سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

بررسی آثار پرفسور فاطمه مدرّسی در مرکز مهاباد - صفحه محتوایی خبر

 

 

بررسی آثار پرفسور فاطمه مدرّسی در مرکز مهاباد

بررسی زندگی و آثار پرفسور فاطمه مدرسی از مفاخر منطقه و کشورمان ایران اسلامی در واحد آموزش و پژوهش صدا و سیمای مرکز مهاباد به اتمام رسید

   یکی ازچهره های بر جسته علمي مهاباد که در طول زندگی خود مصدر کار های فرهنگي؛ادبي بزرگی بوده پروفسور فاطمه مدرسی است که با پشت کار و همت مضاعف به تدريج مدارج مهم فرهنگي را طي مي كند که چنین عزم و همتی مایه مباهات وبرای نسل امروز مثال زدنی است.

 وی در سال 1335 به دنیا آمد. در سال1353موفق به اخذ مدرك ديپلم گرديد.سپس در همان سال به عنوان دانش‌جوی زبان و ادبیات فارسی وارد دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تبریز شد ودوره کارشناسی ارشد و دکترای خود را در همین رشته در تهران به پایان رسانید و در سال 1381 هم موفق به اخذ درجه پروفسوری گردید.

  پروفسور مدرسی از چهره های ماندگار ادب فارسی است که تاكنون بيش از 200 مقاله تخصصي دررشته هاي ادبيات و زبانشناسي به قلم روان وآموزنده اودر نشريات تخصصي – پژوهشي داخل وخارج ازكشور به چاپ رسيده است و براي دستيابي به اهداف علمي وادبي بالاتربه بسياري از كشورهاي خارجي از جمله ایتالیا، اتریش ، هند ، ترکیه ، باکوی آذربایجان ، ترکمنستان ، ارمنستان سفركرد و در بسياري از كنفرانسها و جلسات علمي داخلی و خارجی شركت داشته است.

 alt

مدرسی تاليفات پر ارزش وکتابهای نفیسی در باره ادبیات فارسی به چاپ رسانیده که هم اکنون مورد استفاده محققين، فرهنگيان و دانشجویان قرار دارد. وی به زبانهای فارسی، عربی، کردی، انگلیسی و ترکی مسلط می باشد

  از جمله كتابهاي تأليف يا ترجمه شدة وي عبارتند: 1- معجم النحو (فرهنگ عربی –فارسی ) 2- چون تافته ریگ زیر  باران(گزیده اشعار مسعود سعد سلمان )  3- تصحیح وتعلیق منظر الانسان و فیات الاعیان (3جلد)، سیمای رسول  مهر ، سیمرغ در آیینه سی مرغ، در آمدی اجمالی بر پسا استعمار گری و...

  يكي از كارهاي بزرگ دکترمدرسی كه بسيار چشمگير به نظر مي رسد تصحیح وتعلیق هفت جلد کتاب منظر الانسان وفیات الاعیان در سه جلد است.

 پژوهش و تحقیق در مورد زندگی و آثار پرفسور فاطمه مدرسی به دست خانم شهناز ابوبکری از پژوهشگران واحد آموزش و پژوهش صداوسیمای مرکزمهاباد صورت گرفته است.