سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

آواها و نواهای قشقایی با مستند رادیویی " نغمه لَر" در جشنواره کرواسی شنیده خواهد شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

آواها و نواهای قشقایی با مستند رادیویی " نغمه لَر" در جشنواره کرواسی شنیده خواهد شد

آواها و نواهای قشقایی با مستند رادیویی

 

برنامه مستند رادیویی " نغمه لَر" کاری از صدای مرکز فارس به تهیه کنندگی خانم فاطمه وکیلی به جشنواره کرواسی راه یافت.

" نغمه لَر" به ترکی معادل نغمه ها یا آواهاست که لَر همان های فارسی است. در این مستند که روایتگر زندگی عشایر قشقایی است از تولد دختر ایل به نام "درنا" شروع می شود و لالایی مادر استاد فرهاد گرگین در ابتدای مستند شنیدنی است و مخاطب را به دنبال کردن ادامه سبک زندگی عشایر از این برنامه تشویق می کند.

دار قالی، چوپانی مردان جوان، مشک زنی زنان و پشم ریسی مادر بزرگ ها، برنج کوبی و عروسی جوانان و واسونک های خوش ترکیب عشایر همه و همه در این مستند جمع شده و به زیبایی حکایت کار وتلاش و تولید عشایر، ازدواج آسان، صفا و صمیمیت باطنی مردمان سیه چادرها که مهر و وفا و دوست داشتن را همراه کوچ پررونق خود کرده اند و در بخش های مختلف زندگی به زیبایی از نغمه های عشایری بهره می برند حتی در روایت کوچ پیش کسوتان وبزرگان خاندان شنیدنی و جذاب است.

زندگی پرفراز و نشیب ایل که از دشت های گرم و دراز دامن جنوب تا کوه های سربه فلک کشیده زاگرس میانی را شامل می شود، همراه با صدای دلنشین آبشاران، قهقه کبکان دری و مرغان خوش الحان و مردان ایل که بر صخره ها و شیب دره ها گام های استوار خود را برای رونق بخشیدن به زندگی عزتمندانه موزون برمی دارند همراه شیهه اسبان راهوار، هماهنگی دل انگیزی ایجاد می کند که همه را می توان در "نغمه لَر" شنید، احساس کرد و چشید و لذت برد.