سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

امیر دبیری مهر: جشنواره می‌تواند مراکز را از انزوای بلاوجه خارج کند - صفحه محتوایی خبر

 

 

امیر دبیری مهر: جشنواره می‌تواند مراکز را از انزوای بلاوجه خارج کند

امیر دبیری مهر: جشنواره می‌تواند مراکز را از انزوای بلاوجه خارج کند

 

امیری دبیری مهر معتقد است که مراکز نوعی مظلومیت نسبت به تهران دارند که جشنواره می‌تواند آنها را از این انزوای بلاوجه خارج کند و تقدیر از کارهای برگزیده می‌تواند انگیزه بیشتری را در نیروهای توانمند رسانه ایجاد کند.

امیر دبیری مهر داور کمیسیون خبر بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌های صدا و سیما در گفت‌وگو با ستاد خبری این جشنواره درباره سطح آثار ارائه شده گفت: بدون اغراق باید گفت  کارها در بخش‌های مختلف اعم از بسته‌های خبری، گزارش‌های موضوعی، گزارش‌های خبری و ژانرهای مختلف در حوزه خبر و گزارش‌های خبری و در مجموع آثاری که ما بررسی کردیم کارهای بسیار خوبی بودند.

وی افزود: اگر بخواهم تولیدات خبری استان‌ها را در سال ۹۵ و اوایل 96 مقایسه کنم، می‌توانم بگویم نسبت به پنج سال گذشته و حدود ده سال گذشته یک تحول اساسی و چشمگیر در آثار خبری قابل مشاهده است و از نظر کیفی نیز کیفیت تصاویر، تصویربرداری‌ها، تدوین، روایت‌های خبرنگاران و گزارشگران، پلاتوهای خبرنگاران و صدا، سوژه‌یابی، پرداخت تلویزیونی و دیگر شاخص‌های مطرح و مدنظر هیأت داوران کارهای قابل توجهی وجود داشته که بسیار خوشحال کننده و امیدوار کننده است.

وی ادامه داد: سطح تولیدات خبری استان‌ها اگر با همین شیب رشد کند ما دیگر نمی‌توانیم از فاصله بین تهران و مراکز در گزارش‌های خبری حرف بزنیم. البته این بدان معنا نیست که همه کارها خوب بود. ما کارهای ضعیف هم داریم اما کارهای بسیار خوب هم داشتیم که حتی می‌توانم بگویم برخی از آنها  که ان‌شاءالله جزو آثار برگزیده کردستان خواهد بود، آثاری است که از کارهای تهران به مراتب بهتر است و این مایه خوشحالی است.

داور کمیسیون خبر بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌های صدا و سیما در مورد این موضوع که آیا پیشرفت چشمگیری نسبت به دوره‌های گذشته داشته‌ایم گفت: در کارهای ارائه شده نسبت به سال گذشته هم پیشرفت مشاهده می‌شود اما من به دلیل اینکه در سال‌های گذشته در گروه داوران نبودم، طبیعتا نمی‌توانم در این خصوص نظر قطعی بدهم.

وی ادامه داد: طبیعی است که تقدیر و دیده شدن در بین خبرنگاران و به ویژه در نسل جوان و خانم‌ها ایجاد انگیزه کرده است و می‌بینیم که حجم گزارش‌های خانم‌های خبرنگار در سطح استان‌ها بیشتر از آقایان بوده و تقدیری که از آن‌ها صورت گرفته و دیده شدن آن‌ها حتما موجب ایجاد انگیزه و رقابت شده است.  مراکز نوعی مظلومیت نسبت به تهران دارند که جشنواره می‌تواند آنها را از این انزوای بلاوجه خارج کند و تقدیر از کارهای برگزیده می‌تواند انگیزه بیشتری را در نیروهای توانمند رسانه ایجاد کند.

دبیری مهر اظهار کرد: این نکته مهم است که ما بتوانیم نیروهای خوبی که در استان‌ها کار می‌کنند و از نظر هیأت داوران شایسته تقدیر یا دریافت تندیس هستند را به حال خودشان رها نکنیم. اینها سرمایه‌های سازمان و رسانه ملی هستند و باید شناسایی شوند و روی آموزش و ارتقای این افراد و افزایش تعلق خاطر آنها به سازمان و کشور و نظام کار شود تا بتوانند سال‌های آینده هم کار کنند و علاوه بر جشنواره برای سازمان هم تولیدات مفید داشته باشند. باید سطح کلی خبر و گزارشات ملی‌مان در کشور ارتقا پیدا کند تا بتوانیم به نیازهای مخاطبانمان پاسخ دهیم