله قوم کرمانج شمال خراسان به ثمر نشست و پس از درخواست های مکرر مخاطبان شبکه استانی برای پخش برنامه های به زبان کرمانجی، با پیگیری های نمایندگان و مسئولان استانی و  موافقت مدیران رسانه ملی، برنامه مستقل کرمانجی در صدا و سیمای شبکه اترک آغاز به کار کرد .

نماینده مردم شیروان و رئیس کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: کرمانج ها مرزدارانی غیور هستند که در طول تاریخ به ولایت مداری مشهورند و گواه این ادعا حضور پرشور آنان در جبهه های هشت سال دفاع مقدس و پاسداری از آرمان های انقلاب اسلامی است.

دکتر عزیزی با اشاره به دریافت بیش از سه هزار شبکه ماهواره ای در کشور خاطر نشان کرد: رسانه ملی  با توسعه شبکه های متنوع دیجیتال و شبکه های استانی برای حفظ فرهنگ غنی اقوام ایرانی تلاش می کند.

رئیس کمسیون اجتماعی مجلس همچنین از تلاش های صدا  و سیمای استان را در پوشش شبکه های دیجیتال، سیگنال رسانی به نقاط مرزی و محروم و توجه به خواسته های مردم استان قدردانی کرد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی هم در این مراسم گفت: همزمان با ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س)  پخش برنامه رادیویی دنگ کرمانج به زبان کردی روزانه به مدت یک ساعت از صدای خراسان شمالی  آغاز شد و برنامه سیمای کرمانجی نیز با نام ولات له هیلی هفته به مدت 15 دقیقه روزهای جمعه پخش می شود .

مهدوی همچنین با اشاره به رسالت شبکه های استانی برای معرفی خرده فرهنگ ها، آداب و رسوم اقوام مختلف خاطرنشان کرد: صدا و سیمای خراسان شمالی برای راه اندازی رادیو مستقل کرمانجی آمادگی دارد.

در این مراسم جمعی از روحانیان، دانشگاهیان، پژوهشگران و کارشناسان فرهنگ و هنرکرمانج زبان منطقه شمال خراسان حضور داشتند.

alt

alt