جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

با همکاری 33 شبکه استانی - صفحه محتوایی خبر

 

 

با همکاری 33 شبکه استانی

لیگ سراسری مشاعره در شبکه «شما» راه‌‌اندازی می‌شود

با همکاری 33 شبکه استانی

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما از راه‌اندازی لیگ سراسری مشاعره با همکاری 33 شبکه استانی و شبکه سراسری «شما» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، رهبر معظم انقلاب در یکی از بیاناتشان از شعر به عنوان ثروت ملی یاد کرده و فرموده‌اند: « شعر را بایستی ارج نهاد، شعر پدیده‌ بزرگ  و مهمّی است»؛ ایشان همچنین دستگاه‌های دولتی و سایر دستگاه‌های مربوط به نظام از جمله صداوسیما  را در این حوزه مسئول می‌دانند.

بر این اساس و با ابتکار و پیشنهاد دکتر علی دارابی معاون رسانه ملی در امور استان‌ها، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای رسانه‌ای – فرهنگی در سطح کشور با عنوان «لیگ سراسری مشـاعره» با حضور اساتید، صاحبنظران و علاقمندان به شعر و شاعری با اقدام هماهنگ 33 شبکه استانی برگزار خواهد شد.

به این ترتیب دستورالعمل لازم به تمام شبکه‌های استانی ابلاغ شده و اهالی شعر و ادب در هر یک از استان‌ها در این جشنواره بزرگ شرکت می‌کنند و به این نحو، شناسایی و پرورش استعدادهای جدید زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط کشور با نظم و نظام بهتری صورت می‌گیرد.

این حرکت یکپارچه که با برنامه‌ریزی و اجرای هماهنگ شبکه‌های استانی شکل می‌گیرد، همچون امواج دریایی بیکران گوهرهای شعر و ترانه را از سراسر ایران به سوی ساحلی روشن هدایت می‌کند؛ به عبارت دیگر مسابقه مشاعره در تک تک استان‌ها برگزار و برگزیدگان از هر استان به شبکه سراسری «شما» معرفی می‌شوند تا در سطح ملی به رقابت بپردازند.

به گفته دکتر علی دارابی معاون امور استان‌های صدا و سیما، طرحی با این وسعت، منجر به برگزاری جشنواره ملی مشاعره خواهد شد .

وی افزود: دوره پایانی مشاعره بین منتخبان استان‌ها در شبکه سراسری «شما» برگزار می‌شود و در پایان «لیگ سراسری مشاعره» برگزیده نهایی خود را خواهد شناخت.

دکتر دارابی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اهمیت و کاربرد زبان فارسی تاکید فروان داشته‌اند بنابراین این مسئله باید از راه‌های گوناگون مورد توجه قرار گیرد که تهیه برنامه‌ای‌ با محوریت «مشاعره» در این زمینه اهمیت دو چندان دارد.

معاون امور استان‌های رسانه ملی با بیان اینکه شعر و شاعری در فرهنگ ایران زمین جایگاه مهمی داشته است گفت: از این راه می‌توان در برابر تهاجمات فرهنگی و تغییرات ناخواسته و مضرّ زبان فارسی ایستادگی کرد.

وی تصریح کرد: رسانه ملی طی دوره‌های مختلف، اهتمام ویژه‌ای در این حوزه داشته و از زمانی که تعداد شبکه‌های تلویزیونی از دو کانال فراتر نمی‌رفت تا امروز که با طیف وسیعی از شبکه‌های مختلف سراسری، استانی و ماهواره‌ای مواجهیم، همواره ویژه برنامه‌های تخصصی گوناگون با موضوع شعر در رسانه ملی تولید شده‌اند که در هر مقطع با استقبال بینندگان خاص و عام مواجه بوده‌ایم.

دكتر دارابی ادامه داد: استفاده از ظرفیت ده‌ها شبکه استانی در تولید برنامه تلویزیونی با محوریت مشاعره و سوق دادن همه برنامه‌ها به یک شبکه سراسری، طرح عظیمی است که در حقیقت منجر به برگزاری جشنواره سراسری مشاعره خواهد شد و به طور حتم شور و اشتیاق فراوانی در کشور و در بین مردم استان‌ها ایجاد خواهد کرد.

معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما خاطرنشان کرد: به منظور سیاست‌گذاری و نظارت بر حُسن اجرای برنامه‌ها، علاوه بر حوزه‌های طرح و تولید و برنامه‌سازی، اتاق فکر و مرکز هدایت با هدف نظارت و تقویت محتوایی و اجرایی نیز با حضور کارشناسان خبره شورای شعر و موسیقی و اساتید و بزرگان شعر و ادبیات برای این پروژه در نظر گرفته شده است.