سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

برنامه سازی مرکز قم برای 17 شبکه رادیویی و تلویزیونی استانی، ملی و بین المللی - صفحه محتوایی خبر

 

 

برنامه سازی مرکز قم برای 17 شبکه رادیویی و تلویزیونی استانی، ملی و بین المللی

برنامه سازی مرکز قم برای 17 شبکه رادیویی و تلویزیونی استانی، ملی و بین المللی

 

مديركل صدا وسيماي مركز قم در نشستی با خبرنگاران استان، فعالیت‌های این مرکز در ماه مبارك رمضان را تشریح و ويژه برنامه‌هاي تابستان  97 را معرفي كرد.

به گزارش روابط عمومي صدا وسيماي مركز قم، حجت الاسلام لطفي نياسر مديركل صدا و سيماي مركز قم در نشست خبري با اصحاب رسانه در سالن شهدای رسانه این مرکز، گزارش فعاليت هاي مركز قم در ماه مبارك رمضان را ارائه و وي‍ژه برنامه‌هاي تابستان 97 را معرفی كرد.

مديركل صدا و سيماي مركز قم با اشاره به پركار بودن ماه مبارك رمضان براي مجموعه صدا وسيما گفت: در اين ماه به صورت اختصاصي براي بخش‌هاي معارفي راديو 14400 دقيقه و سيما 18000 دقيقه برنامه‌سازي در مركز قم انجام گرفت كه اين ميزان جدا از برنامه هاي جاري مي‌باشد.

وي افزود: همچنين مركز قم 300 ساعت برنامه در ماه مبارك رمضان به شبكه‌هاي ملي ، بين المللي و خارج از مجموعه صدا وسيما كه همسو با جريان فرهنگي انقلاب هستند ارسال كرد.

لطفي نياسر با بيان 4 برابر شدن ارتباطات مردمي در حوزه پيامك و تلفن در اين ماه عنوان كرد: در حوزه اثر گذاري در ارتباط با كمك به محرومان و آسيب ديدگان اجتماعي به اذعان كميته امداد امام خميني علي‌رغم معضلات اقتصادي، جذب كمك‌هاي مردمي استان از طريق برنامه‌هاي صدا وسيما 20 درصد افزايش پيدا كرد و در حوزه زندانيان غير عمد نيز كمك هاي مردمي 3 برابر شد.

مديركل صدا وسيماي مركز قم عنوان كرد: در ماه مبارك رمضان روزانه 6 ساعت برنامه از جشن ها، مناجات و سخنراني‌هاي حرم حضرت معصومه سلام الله عليها با تلاش مستقيم 100 نفر از عوامل صدا سيما  به روي آنتن رفت و مجموعا 60 هزار دقيقه برنامه از اين مكان مقدس از شبكه هاي تلويزيوني نور، قرآن و معارف سیما، دو، سه، آموزش، شما، تهران، افق، ‌خبر، جام جم، ‌الكوثر، العالم، سحر آذري و راديوهاي قم، معارف، ايران و رادیو به زبان انگلیسی پخش شد. همچنين 13شبكه ماهواره اي خارج از مجموعه صدا وسيما از اين برنامه‌ها استفاده كردند.

وي با اشاره به پوشش رسانه‌اي مراسم‌هاي شب قدر در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها و مسجد مقدس جمكران و ارسال به شبكه هاي مختلف گفت: امسال با تهيه تجهيزات فني براي اولين بار اين مراسم از اين دو مكان مقدس به صورت همزمان (دوقاب) از شبكه نور پخش گرديد.

لطفي نياسر با بيان این خبر که صدا وسيمای مركز قم به ميز معارف شبكه‌هاي استاني كل كشور تبديل مي‌شود گفت: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته برنامه‌هاي معارفي شبکه های استانی سازمان، در قم سياست‌گذاري مي‌شود و بخشي از توليدات نيز در قم انجام و به 33 مركز  استان كشور ارسال خواهد شد.

مديركل صدا وسيمای مركز قم با اشاره به پخش مراسم جزء ‌خواني و ترتيل خواني نوجوانان از آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله عليها بيان كرد: توسط معاونت خبر مركز قم گزارشات متعددي از قرائت قرآن در پاركها تهيه و پخش گرديد همچنين به اين موضوع در برنامه‌هاي "در شهر"و "باز باران" به صورت ویژه پرداخته شد.

وي افزود: امسال 30 برنامه با موضوع اخلاق با سخنراني آيت الله مكارم شيرازي، 30 برنامه با موضوع شبهات قرآني با سخنراني آيت الله سبحاني و 30 برنامه با سخنراني آيت الله مصباح يزدي از شبكه‌هاي نور، يك و دو با برنامه ريزي و نظم خاصي پخش شد.

لطفي نياسر ادامه داد: همچنين سفره‌هاي افطاري ساده در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها و خيابان‌ها توسط برنامه‌هاي مركز قم پوشش داده شد و مناجات خواني حرم مطهر حضرت معصومه سلام االله عليها به صورت زنده از شبكه قرآن تقديم مخاطبان رسانه ملي شد.

مدير كل صدا وسيماي مركز قم عنوان كرد: امسال با برنامه‌ريزي هاي جديد تغييرات جدي در برنامه‌هاي نزديك به افطار داده شد تا محزون وتكراري نباشد. در همين راستا برنامه "شهر ياكريم" جاي خود را به برنامه "باز باران" داد كه فضايي شادتر مفرح‌تر دارد و با توجه به تماس‌هاي مردمي بازخورد خوبي از اين برنامه داشته‌ايم. همچنين مجموعا 1000 كودك بد سرپرست و مستمند به واسطه برنامه "باز باران" صاحب سرپرست شدند.

وي خاطرنشان كرد: امسال توجه ويژه‌اي در حوزه تغذيه و بهداشت بر اساس طب سنتي در ماه مبارك رمضان شد و ازكارشناسان معتبري كه در اين زمينه در استان وجود دارند در برنامه هاي مختلف استفاده شد.

لطفي نياسر بيان كرد: امسال 15درصد افزايش ارسال خبر به شبكه‌هاي ملي و خبر داشته ايم و گزارش‌هاي خبري و توليدي مركز قم مورد اقبال شبكه‌هاي سراسري مي باشد به گونه اي كه به طور ميانگين هر 3 روز يك خبر یا گزارش خبری از استان به روي آنتن ملي مي رود.

مدير كل صدا وسيماي مركز قم با بيان اينكه بخش برون مرزي مركز قم به 6 زبان برنامه توليد مي‌كند؛ گفت: امسال برنامه  سحر به زبان آذري در شب هاي ماه مبارك رمضان از حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها از شبکه بین المللی سحر پخش گرديد همچنين برنامه های ویژه از راديو به زبان انگليسي در بخش برون مرزي ساخته و پخش شد.

وي با اشاره به تاسيس معاونت فضاي مجازي در سال گذشته در مركز قم گفت: برپايي مسابقه قرآني کودکان در كانال برنامه مداد رنگي در شبکه‌های مجازی، پویش هديه قرائت قرآن به شهيدان، تهيه موشن گرافي طب سنتي، اعلام برنامه های مساجد فعال استان، فراخوان ارسال عكس‌هاي روز قدس، انعكاي حضور هنرمندان در روز قدس و راه اندازي پويش "#قدس_را_هدف_دارم" كه بازخورد و مشاركت خوبي در پي‌داشت، از فعاليت‌هاي اين معاونت در ماه مبارك رمضان بود.

لطفي نياسر از برنامه ريزي ويژه براي فصل تابستان خبر داد و گفت: برنامه "بادبادك" ويژه خردسالان با اجراي خرد سالان تهيه مي‌شود و در برنامه "در استان" سعي داريم به بخش‌هاي مختلف استان بپردازيم تا زمينه بازگشت امكانات به روستاها و بخش‌ها فراهم گردد. همچنين برنامه "مثبت قم" با رويكرد پرداختن به علايق و مشكلات جوانان با ضرب آهنگ سريع و برنامه "در كوچه سار انقلاب" با هدف ترويج فرهنگ كتابخواني و معرفي كتاب‌هاي انقلابي و تاریخ انقلاب تهيه و پخش مي‌شود.

مديركل صدا و سيماي مركز قم افزود: پویانمایی " تا رهايي" با موضوع جوانان و انقلاب اسلامي، 13عنوان "مستند مشاهير انقلاب"، تله فيلم " نغمه دليري" ، "تاريخ شفاهي انقلاب اسلامي" و موشن گرافي از اماكني كه خاستگاه انقلاب در قم بوده اند به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در دست تهيه و ساخت است.

وي عنوان كرد: ترويج شادي ونشاط در جامعه از اهداف مركز قم است و برای این هدف برنامه "آب و آينه" صبح هاي جمعه با حضور هنرمندان، ورزشكاران و نخبگان استان با هدف دمیدن روح اميد و شادابي تقديم مخاطبان رسانه ملي در استان خواهد شد. همچنين برنامه پرمخاطب "پلاك 16 " نیز با رویکرد خانواده محوری به معرفي جاذبه هاي گردشگري استان مي پردازد.

لطفي نياسر گفت: معاونت صداي مركز قم با همكاري مراكز كار آموزي فني و حرفه اي 3 روز در هفته مسابقه در حوزه هاي فني و حرفه برگزار مي‌كند و در حال تهيه يك مجموعه طنز از محفل طنزپردازان استان قم معروف به "قم پز" است.

مديركل روابط عمومي صدا وسيماي مركز قم با اشاره به حمايت از كالاي ملي در تمامي برنامه‌هاي مركز قم گفت: در حوزه خبر، برنامه "در شهر"، برنامه "گفتگوي خبري" و برنامه "رويش"  كالاي استاني و تولید کنندگان مورد توجه قرار گرفته است و سعي بر اين است فرهنگ تامين مايحتاج از توليدات استاني ترويج داده شود.

وي از جذب 19درصدي مخاطب راديويي خبر داد و آمار مخاطبان سيماي نور را 55 تا 60درصد اعلام كرد در حالي كه بر اساس آمار نفوذ ماهواره در قم تنها 35 درصد بوده است.

مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم در پایان این جلسه به سوالات خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های استانی و سراسری پاسخ داد.