رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ - صفحه محتوایی خبر

 

 

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ


همایش پرشکوه و جهانی اربعین حسینی تصویری است از عظمت ، وحدت و قدرت  اسلام و تشییع  که ریشه در فرهنگ ایثار و شهادت برگرفته از حماسه ارزشمند عاشورای حسینی (ع) دارد ، که به عنوان بزرگترین اجتماع انسانی با رویکرد دینی ، اعتقادی و ارزشی برجسته می باشد .
از طرفی با توجه به هجوم همه جانبه نظام سلطه جهانی و ایادی منطقه ای آنان ، در اشکال مختلف از جمله ایجاد و حمایت از جریان های تکفیری وداعش  و انجام توطئه های تفرقه انگیزانه در بین مسلمین و جهان اسلام و منطقه ، این همایش عظیم اربعین حسینی (ع) توانسته به عنوان ظرفیت بی نظیری از جهان اسلام در مقابل این فتنه ها و عداوت های بدخواهان ، با تصویری پرشور و شعور از همبستگی و اقتدار مسلمین و شیعیان  حتی با حضور محبان اهل بیت(ع) از سایر ادیان ومذاهب ، به عنوان حرکت و نمادی پرشکوه و ارزشی از قدرت و پیروزی جریان و فرهنگ بیداری ، مقاومت ، ایثار و شهادت که ریشه در حماسه عاشورا دارد ، در سطح منطقه و جهان اسلام پرفروغ و برجسته باشد .
لذا جریان سلطه همواره سعی نموده تا با همه توان خود این اقتدار و همگرایی پرشکوه را تضعیف نموده و از انعکاس عظمت آن و از طرفی از انتشار پیام و محتوای دینی ، ارزشی و انقلابی آن به هر نحو جلوگیری نماید . که از مصادیق بارز آن می توان به عدم پوشش و بیان حقیقت شکوه و عظمت  همایش اربعین  و همچنین ایجاد فتنه جهت تخریب روابط دو ملت شریف وبافرهنگ  ایران و عراق ، اشاره نمود .
لذا ضرورت دارد تا اقدامات و کارکردهای مشخص و موثری در این خصوص در کلیه بخش ها ،  بویژه در حوزه رسانه و در بسترهای مختلف اعم از دیداری ، شنیداری ، جراید ، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به خصوص رسانه ملی ،  اتخاذ گردد که با توجه به جایگاه ، نقش و تاثیر گذاری اقدامات رسانه ای به ویژه صدا وسیما  در راستای برگزاری باشکوه تر و تاثیرگذاری هر چه بیشتر همایش جهانی اربعین حسینی(ع) ، به مواردی به شرح  ذیل اشاره می شود.
-
بیان و آگاهی بخشی نسبت به اهمیت برگزاری و نتایج و برکات راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(ع)
از کارکردهای مهم رسانه در این حوزه ، آگاهی بخشی و معرفت افزایی اقناگرانه جهت ایجاد معرفت و شناخت هر چه بیشتر و تقویت و ترویج پیام های مهم فرهنگ عاشورایی از جمله ولایت محوری ، ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم ، ایثار و فداکاری و مقاومت  ، و مبارزه با التقاط و انحراف از دین می باشد .
همانگونه که می دانید تجلی وحدت و همدلی جهان اسلام آنهم بر محور فرهنگ عاشورایی برای دشمنان اسلام بسیار خوف انگیز و نگران کننده است ، لذا ضرورت دارد تا با جریان سازی مناسب رسانه ای ، کینه و عداوت دشمنان اسلام که در قالب فعالیت ها و اقدامات مختلف فرهنگی و رسانه ای نظام سلطه غربیصهیونیستی که در راستای جلوگیری از تشکیل این اجتماع عظیم و تضعیف و کم رنگ جلوه دادن آن انجام می دهند و تلاش در جلوگیری از دیده شدن و شنیده شدن پیام ارزشی و انقلابی و نهادینه شدن فرهنگی آن دارند ،  بیان و تشریح گردد . و از طرفی تاثیر و نتایج و دستاوردهای مهم و ارزشمند برگزاری این مناسبت و اجتماع با شکوه که برای جهان اسلام و منطقه دارد و به عنوان حرکت باشکوه و وحدت بخش وعزتمند و مقتدرانه جامعه بزرگ اسلامی ارائه گردد .
-
اهمیت ارتقا و انعکاس شایسته وحدت و همگرایی و یکپارچگی مسلمانان و همه دلدادگان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در همایش عظیم اربعین حسینی(ع)
با توجه به فتنه انگیزی و نفرت افکنی هایی که معاندین اسلام و انقلاب نسبت به اختلاف افکنی بین مسلمین و از جمله بین دو ملت دوست عراق وایران  انجام می دهند ، ضرورت دارد تا در جهت تقویت هر چه بیشتر این همبستگی و از طرفی انعکاس شایسته مصادیق این وحدت و دوستی ، با جریان سازی رسانه ای به موقع و موثر روشنگری  لازم ازطریق نخبگان عراقی وایرانی انجام پذیرد و در جهت مقابله با شبهه افکنی و ایجاد اختلاف بدخواهان داخلی و خارجی اقدام و با بیان و تقویت و برجسته سازی نقاط اشتراک دو ملت از ایجاد حاشیه و خدشه به این روابط پیشگیری نموده و از این انسجام و پیوند ارزشمند صیانت گردد .
در این بخش نکته حائز اهمیت پرهیز جدی از مفاهیم و نگاه ایرانی –  عراقی یا ایرانی- عربی ، و مولفه های مختلف اختلاف برانگیز آن می باشد ، این رویداد عظیم می بایست به عنوان نماد همگرایی جهان اسلام و دو ملت بزرگ  ایران و عراق در عزّت و اقتدار مسلمین  و از منظری دیگر تبلور اجتماعی زیبا از مذاهب ؛ قومیت ها ، زبان ها و مردمان مختلف در لوای حماسه و فرهنگ عاشورای حسینی (ع) که مورد حمایت و تاکید مرجعیت معظم و علمای گرانقدر ونخبگان دو ملت و جهان اسلام وبه ویژه مقام معظم رهبری مدظله العالی  می باشد، معرفی گردد .
-
مردم محوری و توجه به نقش و جایگاه مهم و محوری و موثر مردم در برگزاری اجتماع عظیم اربعین حسینی (ع) ؛؛
باید انعکاس حضور پرشور و اشتیاق مردم در برگزاری این همایش بزرگ و اردات قلبی آنان نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و حماسه عاشورا مد نظر باشد . بازگو کردن برکات و آثار فراوان معنوی فردی و اجتماعی آحاد مردم از برگزاری و حضور در این همایش و بیان شور و شوق در خدمت به زائرین در بین مردم ایران  و به ویژه مردم عزیز عراق   و بیان جلوه های زیبای فرهنگ میزبانی و خدمت به زائرین اباعبدالله الحسین(ع)،  در تقویت هر چه بیشتر تفکر مردم محوری و ارتقا نقش مردم بویژه نسل نوجوان و جوان در برگزاری این مناسبت دینی و ارزشی موثر خواهد بود . ارائه تصویر شایسته از مدیریت جهادی و کارگروهی مبتنی بر ظرفیت های مردمی مهم می باشد .

و صل الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین
محسن نصرپورمدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی