جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

برنامه های صدا و سیمای مرکز کردستان طی ایام نوروز سال 1398 - صفحه محتوایی خبر

 

 

برنامه های صدا و سیمای مرکز کردستان طی ایام نوروز سال 1398

برنامه های صدا و سیمای مرکز کردستان طی ایام نوروز سال 1398

 

 شبکه اصالت و فرهنگ برنامه­ های جذاب، شاد و متنوعی برای ایام نوروز در بخش های صدا، سیما و خبر تدارک دیده است.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز کردستان:

1. ویژه برنامه های رادیویی

بخش صدای مرکز کردستان در ایام نوروز با ویژه برنامه‌های خاصی به استقبال سال جدید می رود تا استان را به‌خوبی به میهمانان نوروزی معرفی کند و لحظات شاد و نشاط‌آوری برای تمامی مردم استان فراهم کند.

بدین ترتیب که برنامه‌ی «جیژوانی به‌هار» ویژه ایام صبحگاهی هر روز با مدت زمان 120 دقیقه و با ساختار ترکیبی نمایشی پخش خواهد شد. اجرای مسابقه برای مخاطبان، صحبت‌های کارشناس در خصوص آداب و رسوم مردم در نوروز، شعر بهاری و نوروز، حکایتها و روایتهای محلی، داستانهای طنز در مورد نوروز و ارتباط با مراکز دیگر از مهم‌ترین و جذاب‌ترین آیتم‌های این برنامه محسوب می‌شود.

در ویژه برنامه‌ی «نوروزی کورده‌واری» طبقه ب ساختار ترکیبی نمایشی با مدت زمان 150 دقیقه که در لحظه‌ی تحویل سال تولید و پخش می‌شود داستان و قصه خوانی نوروز، حکایتهای آموزنده در خصوص تحویل سال و نوروز، نمایش در دو باکس ویژه تحویل سال، اشعار بهاریه و شعر خوانی نوروز و ... تولید و مخاطبان از این طریق برای نو شدن زمین و آرزوی سالی متفاوت و جدید آماده خواهند شد.

برنامه‌ی «به‌هاری کورده‌واری» نیز با مدت زمان 120 دقیقه و با ساختار ترکیبی نمایشی هر روز ساعت 16 الی 18 پخش می‌شود. گزارش از مردم و مهمانان نوروزی، پخش نمایش و طنز با موضوعات شاد و متنوع، گفتگو با مرزداران و خدمتگزاران در ایام نوروز، ارتباط با مراکز و راهیان نور، هواشناسی، پلیس راه، هلال احمر از آیتم‌های جالب این برنامه خواهد بود.

 

2. ویژه برنامه‌های تلویزیونی

سیمای شبکه‌ی استانی کردستان در ایام نوروز با برنامه‌های ویژه به استقبال عید خواهد رفت که به اختصار به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته اشاره خواهد شد:

  • پخش سریال محلی در ایام نوروز با نام «خسیس» به تهیه کنندگی دانش صلواتی در 13 قسمت 35 دقیقه ای که تولید سال 97 می‌باشد «خسیس» سریالی با موضوع طنز اجتماعی است، که در آن پیرمردی خسیس به نام عطاخان مایملک زیادی دارد وی صاحب چهار فرزند است که هر کدام به کاری اشتغال دارند و هر کدام ماجرا و داستانهایی خاص خود را دارند یکی درگیر قاچاق و کار خلاف و دزدی و ...و پسر جوانش اهل تئاتر و هنر است. عطاخان در طی ماجرای داستان عاشق یکی از زنان فرش باف خود می شود اما زن قصد ازدواج با وی را ندارد
  • پخش برنامه گزارشی ویژه «جشن نوروز» که به مناسبت ایام عید جشنهای نوروز را در شهرها و روستاهای استان در ده قسمت به تصویر می کشد.
  • تولید و پخش برنامه‌ی «ویژه تحویل سال» که یک برنامه 240 دقیقه‌ای طبقه‌ی جیم ساختار ترکیبی زنده استودیویی است نکات زیر مدنظر قرار گرفته است: کانال تلگرامی جهت ارتباط با مردم راه اندازی می‌شود تا از آن طریق مردم عکس، ویدئو، متن، دلنوشته، شعر، حکایات و روایات، داستان‌ها، ضرب‌المثل‌ها، آیین‌ها و سنت‌های خودشان را برای برنامه ارسال کنند. آیین‌ها و سنن قبل از عید در مناطق مختلف نیز ضبط و پخش می‌شود. امید به زندگی در این برنامه، نکته‌ی کلیدی و محوری خواهد بود. روستاهایی با معماری سنتی و تاریخی معرفی می‌شود. مشاغلی که در لحظه سال تحویل مشغول فعالیت هستند مورد توجه قرار می‌گیرد. مراسم‌های خاص عروس و داماد در شب عید جستجو و ضبط خواهد شد.
  • دیگر برنامه‌ی سیما که هر شب ساعت 22 به‌صورت زنده پخش خواهد شد، برنامه‌ی «جیژنی کورده واری»(جشن کردستانیها) است که به تعداد 11 برنامه‌ی 60 دقیقه‌ای طبقه‌ی جیم ساختار ترکیبی زنده استودیویی با آیتم‌های خلاقانه و نوآورانه تولید و پخش خواهد شد. در این برنامه دید و بازدیدهای عید، خصوصا سرزدن فرزندان به والدین، مورد توجه قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند از طریق کانال تلگرامی برنامه، سوژه‌هایشان را ارسال کنند. تلاش برای بازسازی آیین‌های باستانی نوروزی در استان کردستان در جهت آشنایی و شناخت بیشتر مخاطب، به طوری که 13رسم بومی و آیینی که مختص استان می‌باشد به صورت نمایش و با استفاده از هنرمندان حرفه‌ای تولید و پخش خواهد شد.
  • سیمای مرکز کردستان در ایام عید هر ورز دو فیلم سینمایی، سه مستند و همچنین دو سریال شاد را به روی آنتن می فرستد.
  • پخش برنامه په لکه زیرینه (رنگین کمان) ویژه کودکان و نوجوانان مختص ایام نوروز