جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

با خادمان رسانه ای امام رضا (ع) - صفحه محتوایی خبر

 

 

با خادمان رسانه ای امام رضا (ع)

 گزارشی از فعالیت همکاران مرکز خراسان رضوی در لحظات تحویل سال

«نوروز» یادآور بهار و سرسبزی و نشاط  است که با شنیدن آن کوچکترها یاد عید دیدنی و عیدی گرفتن می‌افتند و برای  جوانترها و بزرگترها یادآور سفر و گذران تعطیلات است.   اما می‌خواهیم از کسانی بگوییم که نه تنها در نوروز و تعطیلات نوروزی به فکر تعطیلی کار و استراحت نیستند، بلکه کارشان بیشتر می‌شود، می‌خواهیم از کسانی یاد و قدردانی کنیم که نوروزی پرکار داشتند تا دیگران بتوانند از تعطیلات نوروزی شان بیشتر لذت ببرند. بی شک بسیاری از کارکنان صداوسیما برحسب وظیفه سازمانی خود نوروز را در محل کارشان گذراندند و خانواده‌هایشان هم نتوانستند آن گونه که دلشان می‌خواهد، تعطیلات نوروزی را سپری کنند و ما به عنوان یک وظیفه برخود تکلیف می دانیم که از این عزیزان تشکر کنیم و سالی پر از شادی  و نشاط و سلامتی برای آنان آرزو  کنیم .

شبکه استانی خراسان رضوی برای ایام نوروز برنامه‌های زیادی تدارك دیده بود. از فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی گرفته تا كارتون و برنامه‌های مستند، تركیبی و گفت‌وگو محور.

alt

پخش برنامه‌های متنوع برای راضی كردن مخاطبانی كه سلایق مختلفی دارند و هر كدام با توقع ویژه‌ای پای تلویزیون می‌نشینند، کار ساده ای نیست. اما اوج این تلاش ها، در لحظه سال تحویل و انعکاس زنده حضور زائرین و مجاورین امام رضا (ع) و حضور و شیفتگی و دلدادگی  آنان در بارگاه منور و ملکوتی حضرت رضا (ع) است که   توسط همکاران قسمت های مختلف صدا و سیمای خراسان رضوی میسر شده است. ما هم به پاس قدردانی و سپاس  از این عزیزان  تلاشگر پای صحبت تنی چند از آنان نشسته ایم تا گفتگویی با آنان داشته باشیم.

رضا جدی که از همکاران حوزه فنی صدا وسیمای خراسان رضوی و مشغول نصب امکانات فنی است با لبخند می گوید، 9 سال است که در خدمت زائرین و مجاورین امام رضا (ع) توفیق خدمت دارم. خانواده ام با این  مسئله کنار آمده اند و  خوشبختانه همسرم شرایط حساس کار ما را درک می کند. جدی ادامه می دهد، واحد ما تجهیزات فنی تولید سیما و صدا را مهیا می کند و کار به صورت  فردی انجام نمی شود. بالغ بر 25 نفر در این ایام شدیداً مشغول کار  بودیم . از 3 روز قبل از سال تحویل تا 2 روز بعد از سال تحویل در حرم مستقر هستیم و حتی در برخی اوقات برخی همکاران نهار و شام هم نمی خورند و فقط به عشق انعکاس این دلدادگی ها  و کار و تلاش برای مردم فعالیت می کنند. جدی از ساقی مدیر  واحد پشتیبانی فنی  به نیکی یاد می کند و می گوید، حمایت های ایشان حقیقتاً در روند کار بسیار تأثیرگذار بوده است. آقا رضا با اشاره به اینکه آبروی کل مرکز در عملکرد همکاران فنی است، می افزاید تلاش خالصانه همکاران در واحد فنی موجب تقدیر و تشکر ریاست محترم سازمان و مدیران ارشد سازمان از همکاران صدا و سیمای خراسان رضوی شده است که این باعث دلگرمی ما شد. جدی فراهم کردن امکانات فنی برای سخنرانی مقام معظم رهبری در نخستین روز فروردین هر سال را  یکی از لذت بخش ترین خاطرات خود می داند. آقا رضا می گوید، فشردگی کار در لحظه تحویل سال به قدری است که در برخی مواقع مجبوریم شب را در حرم بخوابیم تا صبح بتوانیم همه امکانات را  به موقع فراهم کنیم.

حسین هادی شرق یکی از  تصویر برداران مرکز است  که به مدت  13 سال در لحظه سال تحویل در حرم امام رضا (ع)  بوده و این حضور را عنایت آقا علی بن موسی الرضا (ع) می داند. وی می گوید: اولین بار به عنوان دستیار به پشت بام حرم رفتم و به اتفاق همکاران نماز خواندم و همان جا از امام رضا (ع) خواستم، بتوانم از حرم ایشان تصویر برداری کنم. تصویربرداری در حرم ظرافت خاصی می خواهد چرا که نباید وارد حریم و خلوت زائرین شد. وی می افزاید، سال ها در حرم رضوی تصویربرداری از حال و هوای زائرین در لحظه تحویل سال و اشک زائرین و ابراز ارادت آنان به ساحت مقدس رضوی بهترین خاطره ای است که  همیشه در ذهنم وجود دارد.

شرق می گوید شانس او این بوده که  همسرش کارمند است و شرایط کاری او در این ایام درک می کند.

هادی شرق یکی از بیاد ماندنی ترین خاطراتش در لحظه تحویل سال را  پوشش تصویری حضور مقام معظم رهبری در مشهد  می داند . او می گوید چند سال قبل که تازه دوربین های پرتابل وارد سازمان شده بود قرار شد سخنرانی مقام معظم رهبری را با دوربین پرتابل تصویر برداری کنم.

alt

البته من اطلاعی نداشتم که دوربین پرتابل سیم ندارد مدام به همکارانم می گفتم چرا کابل کشی نمی کنند الان ارتباط زنده داریم و حسابی دست پاچه شدم که ناگهان تصویر دوربین خودم را در تلویزیون دیدم و تعجب کردم. اطراف خودم را نگاه کردم دیدم همکاران در حال خنده هستند و یکی از آنان آمد و در گوشم گفت دوربین پرتابل یعنی این و من تازه متوجه شده بودم جریان چیست.

هادی شرق در ادامه این مصاحبه از حضور یک جوان با پدر و مادر معلولش در لحظه تحویل سال در حرم هم به عنوان ماندگارترین خاطره دوران کاریش یاد می کند و می گوید، تصویربرداری در لحظه تحویل سال در حرم رضوی حس خوبی به آدم  می دهد و آن هم عنایت امام هشتم (ع) است  که خستگی و سختی کار فراموش می شود و باعث می شود تمام تلاش خود را برای این لحظات انجام دهد. صدای اذان شنیده می شود که از هادی شرق خداحافظی می کنم و به سراغ یکی دیگر از همکارانم به نام غلامعلی سرادار می روم.

او خود را کارگردان تلویزیونی معرفی کرده و می افزاید بیش از 8 سال است کارگردانی تصاویر تهیه شده در لحظه تحویل سال به وسیله همکاران تصویربردار و ارسال آن برای پخش را بر عهده دارد.

 سرادار ادامه می دهد همه مردم ایران و حتی خارج از کشور در انتظار دیدن این  اتفاق بزرگ در حرم رضوی هستند و به تصویر کشیدن این لحظات و دقایق یک رسالت است و عنایت امام رضا (ع) باعث شده است بنده حقیر این مهم را بر عهده داشته باشم. این کارگردان تلویزیونی صدا و سیمای خراسان رضوی می افزاید، به طور مثال امسال به ما گفته بودند هوا بارانی است و ما حسابی ناراحت بودیم که نمی توانیم تصاویر زیبای حضور مردم در لحظه تحویل سال در حرم رضوی را به خوبی به نمایش بگذاریم اما در عین ناباوری و با الطاف گرانمایه آقا در کمتر از 2 ساعت مانده به سال تحویل، بارندگی قطع و هوای بسیار مطبوعی در شهر مشهد حاکم شد و ما توانستیم بهترین تصایر در چند سال گذشته را به سراسر ایران ارسال کنیم.

سرادار همانطور که به سؤالات ما پاسخ می دهد ،می گوید من هر سال در لحظه تحویل سال ناخود آگاه، اشک هایم سرازیر می شود زیرا وقتی که عظمت جمعیت در حرم رضوی را از نمای صحن جامع رضوی از دریچه دوربین تصویر برداران را پخش می کنم غرور خاصی به من دست می دهد و خستگی کار از وجودم خارج می شود. او به نکته جالبی اشاره می کند و می گوید: خوشبختانه خانواده من با این شرایط کنار آمده اند و حتی در برخی مواقع مرا تشویق به فعالیت بیشتر برای انعکاس حضور زائرین و مجاورین در حرم رضوی می کنند.

سرادار یک نکته مهم را هم در این مصاحبه به ما می گوید و آن هم توانمندی بسیار بالای تصویربرداران و عوامل فنی صدا و سیمای خراسان رضوی در پوشش مطلوب مناسبتهای مذهبی در حرم رضوی است و خاطرنشان می کند که  اگر برخی از مدیران و مسئولان شبکه های کشورمان به همکاران صدا و سیمای خراسان رضوی اعتماد کنند، این مرکز ظرفیت  انجام این اقدامات بزرگ و حساس  را دارد.

سرادار می افزاید، لحظه لحظه حضور در حرم رضوی برایم خاطره است و بهترین عیدی برایم این است که مردم با دیدن این تصاویر لذت می برند.

alt

با سرادار کارگردان تلویزیونی مرکز خداحافظی می کنم و به سراغ احسان فکور خبرنگار و گزارشگر معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای خراسان رضوی می روم. فکور خود را 37 ساله معرفی می کند و می گوید بیش از 6 سال است توانسته در لحظه تحویل سال در حرم مطهر امام هشتم (ع) حضور داشته باشد و گزارش تهیه کند.

فکور ادامه می دهد تهیه خبر و گزارش در حرم مطهر هر سال شیرینی خاص خود را دارد و وقتی که نقاره ها شروع به نواختن می کنند و مردم یکدیگر را در آغوش می گیرند بسیار شعف انگیز است. این خبرنگار خندان و با سابقه صدا و سیمای خراسان رضوی ادامه می دهد جالب است که هنگام مصاحبه با زائرین و مجاورین اکثر  مصاحبه شوندگان ظهور آقا امام زمان (عج) و سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری را از خداوند متعال آرزو دارند.

احسان فکور خاطره شیرینی هم برای ما بیان می کند و می گوید اولین سالی که ازدواج کرده بودم به همراه همسرم به حرم آمدم و وقتی که ایشان این شرایط و کار کردن در این شرایط را می دید اشکهایش سرازیر شده بود.  وی ادامه می دهد، امسال قرار بود در لحظه تحویل سال به طور زنده ارتباط رادیویی با خبر 14 رادیو داشته باشیم که به علت ازدحام جمعیت در حرم و عدم آنتن دهی تلفن همراه در لحظه سال تحویل این اتفاق میسر نشد و ما بعد از چند ساعت و در بخش های خبری بعدی خبر توانستیم این ارتباط را داشته باشیم.

با خودم فکر می کردم در طول مصاحبه با این همکاران هیچ کدامشان از خستگی، سختی و دل تنگی های خاص لحظه تحویل سال و نبود در کنار خانواده شان گله نمی کردند و همه  خوشحال  و بسیار علاقمند به سؤالاتم پاسخ می دادند و این زحمات را نوعی خدمت به هموطنان و خود را از خادمین رسانه ای امام رضا (ع) می دانستند و به این کار افتخار می کردند. من هم به  تمامی همکارانم در قسمتهای مختلف صدا و سیمای خراسان رضوی خسته نباشید می گویم. اجرتان با امام رضا (ع) و  دست های پر توانتان را می بوسم.