سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

بسیج مراکز استان های صداوسیما برای مقابله با ویروس کرونا - صفحه محتوایی خبر

 

 

بسیج مراکز استان های صداوسیما برای مقابله با ویروس کرونا

تغییر حال و هوای آنتن با مثلث اطلاع رسانی، پیشگیری و آرامش بخشی

بسیج مراکز استان های صداوسیما برای مقابله با ویروس کرونا


در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، برنامه ها و جدول پخش شبکه های رادیویی و تلویزیونی مراکز استان های سازمان صداوسیما تغییر پیدا کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور استانهای سازمان صداوسیما، اقدامات متنوعی به منظور افزایش آگاهی از ابعاد این بیماری، اطلاع رسانی و آرامش بخشی انجام شد. این اقدامات از ابتدای اسفند آغاز شد که شامل اطلاع رسانی، ارائه راه های پیشگیری و ایجاد آرامش بخشی بود. در حوزه اطلاع رسانی، ارتباط با مدیرکل و معاونین دانشگاه علوم پزشکی هر استان و حضور در برنامه های مختلف، اطلاع رسانی مستمر از وضعیت بیماری در هر استان، پخش زیرنویس های خبری، تهیه گزارش از مسئولین در خصوص وضعیت مبتلایان و درمان شدگان از جمله اقدامات در این حوزه بود. در حوزه ارائه راه های پیشگیری می توان به حضور پزشکان فوق تخصصی در برنامه ها، آموزش مسائل بهداشتی به همه سنین به خصوص کودکان، ساخت اینفوگرافی درباره کرونا و پخش در برنامه ها، پخش آیتم های آموزشی و رعایت بهداشت عمومی و نحوه جلوگیری از کرونا اشاره کرد. در بخش آرامش بخشی نیز در پلاتو مجریان علاوه بر اطلاع رسانی، اقدامات امید آفرین و آگاهی بخش در دستور کار قرار گرفت. روشنگری در خصوص شایعات درباره کرونا و راه های غلبه بر استرس نیز در جدول پخش گنجانده شد. اما با اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در برخی استان ها، صداوسیمای این استان ها نیز، تغییراتی در جدول پخش خود ایجاد کردند که شامل تقویت بخش های فیلم های سینمایی، آیتم های طنز و برنامه های کودک، ایجاد فضای سرگرم کننده در برنامه های روزانه صبحگاهی بود.

مراکز استان ها در برابر بلایا

با وقوع دو رویداد طبیعی در استان های آذربایجان غربی و لرستان، صداوسیمای این دو مرکز نیز با انجام اقداماتی نسبت به تنویر افکار عمومی اقدام کردند. پس از زلزله در شهر خوی، با تشکیل ستاد بحران، گروه های خبری به مناطق زلزله زده اعزام شدند و پی در پی اقدام به ارسال آخرین اخبار نمودند که بلافاصله این اخبار در اختیار مخاطبان قرار گرفت. بخش های مختلف خبری ضمن ارتباط زنده تلفنی و تصویری با مسئولان، مخاطبان را در جریان ماوقع قرار دادند. چندین آیتم مهارتی و آموزشی درباره زلزله روی آنتن رفت و اقلام مورد نیاز زلزله زدگان اعلام شد. از سوی دیگر با وقوع سیل در لرستان، صداوسیمای این مرکز اقدام به اطلاع رسانی مداوم و پخش هشدارهای هواشناسی کرد. تیم های خبری با حضور در مناطق سیل زده، به صورت زنده، مخاطبان را در جریان افزایش سطح آب رودخانه های پرخطر قراردادند. ارتباط زنده تلفنی با مسئولان یکی دیگر از اقدامات انجام شده بود. علاوه بر این، چندین برنامه آمورشی جهت مقابله با حوادث سیل پخش شد تا هموطنان از برخورد با سیل پرهیز کنند.