سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

بازدید معاون امور استان‌ها از پشت صحنه مجموعه طنز «ناخونک» - صفحه محتوایی خبر

 

 

بازدید معاون امور استان‌ها از پشت صحنه مجموعه طنز «ناخونک»

دکتر دارابی: «ناخونک» طنزی اجتماعي و صیانت‌کننده خرده‌فرهنگ‌هاست


معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما در حاشیه بازدید از پشت صحنه مجموعه طنز «ناخونک» گفت: این مجموعه سریالی به هم پیوسته، اجتماعي و صیانت‌کننده از خرده فرهنگ‌های ایرانی است.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با حضور در پشت صحنه سريال طنز «ناخونک»، از روند تولید این برنامه بازدید کرد.
وی در جریان این بازدید با اشاره به پخش طنز آیتم‌محور «ناخونک» از شبکه‌های استانی اظهار کرد: این نوع برنامه طنز در واقع سریال و مجموعه‌ای به هم پیوسته به شمار می‌رود.
وی افزود: سرعت عمل یکی از ویژگی‌های ناخونک به شمار می‌رود به طوری که اواخر اسفندماه سال گذشته، تولید آن شروع شد و حالا در تیرماه 98، سکانس پایانی آن فیلمبرداری می‌شود.
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با بیان اینکه مدت‌ها بود جای خالی یک برنامه طنز 90 قسمتی شبانه در شبكه هاي استاني احساس می‌شد گفت: ناخونک از محصولات مشترک مرکز صوتی و تصویری سروش و مرکز سیمای استان‌ها، توانست این خلأ را پر کند و مخاطبان بسیاری را پای تلویزیون بنشاند.
وی ادامه داد: این نوید را می‌دهیم که ادامه ناخونک به زودی ساخته خواهد شد زیرا اقبال گسترده‌ای را هم از سوی مخاطبان شاهد بوده‌ایم.
دارابی با اشاره به همکاری 40 نفر از نیروهای جوان و خوش‌فکر برای تولید این برنامه طنز تلویزیونی عنوان کرد: اینکه مردم عزیز کشورمان در اقصی نقاط کشور ناخونک را پسندیده‌اند، بهترین دستمزد برای معاونت استان‌ها و همه دست اندرکاران تولید ناخونک است.
معاون امور استان‌های رسانه ملی افزود: ناخونک دارای متن خوبی برای اجراست و تهیه‌کننده، نویسندگان و کارگردان، سعی کرده‌اند بهترین‌ها را برای تولید آن بکار بگیرند.
وی با بیان اینکه برنامه‌های طنز در شبكه هاي استاني کمتر به چشم می‌آیند گفت: لازم است برنامه‌های سرگرم‌کننده‌ای را در راستای پُر کردن اوقات فراغت به بهترین وجه ممکن، تولید و روانه آنتن کنیم، در این راستا مقرر شده شبکه «شما» در ساعتی طلایی از نظر مخاطب، ناخونک را در کنداکتور پخش قرار دهد.
دارابی ادامه داد: استفاده از بازیگران با لهجه‌ها و گویش‌های متفاوت برای هنرآفرینی در برنامه‌های تلویزیونی، زمانی که در خدمت وحدت ملی قرار بگیرد، جزو عوامل مقوم کار به شمار می‌روند ولی مشکل آنجایی بروز می‌کند که از خرده‌فرهنگ‌ها برای تحقیر استفاده شود.
وی با بیان اینکه ناخونک کوشیده است با استفاده از زبان‌ها و گویش‌های مختلف، در راستای صیانت از خرده فرهنگ‌های ایرانی برآید گفت: نباید همه چیز را در تهران دید زیرا سرمایه‌های اجتماعی ما در همه کشور پراکنده هستند.
دارابی خاطرنشان کرد: امیدواریم این مجموعه گامی مهم و جدی برای رونق بخشیدن به حوزه برنامه‌های طنز و مفرح تلویزیون باشد.
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما افزود: طنز یکی از ژانرهای اساسی برنامه‌های تلویزیوني به شمار می‌رود و در جامعه ایرانی هم که مردم اهل طنز و شوخی‌های کلامی هستند، ساخت اینگونه برنامه‌ها هم دارای دشواری‌هایی است، البته تفاوت میان طنز  با هزل را باید همان ابتدا مد نظر داشت به ویژه در فیلمنامه و نیز در ارائه بازی‌ها، به نظر من ناخونک توانسته است نوآوری‌های خوبی داشته باشد و از نخستین گام، طنز و هزل را از هم جدا کند.
وی اضافه کرد: البته محدودیت‌هایی در تولید اینگونه برنامه‌ها وجود دارد زیرا آستانه تحمل در هر صنف و قشری بالا نیست بنابراین باید فرهنگ‌سازی لازم صورت بگیرد که این مسئله در سیاست‌ها و راهبردهای شبکه‌محوری ابلاغ شده به مراکز استانی، در نظر گرفته شده است.