سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

آیین نخل گردانی مردم جاجرم در شبکه شما و اترک - صفحه محتوایی خبر

 

 

آیین نخل گردانی مردم جاجرم در شبکه شما و اترک

آیین نخل گردانی و مراسم عزاداری مردم شهرستان جاجرم خراسان شمالی از شبکه های شما و اترک به صورت زنده پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی، این مراسم هم زمان با عاشورای حسینی از ساعت 9 صبح از شبکه شما و اترک به مدت 3 ساعت به صورت زنده و مستقیم به روی آنتن می رود.

مراسم نخل گردانی شهرستان جاجرم از جمله مراسم آیینی استان خراسان شمالی در ایام ماه محرم است که به عنوان تنها میراث معنوی استان در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان به ثبت ملی رسیده است.

این آیین از سابقه و پیشینه زیادی برخوردار است: تحقیقات میدانی از بزرگان، تکیه داران و نخل گردانان به ویژه و قدمت 150 تا 200 ساله این مراسم از چهار نسل قبل تاکنون است.

 alt

نخل به منزله تابوت امام حسین(ع) است که از چهارچوب هایی به شکل خیمه ساخته شده و با پارچه های سبز و مشکی و کلاه خود و شمایل معصومین(ع) تزیین شده است که توسط هیئت های عزاداری شهرستان در روز عاشورا به حرکت درآورده می شود.

عزاداران جاجرم نخل را به سمت میدان حسینیه این شهر حمل می کنند و چون در گذشته برای تزیین تابوت از برگ های درخت خرما استفاده می شد، این مراسم نیز با نام «نخل گردانی» جاودانه شده است.

مسئولیت کنترل و هدایت هر نخل بر عهده یک نفر است و حرکت نخل به سوی سیل عزاداران بر عهده افرادی است که نخل را بر دوش دارند. هر یک از افراد به ترتیب، ستون هایی که به شکل افقی در زیر نخل ها کار گذاشته شده را بر دوش خود قرار می دهند که حدود 40 تا 50 نفر، در حمل کردن نخل مشارکت دارند و جایگاه استقرار در ان ستون ها نیز موروثی است.

 بیش از 35 هیئت عزاداری در این شهرستان با نوحه سرایی و مداحی نخل ها را به سمت میدان حسینیه به حرکت در می آورند. نخل ها پس از گذراندن از خیابان اصلی وارد میدان حسینیه جاجرم شده و به دنبال آن نماد گهواره حضرت علی اصغر(ع)، طبل کوب ها و علم گردان ها وارد میدان می شوند.

پس از ورود نخل ها به میدان حرکت آن ها سرعت گرفته و سوگواران نیز حرکت خود را تندتر کرده و به دنبال نخل ها می دوند.

 در دور سوم نخل اول و دور چهارم نخل دوم بر زمین گذاشته می شود اما چرخیدن علم ها هنوز ادامه دارد و چند بار دیگر دور میدان حسینیه حرکت می کنند و به عزاداری می پردازند.

پس از آن مردم به صورت حلقه دور هم به سینه زنی و تعزیه خوانی می پردازند که مدت آن با اجرای شبیه خوانی حدود 3 تا 4 ساعت به طول می انجامد. سپس نخل ها در جای خود قرار می گیرند .

تهییه کننده و کارگردان این برنامه تلویزیونی را علی رحیمی برعهده دارد و آقایان آمنی فر، آقایی و اسپیگی تصویربرداران این برنامه زنده تلویزیونی می باشند.