جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

بررسی زندگی دکتر حسن انوری در مرکز مهاباد - صفحه محتوایی خبر

 

 

بررسی زندگی دکتر حسن انوری در مرکز مهاباد

پژوهش" بررسی زندگی و آثار دکتر حسن انوری"، حافظ پژوه و فرهنگ نویس برجسته کشورمان در واحد آموزش و پژوهش صدا و سیمای مرکز مهاباد توسط محقق نشمیل معروف پور در دست اجرا می باشد.

 دکترحسن انوری متولد سال 1312 شهرستان تکاب، دارای دکترای زبان و ادبیات فارسی است. ايشان از شاگردان "بديع الزمان فروزانفر" و وارث به حق "دهخدا" و "محمد معين" و يکي از نوادر دوران ما در حيطه ادب فارسي است.  دکتر حسن انوری سال ها در سلک آموزگاري، دبيري و استادي دانشگاه به خدمت پرداخته و بيش از 20 سال با مؤسسه لغت نامه دهخدا در تاليف و تدوين لغت نامه همکاري و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی است .

 تالیف مجموعه متون دانشگاهي تحت عنوان "گزيده هايي از ادب فارسي" با همکاري شادروان دکتر "جعفر شعار"، تالیف مجموعه گنج ادب، تاليف " دستورزبان فارسي " در چند دوره با همکاري دکتر "حسن احمدي گيوي" از ديگر تلاش هاي دکتر حسن انوري بشمار مي رود. وي از اولين کساني بود که بي دريغ در کنار اعضاي مؤسس شوراي کتاب کودک که تصميم داشتند کتاب فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را تأليف و تدوين کنند قرار گرفت. نوشته هايش به بيش از 80 اثر مي رسد که بعضي از آنها بيش از 20 بار تجديد چاپ شده اند.

 تألیف و تدوین لغت نامه 8 جلدی «فرهنگ بزرگ سخن» از دیگر آثار ارزشمند ایشان است که با حذف اشتباهات فرهنگ های قبلی و انتخاب روش های جدید علمی سرآمد فرهنگ های پیشین شد.

alt