جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

برنامه های شبکه استانی مازندران رنگ وبوی محرم می گیرد - صفحه محتوایی خبر

 

 

برنامه های شبکه استانی مازندران رنگ وبوی محرم می گیرد

برنامه های شبکه استانی مازندران رنگ وبوی محرم می گیرد

 

« محرم» ماه حماسه و شجاعت و جوانمردي، ماه ظلم ستيزي و مبارزه با تبعيض و ذلت است. محرم ماه امر به معروف و نهي از منکر و جميع منکرات است. هر سال با آغاز ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان و سپاه آزاده و از جان گذشته‌اش، کتاب عاشورا یکبار دیگر ورق خورده و واقعه‌ی کربلا و تاریخ آن دوباره مرور می‌شود. در این ماه شریف که ارزش خاصی در تاریخ تشیع و فلسفه‌ی چیستایی آن دارد، گویا خون حسین بن‌علی(ع) دوباره به جوش می آید. مرد و زن، پیرو جوان، شهری و روستایی همه و همه از هر مرام و مسلکی در دهه‌ی اول محرم، یعنی هر چه به ایام شهادت سرور آزادگان  نزدیک تر می‌شویم، آماده‌تر شده، آماده برای سوگواری‌، آماده برای ریختن اشک‌هایی که قرن‌هاست چشمه‌ی آن نخشکیده بلکه گویا جوشنده‌تر از پیش شده است و بالاخره آماده برای مرور چند هزار باره‌ی واقعه‌ی جانگدازی که هیچگاه کهنه نخواهد شد.         

برهمین اساس صدا و سیمای مرکز مازندران همچون دیگر رسانه‌ها، در جهت انعکاس شور حسینی در این ایام ویژه‌برنامه‌هایی درخور مخاطبان مازنی تدارک دیده است که به شرح ذیل اعلام می گردد:

سیما:

 دراین راستا سیمای استانی به نوبه خود با تولید و پخش ویژه برنامه‌هایی با رنگ و بوی محرم، مروری بر این حادثه‌ی تاریخی و ابدی و تصویری از این حماسه پایدار خواهد داشت:

 «برگ گل سرخ»  ویژه برنامه‌ای است به تهیه‌کنندگی مهدی حاجی‌زاده وکارگردانی شهرام حبیب الهی اقدم در 15 برنامه 60 دقیقه‌ای به مباحثی از قبیل معرفی یاران ناشناخته امام حسین(ع) در واقعه کربلا باحضور کارشناسان مذهبی، نمایش برخی از سنت‌ها و آیین‌های ارزشمند در محرم، پخش گزارش‌های مرتبط با موضوع، پخش مراسم و هئیت‌های عزاداری از شهرها و روستاهای استان و..  خواهد پرداخت. این برنامه ساعت 21:20 الی 22:20 از سیمای استانی پخش خواهد شد. «منزل به منزل عاشقی» عنوان برنامه ای است در 13 برنامه 25 دقیقه ای هر شب از ساعت 20:15 دقیقه به تهیه کنندگی محمد اسدی شهابی به پخش سخنرانی‌های مذهبی شهرهای استان خواهد پرداخت. همچنین پرداختن به دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر در برنامه «فرائض برتر» به تهیه کنندگی ابراهیم امینی در ده برنامه 15 دقیقه ای هر روز ساعت  13:10 از دیگر رسالت سیمای استانی در این ایام است. «اجتماع بزرگ عزاداران حسینی» به تهیه کنندگی مهدی وحیدی و امین علیجانی در 12 برنامه به مدت 70 دقیقه ساعت 18 هر روز عزاداری‌های شهرستان‌های استان را به طور زنده به تصویر می‌کشد. «بصیرت عاشورایی» به تهیه‌کنندگی مهدی نظری با پخش سخنرانی های مذهبی در 10 برنامه 20 دقیقه‌ای ساعت 22:15 دقیقه مخاطبان مازنی را به فیض خواهد رساند.  یک برنامه با نام «اجتماع زینبیون» به صورت زنده به مدت 60 دقیقه ساعت 10 صبح، برنامه زنده «اهلی من العسل» به مدت 60 دقیقه ساعت 10 صبح 16/6/98 روی آنتن سیما خواهد رفت. و همچنین یک برنامه 120 دقیقه‌ای با عنوان «شیرخوارگان حسینی» به طور زنده ساعت 10 صبح 15/6/98 به پوشش و پخش مداحی، سخنرانی و عزاداری‌های شهرستان‌ها به صورت آیتمی در دل برنامه‌های روتین از جمله برنامه‌های پیش بینی شده سیمای مازندران در این ایام سوگواری است.

صدا:

 صدای مازندران نیز در راستاي انتقال ارزش‏هاي ايثار و شهادت امام حسين(ع) و ياران جان برکفشان، وهمگام با عزاداران هم استانی در این ایام  ويژه برنامه هایی را تدارک دیده است.

 «چراغ هدایت» برنامه ویژه محرم است که در 14 برنامه 90 دقیقه ای به تهیه کنندگی محمد برجسته ساعت 17:30 الی 19 از تاریخ 9 شهریور با انعکاس آیینها و عزاداری‌های این ایام با آیتم‌های متنوع  تهيه و پخش می شود.

در این ویژه برنامه که به دهه اول محرم و سه روز پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانشان اختصاص دارد تلاش می‌شود تا به معرفی ابعاد شخصیتی امام حسین(ع) و انگیزه قیام ایشان و روشنگری درباره قیام عاشورا با توجه به الگوی حسنه بودن سیدالشهدا امام حسین(ع) ، تبیین روشن بینانه و تحلیل روزآمد واقعه عاشورا، منطبق با فضای این ایام بپردازد و شنوندگان را با معارف قرآنی و روایی مربوط به محرم آشنا کند.

همچنین نمایش «خان طومان» در 16 قسمت 30 دقیقه ای به تهیه کنندگی رمضان کریمی نیا از ساعت 17 الی 17:30 و برنامه محلی «سره سو»  در 12 برنامه 45 دقیقه ای به تهیه کنندگی سکینه بوداغی و هنگامه داودی ساعت10:15  الی 11 از جمله ویژه برنامه های تولیدی صدای مازندران هست که در ایام محرم حالت روحانی و معنوی در عاشقان حسینی ایجاد خواهد کرد.

پخش صدا نیز با پخش برنامه های تأمینی همچون: «روایت عشق» در 10 برنامه 25 دقیقه‌ای ساعت13 الی 13:30، «برکرانه فرات» در 13 برنامه 25 دقیقه‌ای ساعت 14 الی 14:30، «زمزمه کربلا» در 13 برنامه 25 دقیقه‌ای ساعت 6 الی 6:30، «گلاب اشک» در 30 برنامه 15 دقیقه‌ای ساعت پخش 8:45 الی 9، «شورحسینی  8 برنامه 30 دقیقه ای ساعت پخش 13:30 الی 14، «هادیان زندگی»  8 برنامه 30 دقیقه‌ای ساعت 15 الی15:30، «ماه غریبان» 13 برنامه 15 دقیقه ای ساعت 15:30 الی 15:45 دقیقه، «یک قدم تا عرش» 13 برنامه 25 دقیقه ای ساعت 20:30 الی 21 با ایجاد فضای روحانی و معنوی ایام سوگواری محرم را پررنگ‌تر خواهد کرد.

 شایان ذکر است: برنامه‌های روتین صدا نیز روزانه با پخش مداحی‌ها، عزاداری هئیت‌های شهرستان‌ها، شهرها و روستاهای استان رنگ و بوی محرم خواهد گرفت.

 خبر:

 گزارش‌های مربوط به آمادگی مردم استان برای ورود به ماه محرم، گزارش ویژه هفتم ماه محرم (پوشش عزاداری‌ها و هئیت‌های استان)، گزارش ویژه شب‌های تاسوعا وعاشورا (پوشش تصویری مداحی‌ها و عزاداری‌های شهرستانها و روستاهای استان در این شب‌ها)،گزارش ویژه با عنوان «حسن و حسین» مربوط به هئیت عزاداران شهرستان نکاء، گزارش از سقانفارها در استان، بررسی نواها در ماه محرم (موسیقی های خاص مازنی که درمداحی وعزاداری استفاده می‌شود)، گزارش حضور جوانان درعزاداری امام حسین(ع)، ارائه گزارشی با موضوع «مقاومت و تن ندادن به ذلت»، گزارشی با موضوع «پیام ایستادگی در برابر جبهه زور و تزویر» و پوشش کامل عزاداری امام حسین(ع) درایام محرم از سراسر استان(شهرها و روستاهای استان)  از جمله برنامه‌های پیش بینی شده واحد اطلاعات واخبارمرکز مازندران است که از اول تا 13 محرم در بخش‌های خبری 20:45 و 23 شبکه استانی پخش خواهد شد.

فضای مجازی

تولید مستند کوتاه با موضوعیت محرم و اربعین به تعداد 2 برنامه، تولید فیلم کوتاه آن سوی کربلا به مدت 3 دقیقه، انتشار برنامه ها و اطلاع رسانی‌ها از مراسم و پوشش تصویری عزاداری در وبسایت مرکز، انتشار تصاویر و گیف های محرمی در کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی مرکز، هماهنگی با عکاسان خبری استان برای پوشش تصویری شب های محرم در سراسر استان، تولید پوستر و اینفوگرافی به تعداد 15 قطعه با موضوعیت محرم، برگزاری مسابقه عکس و فیلم محرم و تهیه کلیپ از تصاویر مردمی، تهیه کلیپ های کوتاه و نماهنگ به تصاویر محرمی به تعداد 5 برنامه، انتشار برنامه های ویژه تولیدی در کانال های بزرگ استانی با بازدید بیش از 500 هزار نفری، تهیه پخش زنده اینستاگرامی از شب های محرم و پخش زنده در شبکه های اجتماعی از فعالیت‌‌های پیش‌بینی شده فضای مجازی مرکز در این ایام سوگواری هست.