سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

انتقاد نمایندگان آذربایجان غربی از روند کند احیای دریاچه ارومیه - صفحه محتوایی خبر

 

 

انتقاد نمایندگان آذربایجان غربی از روند کند احیای دریاچه ارومیه

انتقاد نمایندگان آذربایجان غربی از روند کند احیای دریاچه ارومیه


برنامه تلویزیونی «سروستان» با حضور دو نفر از اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی، دوشنبه 3 دی ماه از شبکه «شما» پخش شد.
به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» دوشنبه شب با حضور دو نفر از نمایندگان مردم استان آذربایجان غربی در خانه ملت به صورت زنده روی آنتن رفت.
مهمانان این برنامه، شهروز برزگر کلشانی نماینده مردم سلماس در خانه ملت و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و نیز سید تقی کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره و عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی بودند.
در بخش نخست گزارشی از اتفاقات هفته گذشته و پیش روی مجلس در هفته گذشته و جاری پخش شد؛ تقدیم بودجه سال 1398 توسط رئیس جمهور به مجلس در روز سه‌شنبه و کاهش 24 هزار میلیارد تومانی درآمدهای نفتی در اصلاحیه این بودجه، انتشار فیلم جلسه غیرعلنی مجلس توسط یارمحمدی نماینده مردم زاهدان، تصویب قانون علیه فروشگاه‌های غیرمکانیزه شده برای جلوگیری از تخلف مالیاتی و طرح استانی شدن انتخابات مجلس، از جمله این اخبار بودند.
در ادامه شاهد گفت‌وگو با دو مهمان برنامه بودیم؛ شهروز برزگر کلشانی در ابتدای سخن با اشاره به وضعیت روستانشینان سلماس اظهار کرد: خوب بودن حال کشاورزان و روستاییان بستگی به شاخصه‌های مختلفی دارد ولی اخبار خوبی در زمینه فروش محصولات، حمایت‌های بانکی و مالی و فعالیت‌های دامپروری مردم حوزه انتخابیه من به گوش نمی‌رسد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا آذربایجان غربی با وجود ظرفیت‌های طبیعی و اجتماعی، توسعه لازم را پیدا نکرده است گفت: این استان بعد از جنگ تحمیلی، به عنوان یکی از استان‌های امنیتی معرفی شد و تلاش برای بیرون راندن معاندین ادامه یافت در نتیجه سرمایه‌گذاری لازم از نظر اقتصادی در آذربایجان غربی صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: توسعه ناهمگن کشاورزی در آذربایجان غربی یکی دیگر از آسیب‌هایی است که به این اسنان وارد شده است.
برزگر کلشانی با بیان اینکه توسعه متوازن استان در دستور کار مجلس و دولت قرار گرفته است خاطرنشان کرد: اگر اختیارات لازم به مجموعه مدیریتی آذربایجان غربی داده شود، می‌توانیم منابع و نیازهای پنج استان همجوار را تامین کنیم.
نماینده مردم سلماس در خانه ملت افزود: بسیاری از اقدامات در کشور ما بر اساس آمایش سرزمینی صورت نمی‌گیرند به عنوان مثال صنایع فولاد در خوزستان مستقر شده‌اند، جایی که مشکل کمبود آب وجود دارد.
وی گفت: نظر نمایندگان آذربایجان غربی این است که بهترین مسیر ارتباطی میان ایران و ترکیه، مرز سلماس است و اگر این مسیر در گذشته از همین شهر می‌گذشت، شاهد بسیاری از مشکلات نبودیم البته در سفر اخیر رئیس جمهور تفاهم‌نامه‌ای برای افزایش تبادلات میان ایران و ترکیه به امضا رسیده و امیدواریم این تفاهم‌نامه سبب رونق مرز سلماس شود.
بررگر کلشانی با اشاره به راه‌اندازی چند منطقه ویژه اقتصادی در آینده نزدیک در آستان آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: امتیازات خاصی به سرمایه‌گذاران در این مناطق ارائه می‌شود تا شاهد رونق بیشتری در استان و البته سطح کشور باشیم.

کمتر از یک سوم بودجه احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته است
وی درباره دریاچه ارومیه هم گفت: در طول سال 16 میلیارد متر مکعب برف و باران در استان آذربایجان غربی می‌بارد، از این بین 11 میلیارد متر مکعب تبخیر می‌شود و 5 میلیارد وارد حوزه آبریز دریاچه می‌شود که 80 درصد آن برای کشاورزی مصرف می‌شود در حالیکه این رقم باید به 20 درصد برسد؛ از 18 میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه کمتر از 5 میلیارد دلار تخصیص یافته و اگر دولت مصمم به احیای آن است باید حداقل به مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه عمل کند.
نماینده مردم سلماس در خانه ملت تاکید کرد: این دریاچه نباید از جیب کشاورزان و مردم استان احیا شود بلکه باید بودجه‌های ملی برای آن در نظر گرفته شوند.
وی گفت: تکمیل پایاپای سدها و استفاده بهینه از آب با هدف جلوگیری از هدررفت این مایع حیاتی، از دیگر راهکارهایی هستند که می‌توانند موجب احیای دریاچه ارومیه شوند.

خام‌فروشی بلای جان آذربایجان غربی
سید تقی کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود 300 روستا در حوزه انتخابیه خود اظهار کرد: کمبود آب یکی از مشکلات اساسی این روستاهاست و معضل دریاچه ارومیه هم بر آن افزوده شده است.
وی افزود: عمده مشکل روستانشینان این حوزه، کمبود آب است که اگر حل شود بسیاری از معضلات آنها برطرف می‌شود.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ظرفیت‌های طبیعی و اجتماعی استان آذربایجان غربی عنوان کرد: در حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری، پتانسیل‌های خوبی در این استان وجود دارد البته باید گفت ظرفیت‌های معدنی آذربایجان غربی هم تاکنون نادیده گرفته‌ شده‌اند در حالیکه منابع معدنی بی نظیری در این منطقه وجود دارند.
وی ادامه داد: خام‌فروشی سنگ‌های معدنی در آذربایجان غربی یکی از چالش‌های موجود به شمار می‌رود.
کبیری با اشاره به رتبه نخست آذربایجان غربی در تولید عسل و ظرفیت غنی این استان در تولید تخمه آفتابگردان خاطرنشان کرد: این ظرفیت‌ها باید به درستی و در قالب طرح آمایش سرزمینی شناسایی شوند و سپس برنامه مدونی برای بهره‌برداری کامل از آنها ارائه شود.
وی با اشاره به هم افزایی میان مجمع نمایندگان آذربایجان غربی با دولت و مجموعه مدیریتی استان گفت: در جریان سفر هفته گذشته ریاست جمهوری به ترکیه، افزایش مبادلات تجاری تا 30 میلیارد دلار مورد بحث قرار گرفت، سه کریدور تبادلات تجاری میان ایران و ترکیه در آذربایجان غربی قرار دارند و اگر همین مسئله جنبه عملیاتی به خود بگیرد، بسیاری از مشکلات مربوط به اشتغال حل می‌شوند و دیگر موضوعات هم رونق می‌یابند.
نماینده مردم شهرهای خوی و چایپاره در خانه ملت با اشاره به وجود سه فرودگاه در آذربایجان غربی و نیز شبکه ریلی در مرز رازی عنوان کرد: این ظرفیت‌ها می‌توانند در اختیار توسعه متوازن و پایدار استان قرار بگیرند.
وی درباره مسئله دریاچه ارومیه هم گفت: این موضوع برای همه مردم ایران دارای اهمیت است و به عنوان مشکلی ملی مطرح شده است.
کبیری با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه یکی از مطالبات جدی مردم آذربایجان غربی است افزود: بارش‌های اخیر سطح آب را در این دریاچه بالا برده ولی باید گفت حال این اکوسیستم طبیعی خوب نیست.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدودیت سدسازی در شهرهای استان با هدف احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: تا زمانی که مجموعه شهرستان‌های آذربایجان غربی به این مسئله ورود پیدا نکنند، شاهد کاهش مشکلات دریاچه ارومیه نخواهیم بود.
اجرای این سری از برنامه «سروستان» را ناصر خیرخواه بر عهده دارد، برنامه‌ای که دوشنبه‌ها حوالی ساعت 18 به صورت زنده از شبکه «شما» پخش خواهد شد.
شناسنه @sarvestanirib در شبکه‌های اجتماعی و شماره پیامک 30000909 برای پل ارتباطی میان مخاطبان و دست‌اندرکاران این برنامه در نظر گرفته شده است.
/