سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

آوازهای دریانوردان خلیج فارس دوباره به گوش می رسد - صفحه محتوایی خبر

 

 

آوازهای دریانوردان خلیج فارس دوباره به گوش می رسد

مستند آوازهای دریانوردان خلیج فارس به کارگردانی علی رضا قاسم خان و تهیه کنندگی بیژن میرباقری در یک قسمت 52 دقیقه ای در صدا و سیمای مرکز بوشهر تهیه و تولید شده است.     

قاسم خان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: موضوع آوازهای کار و بخصوص آوازهای دریانوردان محور این مستند است. جاشوان و دریانوردان برای ایجاد تنوع و گریز از یکنواختی سفرهای دریایی که گاه در برخی موارد آنان را مجبور می کرده ماه ها دور از خانه و خانواده زندگی کنند و همچنین به منظور ایجاد نشاط و ریتم در انجام کارهای روزانه در کشتی، آوازهایی می خوانند که این آوازها نوعی هماهنگی را در انجام امور برای آنان به وجود می آورد.

وی افزود: این آوازها به مرور ایام و با تاثیر پذیری از عوامل گوناگون محیطی، اجتماعی، قومی شکل گرفته است. موضوع این آوازها گوناگون و متنوع و تقریبا برای هر کاری در کشتی آوازی وجود داشته است که از آن جمله می توان به کشیدن بادبان، پاروزدن، پهن کردن تور و جمع  کردن تور ماهی گیری، به آب انداختن گرگور و دها کار دیگر که در کشتی وجود داشته اشاره کرد.

alt

وی تصریح کرد: اکنون این آوازها با تغیرات تکنولوژیکی به وجود آمده در عرصه دریانوردی دچار تغیرات عمده ای شده است. هنگامی که دیگر بادبانی نیست که برافراشته شود و یا دیگر نیازی نیست که کشتی با پاروزدن حرکت کند، این آوازها نیز رو به فراموشی می رود و در نهایت بخش مهمی از فرهنگ کلامی و موسیقیایی منطقه از بین می رود .

قاسم خان با اشاره به اینکه در این فیلم مستند سعی برآن بوده که با نگاهی واقع گرایانه این موضوع بررسی شود ادامه داد: در این مستند به دور از شعارهای رایج و غمگساری های نامربوط در از میان رفتن فرهنگ و هنر، واقعیت این موضوع بررسی می شود. در این فیلم ضمن ضبط و ثبت برخی از این آوازها به بررسی این موضوع هم توجه شده است .

وی بیان داشت: تحقیقات میدانی با کمک آهنگساز و پژوهش گر موسیقی منطقه و آماده سازی گروهای بازسازی این آوازها نزدیک به یک سال به طول انجامیده است و مرحله فیلمبرداری نزدیک به پانزده روز طول کشید. مونتاژ فیلم با توجه به فراوانی راش ها و گستردگی موضوع از اوایل فروردین ماه امسال آغاز شد و در آواخر تیر ماه به پایان رسید که با توجه به مراحل صداگذاری و تصحیح رنگ فیلم در مهر ماه آماده شد.

وی خاطر نشان کرد: درساخت این مستند از مصاحبه با دریانوردان منطقه برای شناخت بی واسطه موضوع استفاده شده است . از نظر تکنیک های اجرایی نیز از تراولینگ ها و کرین ها برای زیباتر شدن تصاویر و همچنین از مونتاژ با ریتم مناسب برای جلب توجه بیننده استفاده شده است 

عوامل فیلم عبارتند از :

تصویربردار : صادق سوری / صدابردار: عباس وادی / مونتاژ: میثم شاه بابایی / پژوهشگر و آهنگساز: محسن شریفیان / صداگذار :حسین قورچیان / مدیر تولید : کرم چیلان / تهیه کننده : بیژن میرباقری