حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۳ فروردین ۱۳۹۸

انیمیشن، نیازمند حمایت های معنوی و مادی مسئولان - صفحه محتوايي مصاحبه

 

 

مصاحبه

انیمیشن، نیازمند حمایت های معنوی و مادی مسئولان

انیمیشن، نیازمند حمایت های معنوی و مادی مسئولان


کارگردان انیمیشن و استاد دانشگاه، امیر محمد دهستانی درباره برگزاری نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی ایران اظهار داشت:
تمامی جشنواره ها در بالابردن کیفیت عمومی محصولات همیشه موثرند و دفاع از حقوق مخاطب و تعاریف بنیادینِ خودِ مقوله ­ی مورد نظر و یادآوری استانداردها در آنها صورت می­پذیرد و علاوه بر این موجب در مرکز توجه قرار گرفتن موضوع و گردانندگان و خالقان آثار می شوند. این جشنواره نیز می تواند با اعمال و در نظر گرفتن شرایطی، عامل موثری برای در مرکز توجه قرار گرفتن مقوله انیمیشن به شکل کلی در ایران و به شکل خاص، انیمیشن تلویزیونی باشد. به خصوص که در چند سال اخیر به دلیل مشکلات مالی سازمان و البته کل کشور، انیمیشن در محذوریت و فشار قرار گرفته و حق آن و دست اندرکاران بسیار متخصص، هنرمند و در عین حال مظلومش ادا نشده است.
بسیار مهم است که جشنواره هر چه پرشکوه ­تر، منظم­ تر و آبرومندانه برگزار شود و با توجه به اینکه نام صدا و سیما و تلویزیون رسمی و ملی کشور را بر پیشانی دارد، در شان نام و جایگاه ملی­ اش قرار گیرد. در این راستا و برای نیل به این منظور نام گردانندگان و هیئت داوران جشنواره می ­تواند عامل مهمی در تثبیت اعتبار آن باشند. همچنین میزان و مبلغ جوایز بسیار مهم است و می­ تواند مبین ارزش­گذاری جشنواره و نماینده اهمیتی که به این رویداد ملی داده می­ شود باشد.
تبلیغات گسترده و در سطح ملی و برای عموم مردم با حجم بالا بسیار بسیار مهم می باشد، به خصوص اینکه این امکانات در این حد برای مهمترین جشنواره های ایرانی دیگر فراهم نیست.
اکنون هنرمندان و متخصصان این عرصه در مرکز تهران و در بسیاری از مراکز استانی راه و روشهای خود را یافته و به رشد بالنده ­ای دست یافته ­اند، در این مرحله حمایت های معنوی و خصوصا مادی مسئولان و توجه به مقوله مهم انیمیشن که سازنده روح و روان و تفکر نسل بعدی می­ تواند باشد بسیار مهم است. افت چشمگیر حمایت­ های مالی و تولید در چند سال اخیر بسیار آسیب­ رسان بوده و عمارت زیبای تولید کیفی انیمیشن را که با زحمات بسیار بنا شده، به سمت فرسودگی و و حتی نابودی کشانده که باید با تخصیص بودجه­ های مناسب و سازماندهی تولیدات جبران شود و نباید فکر شود که انیمیشن چون برای کودک و نوجوان است باید مثل پول توجیبی کودکان به آن بودجه تخصیص داد. .هنوز بسیاری از قابلیت ها و ظرفیت­­ های انیمیشن ایرانی به منصه ظهور نرسیده­ اند و راه درازی در پیش است.