جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

بررسی ظرفیت های فرهنگی ، اقتصادی و گردشگری خراسان رضوی در سروستان - صفحه محتوایی خبر

 

 

بررسی ظرفیت های فرهنگی ، اقتصادی و گردشگری خراسان رضوی در سروستان

بررسی ظرفیت های فرهنگی ، اقتصادی و گردشگری خراسان رضوی در سروستان

 

برنامه تلویزیونی «سروستان» با حضور نمایندگان مردم خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی و بیان ظرفیت‌ها و مشکلات این استان، سه‌شنبه شب ۱۰ مردادماه از شبکه «شما» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان ها، برنامه سروستان در دهه کرامت و در آستانه میلاد امام رضا (ع) از مشهد مقدس به طور زنده با اجرای ناصر خیرخواه پخش شد.

حجت الاسلام پژمانفر و قاضی زاده هاشمی نمایندگان مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی مهمان این برنامه بودند.

در ابتدای این گفتگو، پژمانفر با اشاره به اصل توکل همیشگی کشاورزان و روستائیان به خدا در کار و فعالیت اظهار داشت: ما به عنوان مسئول وظیفه داریم امکانات و شرایط را برای فعالیت هرچه بیشتر روستاییان فراهم کنیم اما باید بگویم تغییرات اقلیمی از یک سو و سو مدیریت از طرف دیگر باعث شده امروز کشاورزان و روستاییان آن هم در خراسان رضوی، زندگی خوبی نداشته باشند. امروز ما شاهد مهاجرت قشر بزرگی از روستاییان نه تنها در مشهد مقدس که در تمامی کشور هستیم. بسیاری از آنها به امید کار و درآمد بیشتر به شهر و کلان شهرها می آیند.

نگاه استراتژیک برای اداره مشهد وجود ندارد

در ادامه قاضی زاده هاشمی گفت: اقتصاد ما در دوران نه چندان دور وابسته به کشاورزی بود و کشاورزان سهم عمده داشتند. یکسری تغییرات باعث شد که این روند به جایی برسد که امروز دیگر ما در کشاورزی استقلال نداشته نباشیم. امروز جمعیت روستایی ما بیست درصد شده و خیلی ها مهاجرت کردن. ما در همین منطقه کلات از جاذبه های گردشگری، فرصت های شغلی معدن و .. . برخورداریم اما سرشماری سه دوره گذشته نشان می‌ دهد، از جمعیت این روستا با این قابلیت ها کم شده است.

وی تاکید کرد: نه فقط تغییر اقلیمی که برنامه های غلط هم باعث این امر شد. به نظرم عوامل اقتصادی، فرهنگی، تغییرات سبک زندگی و رسانه ها همه در بروز این تغییرات سهم داشتند. اصلاحات ارضی که توسط آمریکا کلید خورد و مبنای آن زندگی واحد کوچک در کنار بزرگ بود، باعث شد کشاورزان رفته رفته با زندگی شهری آشنا بشوند و مهاجرت کنند و طبیعتا نیاز شهری داشته باشند.

 قاضی زاده در ادامه تصریح کرد: یک نگاه جامع و استراتژیک برای اداره و مدیریت شرق کشور و مشهد وجود ندارد. خراسان می تواند اداره کننده کل کشور به لحاظ اقتصادی باشد.ارتباط بین المللی از راه ابریشم، قطب جهانی زعفران بودن، نقاط گردشگری و ... این را اقتصاد را تامین می کند. منتهی این امکانات در راستای کارکرد ملی نگاه نمی شود؛ بلکه به عنوان جیب دولت آن را می شناسند.

قاضی زاده بیان کرد: سالانه هزار و دویست میلیارد از اقتصاد مشهد دولت درآمد دارد، اما فقط سیصد میلیون ب مشهد بر میگردد.

باید در تخصیص امکانات توازن ایجاد کنیم

این استاد دانشگاه گفت: یکی از اصلی ترین مسایل این است که ما مثل سایر کلان شهرها همه امکانات و تسهیلات را در قلب استان خراسان رضوی انباشته کردیم و امکانات را در روستاها نبردیم. در نتیجه امکانات به تساوی تقسیم نشده. باید ظرفیت های منطقه ها را شناسایی کنیم. برایش برنامه ریزی کنیم، خراسان رضوی ظرفیت زیارتی دارد. نیشابور سابقه فرهنگ و ادب دارد، این طور همه پیشرفت میکنند.

سهم مشهد از اعتبارات تنها شش درصد است

در ادامه، پژمانفر با تاکید بر بعد فرهنگی مشهد مقدس و معرفی شدن آن به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از سوی یونسکو گفت: ظرفیت انسانی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی مشهد نشان می دهد که مردم آن و حتی کل کشور وضعیت مطلوب می خواهند. مشهد به لحاظ مساحت و جمعیت کشور هشت درصد ایران را تشکیل می دهد. اما سهمش از اعتبارات ۶ درصد است.

وی بیان کرد: نگاه فرهنگی حاکمیت در دو بعد ترسیم می شود ؛ یکی تامین زیرساخت ها (ایجاد رفاه و آسایش) و دوم تامین آرامش و معنویت. انسان در کنار آسایش آرامش هم می خواهد. آرامش معنوی مردم ایران و جهان زیارت مشهد مقدس است.باید به این ظرفیت توجه شود.

پژمانفر در ادامه با انتقاد از سیاست ها فرهنگی گفت: امکانی که مشهد ۲۰۱۷ می توانست در اختیار ما بگذراد، معرفی کردن این شهر بود. اما به غیر از یک سربرگ و مهر مشهد ۲۰۱۷ و نسب چنند بنر اتفاق دیگری نیفتاد و این فرصت از دست رفت.

لازم به ذکر است تلاش مسئولان برنامه سروستان برای برقراری ارتباط با استاندار خراسان رضوی به نتیجه‌ای نرسید.

گفتنی است ؛ «سروستان» با اجرای ناصر خیرخواه، هر هفته با حضور نمایندگان مردم یکی از استان‌های کشورمان در قوه مقننه و برخی مسئولان دولتی، از شبکه «شما» و همزمان از شبكه استاني  پخش می شود.

زمان پخش این برنامه ساعت ۲۲:۰۰ سه‌شنبه شب‌هاست.