سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

آوای ماندگار «ذوالفقاران ولایت» در آبادان - صفحه محتوایی خبر

 

 

آوای ماندگار «ذوالفقاران ولایت» در آبادان

آوای ماندگار «ذوالفقاران ولایت» در آبادان

نماهنگ «ذوالفقاران ولایت» به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در معاونت فضای مجازی صدا وسیمای آبادان تولید شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها،  این نماهنگ که با همکاری عقیدتی سیاسی پادگان دژ خرمشهر و به تهیه کنندگی و کارگردانی، علی شهابی نژاد تولید شده است، نمایانگر اقتدار و قدرت نیروی زمینی ارتش در جنوب غربی ترین نقطه ایران است.
شاعر نماهنگ «ذوالفقاران ولایت» محمدجواد الهی پور، آهنگسازش مجید منصوری، تنظیم‌‌،‌ میکس‌ و‌ مسترینگ آن هم با حسن برزگری بوده است.
یکی از بخش‌های مهم باقی‌مانده از دوران دفاع مقدس در شهرستان خرمشهر و یکی از مقاصد اصلی کاروانان راهیان نور، پادگان دژ است. این پادگان در سال ۱۳۴۹ به‌ منظور پوشش‌ خط مرزی نیروی زمینی ارتش، از مرز شلمچه تا طلائیه شامل ۳۲ پاسگاه در طول ۶۵ کیلومتر ایجاد شد. در روزهای اولیه جنگ که بنا به گفته فرمانده‌های جنگ عراق قرار بود در مدت زمان سه روز تمام منطقه و خوزستان را فتح کنند، این پادگان در کنار دیگر یگان‌های مستقر در منطقه، نقش بسزایی در مقاومت ۴۵ روزه داشت.
در ادامه این پادگان به عنوان یکی از اهداف اولیه رژیم بعث، با حمله‌های بی‌امان، در ۳۰ مهر ۱۳۵۹ پس از ۳۴ روز مقاومت و پشتیبانی، سقوط می‌کند؛ با وجود این، نیروهای پادگان با ملحق شدن به یگان‌ها و تیپ‌های دیگر در حماسه نهم آبان‌ ۱۳۵۹ در دفع نیروهای بعثی از منطقه ذوالفقاری آبادان، دوشادوش دیگر رزمندگان مبارزه کردند. از آنجا که بسیاری از پرسنل و نیروهای این پادگان بومی‌ بودند، به عنوان راهنما در عملیات‌های مختلفی از جمله، ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، بیت‌المقدس، فتح‌المبین، رمضان و خیبر در کنار دیگر رزمندگان آشنا به نواحی، نقش تأثیرگذاری در عملیات‌ها داشتند.
گردان دژ در دوران دفاع مقدس، بیش از 10 بار بازسازی شد و بعضی از کارکنان آن از مدافعانی بودند که در یگان‌ها و مناطق دیگر به شهادت رسیدند. این گردان، ۷۸ شهید کادر، ۲۰۷ شهید درجه‌دار و سرباز وظیفه و ۳۲۰ اسیر و مفقود‌الأثر را در کارنامه دارد.
پادگان دژ خرمشهر، به عنوان اولین پادگانی که در دوران دفاع مقدس وارد میدان نبرد با بعثی‌های متجاوز شد در زمره آثار ملی به ثبت رسیده است.