جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

آنچه در برنامه این هفته «سروستان» گذشت - صفحه محتوایی خبر

 

 

آنچه در برنامه این هفته «سروستان» گذشت

تأکید نمایندگان مردم زنجان بر حذف قوانین دست و پاگیر برای بکارگیری بخش خصوصی

آنچه در برنامه این هفته «سروستان» گذشت

دو تن از نمایندگان مردم استان زنجان در مجلس شورای اسلامی مهمانان برنامه این هفته «سروستان» شبکه «شما» بودند و در مورد ظرفیت‌های این استان در حوزه‌‌های مختلف گفتند.

به گزارش روابط عمومی شبکه «شما»، برنامه تلویزیونی «سروستان» سه‌شنبه شب 9 آبان با حضور نمایندگان مردم استان زنجان در مجلس شورای اسلامی با اجرای ناصر خیرخواه روی آنتن زنده شبکه «شما» رفت.

مرتضی خاتمی منتخب مردم ماهنشان و ایجرود و نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان و محمد عزیزی نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در خانه ملت و عضو کمیسیون صنایع مجلس مهمانان این برنامه بودند.

در ابتدای برنامه گزارشی از خانه ملت و گفت‌وگو با مهمانان هفته گذشته «سروستان» روی آنتن رفت.

سید حسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار برنامه اظهار کرد: رسانه ملی صدای مردم و منعکس‌کننده خواسته‌ها و نظرات آنهاست و من هم به عنوان نماینده آنها در مجلس، سخنگوی مردم در این برنامه بودم.

پخش گزارشی از جلسات بررسی صلاحیت دو وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم برای احراز مسئولیت وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو در مجلس شورای اسلامی از دیگر بخش‌های برنامه محسوب می‌شد.

در ادامه شاهد گفت‌وگوی خیرخواه مجری برنامه «سروستان» با دو نماینده حاضر در استودیوی شبکه «شما» بودیم.

مرتضی خاتمی نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در خانه ملت در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت روستانشینان زنجانی عنوان کرد: هیچ کس در صفا، صمیمیت و صبوری به پای روستائیان نمی‌رسد، مردمانی سخت‌کوش که بار تولید بر دوش آنهاست.

وی با اشاره به توسعه روستایی و ضرورت این مسئله ادامه داد: امروز جمعیت روستایی زنجان به 30 درصد کاهش یافته و موانع توسعه، فراوانند.

خاتمی با بیان اینکه کشاورزی یکی از مهمترین ارکان توسعه روستایی محسوب می‌شوند گفت: باید به دنبال افزایش مشاغل خانگی و توسعه کشاورزی باشیم که این هدف در پی توسعه راه‌های روستایی محقق می‌شود.

محمد عزیزی نماینده مردم شهرستان‌های ابهر، خرمدره و سلطانیه هم در ادامه این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: هر چند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات فراوانی به روستاها صورت گرفته، ولی باید گفت وضعیت روستانشینان چندان مناسب نیست و حاشیه‌نشینی آنها در شهرها و ترک روستاها، نتیجه همین وضعیت است چرا که درآمدزایی در این مناطق مناسب نیست.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی افزود: اقتصاد روستاهای ما اصلا خوب نیست و کم آبی بر این مشکلات افزوده است.

وی با بیان اینکه طی پنج سال آینده جزو 13 کشور اول دنیا در زمینه کم آبی خواهیم بود گفت: وزیر جدید نیرو باید به مسئله مدیریت آب در سطح کشور توجه کافی داشته باشد.

عزیزی اضافه کرد: بیشتر روستاهای زنجان با مشکل کم آبی و بی آبی روبرو هستند و باید فکری به حال این وضعیت بشود.

وی بیان کرد: در بُعد نظارتی دچار مشکلات فراوانی هستیم، مجلس به عنوان قانون‌گذار مصوباتی دارد ولی این مصوبات به خوبی اجرایی نمی‌شوند.

نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام کشور نیازمند 300 هزار میلیارد تومان بودجه هستیم در حالی که سال گذشته فقط 40 درصد بودجه عمرانی کشور تحقق یافت و با این روند، تکمیل طرح‌های موجود، بیش از 20 سال طول می‌کشد.

وی گفت: دولت باید راهکارهای خود برای حل این مشکل را در قالب لوایح مختلف به مجلس ارائه دهد تا موانع قانونی برای سپردن طرح‌ها به بخش خصوصی برداشته شوند.

عزیزی با بیان اینکه لازم سود سرمایه‌گذاری خصوصی تضمین شود تصریح کرد: بوروکراسی اداری از دیگر مشکلات موجود در کشورمان است در حال که در کشورهای همسایه، برخی امور اداری طی دو ساعت انجام می‌شود.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: قانون در کشور کم نداریم بلکه موانع قانونی زیاد هستند که باید برای رفع آنها تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: استان زنجان دارای ظرفیت‌های گردشگری فراوانی از جمله بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان است ولی این پتانسیل‌های طبیعی و تاریخی نیازمند توجه بیشتری هستند.

خاتمی دیگر نماینده مردم استان زنجان در خانه ملت هم در ادامه این بحث با اشاره به اینکه فرصت‌های بسیاری در زمینه مدیریت صحیح منابع آبی را از دست داده‌ایم گفت: بیشتر هدررفت آب در حوزه کشاورزی صورت می‌گیرد و صنایع و خدمات در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: وزارت نیرو و سایر دستگاه‌های ذیربط در این حوزه اهتمام لازم را نداشته‌اند، به طور مثال می‌بینیم تعداد چاه‌های آب غیر مجاز در زنجان، بیش از چاه‌های مجاز است که این مشکل طی سالیان متمادی به وجود آمده است.

وی ادامه داد: لازم است برای هر شرایط اقلیمی، الگوی کشت و آبیاری متفاوتی پیش‌بینی شود ولی در حال حاضر فاقد چنین طرح‌‌های جامعی هستیم.

خاتمی به حوزه گردشگری و سهم اندک استان زنجان از این صنعت اشاره کرد و گفت: توسعه راه‌های استان یکی از زمینه‌های اصلی گسترش توریسیم به شمار می‌رود ولی با بودجه قطره‌چکانی موجود، بعید است به زودی شاهد تحولی در این حوزه باشیم.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در خانه ملت خاطرنشان کرد: لازم است برخی پروژه‌های ناتمام به ویژه در حوزه راهسازی را به بخش‌ خصوصی واگذار کنیم.

پاسخ به سوالات مخاطبان  و مردم استان زنجان توسط نمایندگان حاضر در برنامه، بخش دیگر «سروستان» بود.

گفتنی است سری جدید برنامه تلویزیونی «سروستان» با اجرای ناصر خیرخواه، سه‌شنبه شب‌ها ساعت 18:00 به صورت زنده روی آنتن شبکه «شما» و شبکه استانی که نمایندگان آنجا در برنامه حضور دارند روی آنتن می رود.

در این برنامه با حضور نمایندگان مردم در استان‌های مختلف، به بررسی ظرفیت‌های موجود در هر استان پرداخته می‌شود.