سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

برنامه‌های سحر و افطار شبکه های استانی صداوسیما با رنگ و بویی متفاوت - صفحه محتوایی خبر

 

 

برنامه‌های سحر و افطار شبکه های استانی صداوسیما با رنگ و بویی متفاوت

برنامه‌های سحر و افطار شبکه های استانی صداوسیما با رنگ و بویی متفاوت


بیش از دوهزار ساعت ویژه برنامه‌ برای  سحر و افطار ماه  مبارک رمضان در شبکه های استانی صداوسیما، با تکیه بر ظرفیت‌های بومی و گوناگونی‌ فرهنگی، هنری و قومیتی استان‌ها طراحی و پخش می شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، با توجه به فرا رسیدن ماه رمضان، شبکه‌های استانی صداوسیما برنامه‌های مختلفی را در حوزه‌های گوناگون و در قالب‌ و ساختارهای متنوع برای پخش در دو نوبت سحرگاهی و افطار آماده کرده‌اند که به صورت زنده  و تولیدی روی آنتن می‌رود.
بر این اساس 988 برنامه با مدت زمان 62 هزار و 560 دقیقه برنامه سحرگاهی با محوریت اهمیت سحر و معنویت سحرگاهان و نیز بیان نیازهای معارفی مخاطبان از قرآن و روایات با تکیه بر ویژگی های بومی و محلی استان های های مختلف کشور و هزار و 289 برنامه ویژه افطار با مدت زمان 63 هزار و 240 دقیقه با محوریت ایجاد فضای معنوی و امیدآفرینی و نشاط و نیز بیان مفاهیم و برکات ماه مبارک رمضان و در مجموع 125 هزار و 800 دقیقه برنامه در ماه رمضان امسال از شبکه های استانی پخش می‌شود.
براساس این گزارش استفاده از زیبایی‏های طبیعت در فصل بهار و تهیه برنامه خارج از استودیو و در فضای باز به عنوان نخستین اصل در راهکارهای اجرایی تولید برنامه‌های سحرگاهی مد نظر بوده است. همچنین  توجه به سنت های بومی و محلی و به تصویر کشیدن آن در سراسر کشور، توجه به موضوع شیوع بیماری کرونا و ارائه اطلاعات لازم در این خصوص در ایام روزه داری ، پخش ده ها آیم متنوع و شاد ویژه ایام ماه رمضان، سر زدن به سفره های افطاری و سحر اقشار مختلف مردم به ویژه کادر درمانی سراسر کشور، پاسخگویی به سوالات شرعی مخاطبان و مطرح کردن احکام شرعی مرتبط با این ماه از موضوعاتی است که در تولید این برنامه ها به آن ها توجه شده است.
در این میان  تهیه گزارش‌ها در برنامه‌های افطار، محدود به مراکز استان‌ها نبوده و حضور مردم در شهرستان‌ها و بخش‌های مختلف استان به بهترین نحو ثبت، ضبط و پخش می شود.
استفاده از ظرفیت‌های بومی هر استان در تولید برنامه‌ها یکی از مهمترین موضوعات است به نحوی که سعی می‌شود در طراحی و اجرای برنامه‌ها، گوناگونی‌های فرهنگی، قومیتی و اجتماعی در برنامه‌ها لحاظ و این مسئله موجب غنای بیشتر برنامه‌ها شود.