جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

اولین استودیو hd مرکز فارس راه اندازی شد - صفحه محتوایی خبر

 

 

اولین استودیو hd مرکز فارس راه اندازی شد

اولین استودیو hd مرکز فارس راه اندازی شد

اولین استودیو hd مرکز فارس راه اندازی شد

شبکه استانی فارس در مسیر ارتقا کیفیت پخش تلویزیونی، اولین استودیو و اتاق فرمان برنامه سازی با قابلیت دیجیتال را راه اندازی کرد.

مدیرکل صدا و سیما مرکز فارس گفت: این استودیو گامی برای تکمیل زیرساخت های تلویزیون HD است که با رعایت اصل صرفه جویی وبکارگیری ظرفیت داخلی با هزینه 3 میلیارد ریالی و تلاش در مدت سه ماه به نتیجه رسیده است.

سهرابی با بیان اینکه در این طرح توان فنی صدا و سیمای مرکز فارس به نمایش گذاشته شده است؛ یادآور شد: ایده ابتکاری همکاران فنی در تحقیق و توسعه پلیرهای اتوماسیون این استودیو با بومی سازی و برنامه نویسی نرم افزار ویژه آن در مرکز موجب شد هزینه ساخت و راه اندازی این استودیو و رژی برنامه سازی تا یک دهم هزینه های مرسوم کاهش یابد.

وی، چرخه کامل دیجیتال و حذف هرگونه نوار در این چرخه را از دیگر ویژگی های این استودیو جدید دانست و افزود: در این طرح فضاسازی اکوستیک ، پرده ها ، پروژکتورهای استودیو هم براساس آخرین فناوری های نوین رسانه ای بازسازی شد و میز و تجهیزات جدید از جمله سه دوربین HD هم نصب شد.   

مدیر شبکه استانی فارس با اشاره به تکمیل شدن تدریجی زیرساخت ها و نزدیک شدن این شبکه به پخش سیگنال با کیفیت HD هم گفت: تلاش می کنیم در آینده نزدیک با افزایش ظرفیت خطوط انتقال واحدهای ارتباطات امکان سیگنال رسانی با فرمت HD هم فراهم شود.

به گفته مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس، دریافت صدا و تصویر با کیفیت رسانه ملی مطالبه به حق مردم است و همه تلاش خدمتگزاران رسانه ملی این است که در کنار تولید محتوای پاک و مناسب، برنامه های رسانه ملی با بهترین کیفیت و براساس آخرین فناوری های روز دنیا برای مخاطبان قابل دریافت شود.

صدا و سیمای مرکز فارس از مراکز پیشتاز رسانه ملی در حوزه فنی و زیر ساخت های توسعه رسانه ای محسوب می شود که به رغم جغرافیا و پراکندگی شهرها و روستاهای این استان پهناور، تاکنون با راه اندازی بیش از 60 ایستگاه فرستنده قابلیت دریافت سیگنال دیجیتال را برای 87 درصد مردم استان فراهم کرده است و تلاش این رسانه برای ارتقا کیفیت دیجیتال به دیجیتال HD ادامه دارد.

 پخش تلویزیونی با فرمت HD یا " High Definition" یکی از جدیدترین فرمت های پخش تلویزیونی است که در آن کیفیت تصویر از 720 در 486 پیکسل در هر قاب تصویری به 720 در 1280 پیکسل افزایش می یابد و در بیشتر کشورهای دنیا مخاطبان باید برای تماشای تلویزیون با این کیفیت هزینه ای را بپردازند اما رسانه ملی سیگنال رسانی عمومی با این کیفیت را به صورت آزمایشی از تهران آغاز کرده است و بزودی در سایر مراکز استانی صدا و سیما هم راه اندازی می شود.