سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بررسی آثار استاد محمّد مجدی در مرکز مهاباد - صفحه محتوایی خبر

 

 

بررسی آثار استاد محمّد مجدی در مرکز مهاباد

زندگی و آثار دکتر محمد مجدی از مفاخر منطقه در واحد آموزش و پژوهش صدا و سیمای مرکز مهاباد در حال پژوهش است.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز مهاباد، خطه مهاباد از دیرباز خواستگاه علمای مشهور و زادگاه چهره های برجسته علمی بوده که در طول زندگی خود با همت و پشتکار آثار فرهنگی- ادبی ماندگاری را از خود به یادگار گذاشته اند.

دکتر محمد مجدی از جمله شخصیت های برجسته علمی- فرهنگی این منطقه به شمار می رود و از چهره های صاحب نام ادب فارسی است که آثار فرهنگی ایشان  قابل تأمل است.

وی در سال 1302 در یک خانواده روحانی در شهر مهاباد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه ی خود را در شهرهای مهاباد و ارومیه به پایان رساند، سپس وارد دانشکده ی ادبیات دانشگاه تبریز و تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی تا مقطع دکتری ادامه داد.  

مجدی علاوه بر اینکه طبع شاعری داشته و اشعار زیبایی را سروده است به زبان های فارسی، عربی، کردی، فرانسه و ترکی (آذری) تسلط کامل دارد و بر همین اساس تالیفات و ترجمه های ارزشمندی از خود به جای گذاشته است که مورد استفاده محققین، فرهنگیان و دانش پژوهان قرار گرفته است. 

alt

37 سال تدریس در دوره های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و استادیاری دانشگاه از افتخارات وی می باشد. شایان ذکر است که پدر وی مرحوم ملا حسین مجدی نیز از علمای مشهور این منطقه بوده است.

پژوهش در مورد زندگی و آثار دکتر مجدی به دست خانم شهناز ابوبکری از همکاران واحد آموزش و پژوهش مرکز در حال انجام است.